Slovanské Noviny

8. februára 2023

K porozumeniu Čelovekom

Platy nemocničných lekárov chcel riešil premiér Eduard Heger (OĽaNO) od konca júna. Nakoniec museli lekárski odborári pristúpiť k nátlakovej akcii hromadných výpovedí, ktorá nemala od roku 2011 obdoby. 

Poslanci Národnej rady schválili zvýšenie platov lekárov. Rozhodli o tom v stredajšom hlasovaní. Za bolo 138 poslancov zo 139 prítomných, jeden sa zdržal. Poslanci zároveň schválili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zmení doba odmeňovania za odpracované roky praxe aj ostatným zdravotníkom. Predĺži sa z 20 na 30 rokov. Plénum odsúhlasilo i zmeny z výborov týkajúce sa vzdelávania zdravotníkov.

Koeficient minimálnej mzdy lekára bude od 1. januára 2023 pri atestovaných lekároch 2,5-násobku priemernej mzdy, pri neatestovaných lekároch 1,5-násobku. Okrem toho sa zvýši podľa odpracovaných rokov praxe. Neatestovaným lekárom sa má za každý rok praxe zvýšiť plat o 0,015-násobku z priemernej mzdy, atestovaným lekárom o 0,025-násobku po dobu 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobku priemernej mzdy po dobu 30 rokov.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpíše pravdepodobne vo štvrtok (1. 12.) legislatívu, ktorá má priniesť vyššie platy lekárom aj zmeny v odmeňovaní zdravotníkov. Pre TASR to uviedol jej hovorca Martin Strižinec. Odôvodnil to tým, že podpísať zákon môže až vtedy, keď ho doručia do prezidentskej kancelárie.

„Zákon môže podpísať, až keď bude do Kancelárie prezidenta doručený z NR SR. Stane sa tak pravdepodobne zajtra,“ povedal pre TASR Strižinec.

Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský verí, že parlamentom schválenú legislatívu prezidentka Zuzana Čaputová podpíše ešte počas stredy.

„Aj po včerajšom prejave, kde prezidentka podporila zmeny, aj čo sa týka vzdelávania lekárov, tie nevyhnutné zmeny, tak ako to ona pomenovala, verím, že získame jej podpis,” povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský po hlasovaní.

Odborárov podľa Visolajského teší, že sa po tlaku lekárov dosiahlo zvýšenie miezd aj pre všetky ostatné zdravotnícke profesie v nemocniciach. „Dnes poslanci odhlasovali aj to, čo sme vydobyli, aby sa uznávalo 30 rokov praxe, bude to tak pre všetkých zdravotníkov,“ priblížil.

Návrh na zvýšenie platov lekárov je reakciou na požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a výsledkom rokovaní vlády s lekárskymi odborármi. Zmena má podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR zabezpečiť stiahnutie hromadných výpovedí lekárov, ale aj zamedziť poklesu záujmu o štúdium v oblasti zdravotníctva. Má tiež zabrániť odchodu zdravotníkov zo systému, prípadne ich presunu do iných štátov.

Matovič zúri: Verejne vyhlasujem, že Visolajským pohŕdam

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) aj naďalej zastáva názor, že štát nemal pristúpiť na požiadavky LOZ.

„Mzdy štátnych zamestnancov by mali byť rozdelené spravodlivo,“ vyhlásil a odvolával sa na Bibliu. „Týmto návrhom spravíme extrémnu nespravodlivosť medzi ľuďmi, ktorí pracujú v nemocniciach,“ spresnil.

Mrzí ho, že podľa neho lekárom nešlo o pacienta a lekárski odborári počas rokovaní konali amorálne.

Prirovnával ich k teroristom, ktorí unesú lietadlo s rukojemníkmi. „Verejne vyhlasujem, že Visolajským pohŕdam. To, čo urobil, je amorálny skutok voči spravodlivosti. Ako sa budú cítiť zdravotné sestry, keď im lekárski odborári vyjedli misku,“ emotívne skonštatoval Matovič.

„Týmto návrhom urobíme extrémnu nespravodlivosť pri odmeňovaní zdravotníkov v nemocniciach,“ povedal Matovič. V situácii, keď štát narába s obmedzenými zdrojmi, by sa podľa neho všetci mali správať zodpovedne. Predložený návrh podľa neho nerozlišuje medzi „fachmanmi a fušermi“a míňa vzácne zdroje na výrazné preplatenie jednej skupiny zdravotníkov. Podčiarkol, že financie sa mohli využiť radšej na prilákanie nových lekárov do slovenského zdravotníctva.

Dodal, že nejde poslancov nahovárať na bojkot návrhu. Poukázal však na to, že ostatným zdravotníckym profesiám sa upiera nárok na rovnaké platy. „Sto miliónov, čo si zobrali navyše v porovnaní s českými platmi, bude chýbať ostatným zdravotníckym profesiám. A keď to nebude chýbať im, bude to chýbať pacientom v nemocniciach,“ poznamenal Matovič. Hovorí o chýbajúcich financiách na nové prístroje, lieky či inovatívnu liečbu rakoviny.

„Dnes sme aspon ciastocne odstranili krivdu, ktoru voci 24 zdravotnickym profesiam spachali odborari z LOZ. Tym, ze si vydieranim sebecky prisvojili nad uroven ceskych platov dalsich 100 milionov eur rocne urcenych vsetkym zdravotnikom a pacientom, zostali oci pre plac ostatnym ludom v nemocniciach. Dnes sme napriek tomu, urobili odvazny krok v ustrety odborarmi z LOZ potupenym zdravotnikom. Zmenili sme rychlo zakon, aby sa aj im do platu zapocitavalo 30 rokov praxe, ako lekarom,“ dodal večer na sociálnej sieti Matovič.

V schválenom zákone stojí, že lekári by mali za každý odpracovaný rok dostať 0,015– až 0,025-násobok priemernej mzdy, pričom plat by sa im zvyšoval do 30 rokov praxe. Ostatní zdravotníci nateraz 0,01-násobok a zohľadňovalo by sa im najviac 20 rokov praxe.

Platy nemocničných lekárov chcel premiér Eduard Heger vyriešiť ešte koncom júna. Nakoniec museli lekárski odborári pristúpiť k nátlakovej akcii hromadných výpovedí, ktorá nemala od roku 2011 obdoby.

Viac ako 2 100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Ďalší následne odmietli brať decembrové služby, teda odmietli pracovať nadčasy nad zákonný limit.

Lekárski odborári vytrvalo naliehali na plnení ich ôsmich požiadaviek. Nakoniec sa našla zhoda na siedmich z nich, no problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Hrozilo, že ak by k dohode nedošlo, tak lekárom a lekárkam by v stredu po polnoci vypršala výpovedná lehota.

Nemocnice sa obávali, ako by zvládli takúto krízovú situáciu a tak prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu. Vláda a lekárski odborári sa napokon dohodli v sobotu bez prítomnosti ministra financií Matoviča. Navyšovanie platov je však naviazané na schválenie budúcoročného štátneho rozpočtu.

Pnutie v systéme pretrváva. Aj záchranári požadujú zohľadnenie 30 rokov praxe

Potom, ako sa zrodila dohoda na zvýšení platov nemocničných lekárov a lekárok sa začali ozývať iné zdravotnícke profesie.

Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych vecí Anton Szalay hovorí o preferovaní jednej skupine zamestnancov, napriek tomu, že liečba pacientov je rozhodujúca. Chce sa preto obrátiť na poslancov Národnej rady a bude žiadať, aby zdravotnícki zamestnanci mali koeficient za roky praxe v takej istej výške ako lekári.

Aj záchranári požadujú zohľadnenie 30 rokov praxe. Podľa predsedníčky ich odborov Zuzany Pukancovej sa dalo očakávať, že aj ostatné profesie začnú reťazovo žiadať navýšenie miezd. Parlament už ostatným zdravotníkom schválil navýšenie za každý rok praxe o 0,01-násobok priemernej mzdy. Maximálne však do 20 rokov praxe.

Podpis memoranda medzi vládou a lekárskymi odbormi:

https://youtube.com/watch?v=V1wB9T5OMm4

Mnohí ľudia sú naštvaní na lekárov na čele so segregátorom Visolajským za ich prístup počas korona-hystérie, keď podporovali šikanovanie rúškami, vakcinačnú propagandu, praktizovali telemedicínu a porušovali Hippokratovu prísahu

Šéf Lekárskeho odborového zväzu a vtedajší člen Ústredného krízového štábu Peter Visolajský v máji roku 2021 varoval pred jesennou vlnou koronavírusu. Problém videl v nedostatočnom záujme ľudí o očkovanie. Zároveň vyslovil kontroverzný názor, že očkovaní ľudia by mali mať výhody, čím bezprecedentným spôsobom segregoval neopichaných injekciou proti koronavírusu.

“Ako vidíme vo svete ani prekonanie veľkej vlny nezaručí, že ďalšia vlna nepríde v krátkom čase znova. A ani zaočkovanie iných nezabezpečí ochranu pred koronavírusom neočkovaného. Ďalšia vlna môže Slovensko zasiahnuť pri súčasnom výraznom uvoľňovaní a pri našom “zabezpečení” RÚVZ v blízkom čase. A to bude znamenať znovu množstvo obmedzení, zatvorené školy, kostoly, obchody, reštaurácie, prevádzky, divadlá, trhy … znovu plné a zablokované nemocnice, znovu zbytočné úmrtia,” napísal na sociálnej sieti Visolajský

Visolajský vyslovil kontroverzný názor, že očkovaní ľudia by mali mať výhody, zatiaľ čo tí neočkovaní sa budú musieť testovať byť v lockdawne. “Prečo by tieto obmedzenia mali podstúpiť tí zodpovední? Tí, čo sa dali zaočkovať? Myslím, že s dostatkom vakcín už nastal čas, aby sme reštrikčné opatrenia už nariaďovali podľa toho, či je človek očkovaný alebo nie. Kampaň na podporu očkovania hlása, že očkovanie je sloboda, tak tento slogan skutočne naplňme! Ten, kto sa chce chrániť vakcínou, bude vakcínou chránený a lockdown nepotrebuje. Ten kto vakcínu odmieta, musí sa chrániť lockdownovými opatreniami, karanténou a testovaním,” napísal Visolajský, za čo si v komentároch vyslúžil vlnu kritiky. 

Porušovanie Hippokratovej prísahy lekármi a zdravotníkmi

Advokát JUDr. Peter Weis pripomenul v júni 2021 lekárom ich súbor etických pravidiel, ktorým sa majú počas výkonu svojho povolania riadiť:

Všetci lekári, ktorí sa pokúsia vpraviť pacientovi látku, ktorý sa nazýva v mainstreame vakcínou proti kovidu, môžu porušiť Hippokratovu prísahu. Už dnes je pomerne známa početnosť vážnych vedľajších účinkov týchto látok vrátane smrti.

Vpravením tejto látky do tela pacienta môže preto dôjsť k porušeniu nasledovných častí prísahy:

a) Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím.

b) Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet. 

c) Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu.

Prísahu a zodpovednosť lekára nemožno obmedziť žiadnym vyhlásením, žiadnym naoko informovaným súhlasom ani zmluvným vzťahom s pacientom.

Očkovacie centrá dnes z hľadiska zodpovednosti fungujú na princípe rozpustenej zodpovednosti medzi viacero naoko nezávislých článkov tak, aby sa žiaden z článkov spolupracujúcich na príprave a podaní látky nemusel cítiť priamo zodpovedný. Možná paralela by mohla byť napríklad takáto. Pri poprave čatou strelcov mal vždy jeden strelec z psychologických dôvodov založený slepý náboj. V ambulancii to však bude iné. A pôjde o deti. Právnici, pripravte sa, v hre sú licencie lekárov, ktorí sa spreneveria svojmu poslaniu a povolaniu.

Celý text prísahy:

„Prisahám pri Apolónovi, bohovi lekárstva, pri AsklépioviHygiei a Panakei aj pri všetkých bohoch a bohyniach a dovolávam sa ich svedectva, že túto prísahu a tieto záväzky budem podľa svojich síl a svedomia poriadne dodržiavať:

Svojho učiteľa v tomto umení si budem rovnako ctiť ako vlastných rodičov a vďačne mu ponúknem všetko potrebné, ak si to vyžiada nutnosť. Jeho potomkov budem pokladať za vlastných bratov a keď sa budú chcieť vyučiť tomuto umeniu, vzdelám ich bez nárokov na odmenu aj akékoľvek záväzky. Svojim synom aj deťom svojho učiteľa aj žiakom, ktorí sa slávnostne zaviazali lekárskou prísahou, umožním, aby sa zúčastňovali na výučbe aj na prednáškach aj na celej vede. Nikomu však inému. Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím. Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet. Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu.[1] Svoj život a svoje umenie vždy budem chrániť v čistote a udržím ich bez akejkoľvek viny. Sám neuskutočním rez u nijakého chorého, ktorého trápia kamene, ale odovzdám ho do rúk mužom skúseným v tomto odbore. Nech vkročím do akéhokoľvek domu, vojdem tam len s úsilím pomôcť chorým a budem sa vyhýbať každému podozreniu z bezprávia alebo hocijakého ublíženia. Zrieknem sa túžby po zmyslových pôžitkoch či so ženami či s mužmi, či so slobodnými či otrokmi. Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom, o súkromnom živote ľudí všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.[1]

Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty všetkých ľudí a nech sa radujem z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším či poškvrním, nech sa mi stane pravý opak.“

Slovenská lekárska komora na čele s Visolajským žiadala prijatie zákona o trestnej zodpovednosti za napadnutie zdravotníkov

Slovenská lekárska komora na čele s Vysolajským presne pred rokom žiadala z dôvodu stupňujúcej sa agresivity ľudí kvôli zvrátenému prístupu zdravotníkov a lekárov počas korona-hystérie, urýchlené prijatie zákona o trestnej zodpovednosti za psychické a fyzické napadnutie lekára, sestry, záchranára a každého zdravotníka.

Komora zároveň dodala, že aktuálne sú zdravotnícki pracovníci vystavení verbálnym útokom počas svojej práce, no aj vo svojom mimopracovnom čase.

„Zdravotnícki pracovníci stoja aj počas veľmi ťažkej tretej vlny pandémie koronavírusu pri svojich pacientoch, bojujú o ich zdravie a životy. Nepochopenie a nevďak ľudí väčšina našich pracovníkov vie akceptovať, aj keď nás mrzia, trápia, rozčuľujú. Povznesieme sa nad ne, predýchame ich. Nechápeme však agresivitu zdravých ľudí voči nám, pričom mnohí z nich budú zajtra odkázaní práve na našu obetavosť,” uviedla SLK vo svojom stanovisku.

„My lekári a zdravotníci pracujeme aj bez toho, aby nám to niekto z parlamentu alebo z iných orgánov štátu pripomínal. Nedostatok lekárov a sestier nemožno nahrádzať príkazmi, ale zlepšením ich pracovných podmienok, ochranou zo strany štátnych orgánov a poskytnutím spravodlivej odmeny za našu prácu,” dodala SLK s tým, aby štát nechal zdravotníkov v pokoji pracovať a hľadal iné cesty na zmiernenie ich boja v prvej línii s koronavírusom.

Vyvolávanie napätia v spoločnosti skupinou „vyvolených” lekárov a vedcov slúžiacich štátnej covid propagande

V tejto súvislosti treba pripomenúť, že práve stupňovanie protizákonnej a násilnej vakcinačnej propagandy a permantné návrhy úzkej skupiny „vyvolených” odborníkov radiacich vláde, ktorí počas Doby covidovej obmedzovali život občanov v mene nezákonných opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu, spôsobovali hnev vo verejnosti a konflikty medzi občanmi s protichodnými názormi na riešenie situácie. 

Uvedení odborníci boli začiatkom roka 2021 účastníkmi šokujúcej debaty so znakmi trestného činu apartheidu a diskriminácie skupiny osôb, ako aj k k prejavom sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Biochemik Pavol Čekan, ktorý svojho času pôsobil ako odborný asistent na Rockefellerovej univerzite v New Yorku, vo svojom vystúpení vyjadril potešenie nad tým, že odporcovia vakcín budú dávaní „dole“ z internetu a z bežného života a nútení chodiť v rúškach a na testy, ktoré jeho firma vyrába. Čekanovou odmenou za dobre odvedenú prácu vymývania mozgov Slovákom agresívnou vakcinačnou propagandou je kreslo šéfa správnej rady Sorosovej nadácie. Vedec sa s touto správou pochválil v polovici novembra roku 2022.

Účasníkmi tejto debaty boli doc. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD. , MPH., Pavol Čekan, PhD., RNDr. Boris Klempa, DrSc., PhD., doc. MUDr. Peter Sabaka, MUDr. Peter Visolajský a moderátor Richard Kollár (matematik).

infovojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: