Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Exminister spravodlivosti a bývalý šéf Najvyššieho súdu SR vo svojom videoblogu poukázal na fakt, že rakúsky premiér Sebastian Kurz (ÖVP) podal demisiu za to, že si za štátne peniaze dával robiť prieskumy verejnej mienky. 

Štefan Harabin v tejto súvislosti pripomenul, že to isté robil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v roku 2005, ktorý sa však namiesto trestno-právnej zodpovednosti stal začiatkom februára 2021 šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP):

V Rakúsku premiér podal demisiu za to, že si za štátne peniaze dával robiť prieskumy verejnej mienky. To isté robil Lipšic v roku 2005. Miesto odsúdenia, však dostal post špeciálneho prokurátora.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kurz podal demisiu po oznámení protikorupčnej prokuratúry, že jeho a ďalších deväť osôb vyšetruje, lebo od apríla 2016 boli peniaze rezortu financií využité na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v prospech Kurza, ktorý bol v tom čase ministrom zahraničných vecí.

Podľa obvinenia, verejné peniaze boli cez korupčné zmluvy v rokoch 2016–18 použité na zaistenie pozitívneho obrazu ÖVP v bulvárnych novinách. Platby za prieskumy mala dostať mediálna spoločnosť Österreich.

Verejnoprávna stanica ORF odhalila, že si Kurz a spol. u agentúry objednali prieskum týkajúci sa ešte nerozhodnutých voličov a bezprostredne potom dostala agentúra z ministerstva financií  zákazku na výskum na tému boja proti podvodom v hodnote takmer 62 000 eur.

Analogický prípad sa stal u nás v roku 2005. Vtedajší minister spravodlivosti Lipšic, si dal za štátne peniaze urobiť prieskum verejnej mienky. Nie však o tom, čo by sa týkalo ministerstva spravodlivosti, ale o svojej osobe, kde za štátne peniaze agentúra zisťovala, čo má robiť Lipšic, aby ho volili, dôchodcovia, aby ho volili športovci, mládež atď. …

Keď som prišiel na ministerstvo, po zistení sprenevery štátnych peňazí, vedúci úradu podal trestné oznámenie na Lipšica. Lipšica vtedy prikryli Čižnár (krajský prokurátor v Bratislave) a Trnka s Kaliňákom, keď neumožnili prokurátorovi Šamkovi podať už napísanú obžalobu za spreneveru.

Dnes žnú odmenu. Lipšic sa im  „odvďačuje“ cez organizovanú skupinu v justičných zložkách, ktorá na nich aj cez kajúcnikov vyrába obvinenia.

Kaliňák s Čižnárom pritom zachránili Lipšica aj po jeho dopravnej nehode. Čižnár totiž zrušil metodicky pokyn pre prokurátorov, podľa ktorého za smrteľné dopravné nehody, sa musel navrhovať nepodmienečný trest. Lipšic tak vyviazol s podmienkou a trestom zákazu činnosti, vo výkone ktorých je doteraz, dokonca i vo funkcii šéfa špeciálnej prokuratúry.

Pričom sám Lipšic dávno predtým striktne hlásal nulovú toleranciu pre vstup do právnických povolaní.

OČTK na Slovensku doposiaľ neukončili trestne stíhanie Lipšica za prieskumy verejnej mienky, ktoré si dal urobiť za štátne peniaze na svoju osobu v roku 2006. Teda presne to  isté, čo v Rakúsku urobil Kurz.

V Rakúsku ale Kurz podal demisiu, no na Slovensku Lipšic dodnes nemá neukončené vyšetrovanie a za odmenu sa ešte stal špeciálnym prokurátorom.

Tu vidíme evidentne dvojaký prístup k štátnej korupcii.

Rakúšania nám ukazujú, že korupciu na najvyššej štátnej úrovni treba reálne riešiť.

Dočkáme sa toho aj na Slovensku? Ak sa to stíha v Rakúsku ako je možné, že sa to isté nestíha na Slovensku? Veď sme predsa v EÚ.

Čo vy na to páni bojovníci z koalície proti korupcii?

Na odsúdenie tejto nespornej korupcie Lipšica nie je potrebný ani jeden kajúcnik, lebo u neho existujú nespochybniteľné písomné dôkazy.

Lipšic je bez najmenších pochybnosti  zlodej našich peňazí zo štátneho rozpočtu

Zakročí Žilinka konečne rázne proti Lipšicovej korupcii a podá už vypracovanú obžalobu?

Lipšicov miliónový prieskum z roku 2005 zaplatený daňovými poplatníkmi na politické ciele

Ministerstvo spravodlivosti v čele s Lipšicom zaplatilo v roku 2005 za prieskumy spoločnosti Takt – poradenství a konzultace 2,39 milióna korún (79 333 EUR). Firma ich vypracovala za účelom zlepšovanie osobného imidžu politika Daniela Lipšica.

Harabin ho v roku 2006 ako jeho nástupca vyzval, aby peniaze vrátil na účet rezortu. Lipšic ale tvrdí, že zadanie bolo v súlade so zámerom profesionálne komunikovať reformy v justícii.

Respondenti v prieskume odpovedali okrem iného na otázky: Keď sa povie minister spravodlivosti Daniel Lipšic, čo si pod tým predstavíte? alebo Čo sa vám na pánovi ministrovi Lipšicovi páči, s čím ste u neho spokojní?

Prieskumy verejnej mienky, ktoré si dal urobiť bývalý šéf rezortu spravodlivosti Daniel Lipšic, zverejnilo ministerstvo spravodlivosti na svojej internetovej stránke v septembri roku 2006.

Rezort zaplatil za prieskumy od 15. apríla 2005 do 1. februára 2006 celkovo 2,39 milióna korún (430 000 Sk, 980 000 k, 980 000 Sk). Samotná spoločnosť Takt vo svojich záveroch napríklad uvádza, že „cílem obou průzkumů je stanovit možnosti komunikační strategie určené pro Daniela Lipšice nejen jako ministra spravedlnosti SR, ale i jako člena KDH “.

Ministerstvo spravodlivosti SR pritom vybralo spoločnosť Takt poradenství a konzultace, ktorá poskytla o takmer milión korún vyššiu cenu ako ostatní uchádzači. Vo výberovom konaní však mala zvíťaziť najnižšia ponuka. Spoločnosť Takt pritom ani nesplnila jednu zo základných podmienok a mala byť už na začiatku vylúčená. Ministerstvo vtedy zverejnilo prieskumy na svojej internetovej stránke.

Rezort spravodlivosti sa počas ministrovania Štefana Harabina rozhodol peniaze požadovať iba od vtedajšieho poslanca za KDH Lipšica a nie od hnutia samotného, pretože prieskumy boli zamerané priamo na jeho osobu a osobné politické ambície, za čo nemôže niesť právnu zodpovednosť jeho materská strana.

Harabin vtedy Lipšica zároveň vyzval, aby sa neskrýval za frázy a priznal, že si dal ako minister spravodlivosti a podpredseda vlády SR za peniaze daňových poplatníkov urobiť prieskum pre svoje stranícke a politické ciele.

„Funkcia ministra spravodlivosti nemôže byť zneužívaná na túžbu po moci a popularite,“ vysvetlil vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin a dodal, že ide o prieskumy na zlepšovanie osobného imidžu politika Lipšica.

„Po prečítaní si môže urobiť každý názor, či si majú ministri právo za milióny korún daňových poplatníkov objednávať takéto prieskumy,“ uviedol Harabin v roku 2006.

Zdroj: YouTube Štefan Harabin / stefanharabin.blog.pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.