Slovanské Noviny

18. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: NATO sa ocitne vo vojne s Ruskom, ak Západ umožní Ukrajine útočiť na Rusko raketami s dlhým doletom, varuje Putin

Ukrajina v uplynulých mesiacoch na svojich partnerov nalieha, aby jej umožnili používať zbrane, ktoré jej dodávajú, pri útokoch na ciele ležiace hlboko vo vnútrozemí Ruska.

Ak Západ povolí Ukrajine používať zbrane s dlhým dosahom pri útokoch na územie Ruska, bude to znamenať, že Severoatlantická aliancia (NATO) je vo vojne s Ruskom. Vyhlásil to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Veľmi výrazným spôsobom by to zmenilo podstatu konfliktu. Znamenalo by to, že krajiny NATO, Spojené štáty a európske krajiny sú vo vojne s Ruskom,“ vyhlásil Putin.

„Ak sa toto stane, tak vzhľadom na zmenu podstaty konfliktu prijmeme náležité rozhodnutia založené na hrozbách, s ktorými budeme konfrontovaní,“ dodal šéf Kremľa.

Viac vo videu:

Putin sa takto vyjadril v čase, keď americkí a britskí predstavitelia rokujú o uvoľnení obmedzení na používanie západných zbraní s dlhým dosahom.

Ukrajina v uplynulých mesiacoch na svojich partnerov nalieha, aby jej umožnili používať zbrane, ktoré jej dodávajú, pri útokoch na ciele ležiace hlboko vo vnútrozemí Ruska.

Západné krajiny však podľa ruského prezidenta v súčasnosti nerozhodujú o tom, či toto povolenie Kyjevu udelia, ale o tom, či sa krajiny NATO priamo zapoja do tohto vojenského konfliktu alebo nie.

Spojené štáty kvôli obavám z eskalácie konfliktu doteraz odmietali súhlasiť, aby nimi dodávané ďalekonosné zbrane Ukrajina použila na útoky proti cieľom v ruskom vnútrozemí. Stanovisko Washingtonu v tejto veci sa však v poslednej dobe mení a prezident Joe Biden tento týždeň povedal, že USA pracujú na zrušení reštrikcií. V piatok chce v tejto záležitosti rokovať s britským premiérom Keirom Starmerom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aj niektorí západní politici pripomínajú, že z letísk v ruskom tyle štartujú bombardéry, ktoré odpaľujú rakety proti civilným cieľom na Ukrajine. Rusko začalo vojnu na Ukrajine vo februári 2022.

Zdroj: hnonline.sk / idnes.cz / InfoVojna