Slovanské Noviny

6. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Putin a Si Ťin-pching sa na stretnutí v Astane zhodli, že mierové rokovania o ukončení vojny na Ukrajine sú bez prítomnosti Ruska zbytočné.

Šanghajskú organizáciu pre spoluprácu, ktorú založili Rusko a Čína označil ruský líder za jednu z kľúčových opôr spravodlivého multipolárneho sveta fungujúceho v záujme všetkých ľudí.

Ruský prezident Vladimir Putin rokoval popri summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v Kazachstane dňa 3. júla 2024 aj so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky líder Si Ťin-pching hovorili v stredu počas stretnutia v Astane aj o Ukrajine a zhodli sa, že mierové rokovania bez prítomnosti Ruska sú zbytočné.

„V kontexte Ukrajiny jasne upozornili na neperspektívnosť akýchkoľvek formátov bez ruskej účasti,“ povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov po rokovaniach. Zároveň dodal, že prezidenti hovorili o všetkých oblastiach vzájomných vzťahov Ruska a Číny a vymenili si názory o regionálnych problémoch.

Putin a Si Ťin-pching sa stretli popri summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v Kazachstane. Ide o organizáciu, ktorú v roku 2001 založili Rusko a Čína ako istú protiváhu voči Západu.

„Organizácia sa upevnila v úlohe jednej z kľúčových opôr spravodlivého multipolárneho sveta,“ uviedol Putin na začiatku rokovaní so svojim čínskymi náprotivkom. „Naša spolupráca nie je namierená voči nikomu, nevytvárame nijaké bloky alebo aliancie. Konáme len v záujme našich ľudí,“ dodal šéf Kremľa.

Si Ťin-pching označil Putina za starého priateľa, pričom obaja lídri poukázali na začiatku svojho stretnutia na dobré vzťahy medzi svojimi krajinami.

„Vo svetle turbulentnej medzinárodnej situácie a vonkajšieho prostredia by mali obe strany pokračovať v presadzovaní pôvodnej túžby po priateľstve, ktoré pretrvá pre nadchádzajúce generácie,“ povedal podľa agentúry AFP čínsky líder Putinovi.

Čína sa stala kľúčovým politickým a ekonomickým partnerom Ruska po začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

Čína a Rusko prehĺbili po začiatku invázie Moskvy na Ukrajinu svoje politické, vojenské a ekonomické vzťahy. Obe krajiny sa pritom ohradzujú voči svetovej „hegemónii“ Spojených štátov. Zároveň sa snažia o presadenie regionálnych skupín a aliancií, aby potlačili západný vplyv v regiónoch, ktoré považujú za sféry svojho vplyvu, konštatuje AFP.

Putin rokoval v Astane o Ukrajine aj s Erdoganom

Ruský prezident Vladimir Putin pred stretnutím s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom rokoval v stredu popri summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v Kazachstane so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom. Lídri hovorili okrem iného o Ukrajine. TASR o tom informuje podľa správ agentúr TASS, RIA Novosti a Reuters.

Turecký líder Putinovi povedal, že Ankara by mohla pomôcť s vytvorením základu pre ukončenie vojny na Ukrajine, pričom vyjadril presvedčenie, že je možné dosiahnuť spravodlivý mier pre obe strany, uviedla vo vyhlásení Erdoganova kancelária. Lídri podľa nej rokovali aj o vojne v Pásme Gazy a spôsoboch, ako ukončiť konflikt v Sýrii.

Stretnutie Putina s Erdoganom trvalo približne hodinu a konalo sa v hoteli Ritz-Carlton v Astane. Podľa agentúry TASS prezidenti hovorili aj o ekonomickej spolupráci medzi svojimi krajinami a cestovnom ruchu.

Erdogan pozval Putina, aby prišiel čoskoro do Turecka, pričom šéf Kremľa mu prisľúbil, že určite príde.

Putin na začiatku stretnutia poukázal na to, že je s Erdoganom často v kontakte. „Vymieňame si pravidelne názory o situácii medzi našimi krajinami, situácii v regióne, v celom svete. No dávno sme sa nevideli, veľmi ma teší naše osobné stretnutie,“ povedal šéf Kremľa.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov avizoval, že lídri budú určite hovoriť aj o situácii na Ukrajine a v Sýrii. Neuviedol však bližšie detaily.

Putin absolvoval v stredu počas summitu v Astane viacero bilaterálnych stretnutí s lídrami ďalších štátov.

Zdroj: hnonline.sk / pluska.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.