Korporátne prorežimové médiá a súčasná garnitúra bijú na poplach v obave, že pravicové Národné združenie a ľavicový Nový ľudový front získajú v druhom kole absolútnu väčšinu.
Parlamentné voľby vo Francúzsku sprevádzala takmer rekordná účasť – svoje právo využilo 66,71 percenta voličov. Ide o najvyššiu účasť od prvého kola parlamentných volieb v roku 1978, s výnimkou volieb v roku 1986.
Krajne pravicová strana Národné združenie (RN) a jej spojenci získali v nedeľňajšom prvom kole predčasných volieb vo Francúzsku 33,13 percenta hlasov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania hlasov zverejnených v pondelok francúzskym ministerstvom vnútra. Informovala o tom agentúra AFP
Na druhom mieste s takmer 28 percentami hlasov skončil ľavicový Nový ľudový front (NFP).
Za centristický prezidentský blok Spolu (ENS), ktorý skončil na treťom mieste, hlasovalo 20,04 percenta voličov.
Voľby sprevádzala takmer rekordná účasť – svoje právo využilo 66,71 percenta voličov. Ide o najvyššiu účasť od prvého kola parlamentných volieb v roku 1978, s výnimkou volieb v roku 1986. Celkovo bolo už v prvom kole zvolených 39 poslancov RN a jej spojencov, 32 poslancov NFP a dvaja poslanci ENS.
Prezident Emmanuel Macron a jeho spojenci v pondelok začali týždeň intenzívnej kampane pred druhým kolom volieb, ktoré bude o týždeň (7. júla), aby zabránili krajnej pravici v jej historicky prvom získaní absolútnej väčšiny.
Francúzsky premiér Gabriel Attal, ktorý bude po druhom kole pravdepodobne nútený podať demisiu, varoval, že krajná pravica je teraz pred „bránami moci“. RN by podľa neho v druhom kole nemala dostať „ani jeden hlas“.
„Máme sedem dní na to, aby sme Francúzsko ochránili pred katastrofou,“ zdôraznil Raphaël Glucksmann, ktorý je kľúčovou postavou ľavicového NFP.
Vstup protiimigračnej a euroskeptickej RN do vlády by bol zlomovým bodom v moderných dejinách Francúzska: Krajne pravicová strana by sa moci vo Francúzsku ujala prvýkrát od druhej svetovej vojny, keď jeho územie obsadilo nacistické Nemecko.
„Nič nie je vyhraté a rozhodujúce je druhé kolo,“ odkázala svojim priaznivcom vodkyňa RN Marine Le Penová, ktorá sa dlhodobo snaží separovať svoju stranu od jej extrémistického predchodcu – strany Národný front (FN), ktorý viedol jej otec Jean-Marie Le Pen.
„Potrebujeme absolútnu väčšinu, aby Jordana Bardellu o osem dní vymenoval Emmanuel Macron za premiéra,“ dodala. Bardella už medzičasom zopakoval, že chce byť „premiérom všetkých Francúzov“.
Ak by sa tento scenár zrealizoval, začalo by sa napäté obdobie „spolužitia“ Bardellu s Macronom, ktorý sa zaviazal, že na prezidentskom poste zostane do konca svojho funkčného obdobia, teda do roku 2027.
Bardella však súčasne deklaroval, že vládu zostaví len vtedy, ak RN získa vo voľbách absolútnu väčšinu. Spoločnosť Eurasia Group, ktorá sa zaoberá analýzou rizík, pritom predpovedá, že RN teraz „pravdepodobne“ nedosiahne absolútnu väčšinu.
V tejto situácii časť francúzskej tlače – vrátane denníka Libération – v pondelok vyzvala voličov, aby sa spojili a zastavili nástup krajnej pravice. „Po šoku vytvorte blok,“ apeloval Libération na svojej titulnej strane.
Macron a premiér Attal bojú na poplach
Francúzsky premiér Gabriel Attal v nedeľu vyzval voličov, aby v druhom kole predčasných parlamentných volieb nedali krajnej pravici „ani jeden hlas“ po tom, ako v prvom kole volieb podľa predbežných výsledkov zvíťazila strana Národné združenie (RN) Marine Le Penovej. Informuje správa agentúr Reuters a AFP.
„Krajná pravica je pred bránami moci,“ povedal Attal a varoval, že strane hrozí zisk absolútnej väčšiny. „Náš cieľ je jasný: zabrániť RN, aby bola zvolená v druhom kole. Ani jeden hlas nesmie pripadnúť Národnému združeniu,“ dodal francúzsky premiér z centristickej strany (RE) prezidenta Emmanuela Macrona.
Na základe predbežných výsledkov prvého kola predčasných parlamentných volieb vedie so ziskom približne 34 percent hlasov francúzska krajne pravicová strana Národné združenie. Ľavicová koalícia Nový ľudový front (NFP) sa umiestnila na druhom mieste s približne 29 percentami, tretie miesto predbežne patrí centristickému bloku prezidenta Macrona, ktorý podporilo 20,5 percenta až 23 percent voličov.
Marine Le Penová vyzvala nacionalistickú alianciu, aby v druhom kole predčasných parlamentných volieb získala absolútnu väčšinu.
Prezident Macron hneď po zverejnení predbežných výsledkov povedal, že nastal čas, aby sa proti Le Penovej strane postavila veľká, jasne demokratická a republikánska koalícia. Macron tiež povedal, že vysoká volebná účasť je dôkazom toho, aké dôležité je pre Francúzov toto hlasovanie, a že voliči si želajú, aby sa politická situácia vyjasnila.
Voľby boli katastrofou pre Macrona, končí sa jeho éra
Prvé kolo predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku bolo katastrofou pre prezidenta Emmanuela Macrona, ktorému hrozí úplná politická izolácia. V reakcii na bezprecedentný úspech krajnej pravice v nedeľňajších voľbách to dnes píšu francúzske médiá. Podľa časti z nich skončila Macronova éra, hoci sám prezident po voľbách v úrade zostane. Množstvo listov vyzýva voličov, aby v druhom kole volieb nedopustili víťazstvo politických extrémov.
„Keď budú historici hodnotiť rozpustenie (parlamentu), použijú jediné slovo: katastrofa. Väčšie si ani nejde predstaviť, „napísal v komentári denník Le Figaro. Narážal na Macronovo rozhodnutie rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby, ku ktorému prezident siahol pred tromi týždňami v reakcii na neúspech svojej strany Obnova a triumf krajne pravicového Národného združenia (RN) v eurovoľbách.
Nedeľňajšie hlasovanie mu však neprinieslo lepší výsledok. RN a jeho spojenci získali 33 percent, ľavicová koalícia 28 percent a Macronov tábor iba 20 percent hlasov. O veľkej väčšine mandátov však rozhodne až druhé kolo.
Podľa denníka Libération si Macron chcel vo voľbách vylepšiť zložité vládnutie, keď nemal parlamentnú väčšinu, dočkal sa však opaku a situáciu si ďalej skomplikoval. „Prezentoval sa ako hrádza proti chaosu a voliči ho urobili zodpovedným za tento chaos. Žiadal ich o jasnú väčšinu, aby mohol vládnuť v pokoji a harmónii, oni mu ale len zosilneli jeho mučivú izoláciu,“ súdi list.
Denníky Les Echos alebo Dernières Nouvelles d’Alsace píšu o konci Macronovej éry. Prezidentské voľby síce krajinu čakajú až v roku 2027, výsledkom jeho doterajšieho vládnutia a parlamentných volieb ale je, že sa „Francúzsko prebudilo tvárou v tvár bezprecedentným extrémom sprava aj zľava“, napísal denník Journal de la Haute-Marne.
Množstvo denníkov na svojich titulných stranách vyzýva voličov, aby na konci tohto týždňa prišli k druhému kolu volieb a zamedzili nástupu strán z okraja politického spektra k moci. Le Figaro usudzuje, že možno ešte väčšou hrozbou pre Francúzsko, ako vláda RN na čele s Jordanom Bardellom, by mohol byť úspech krajnej ľavice, ktorú vedie Jean-Luc Mélenchon.
Podľa listu Midi Libre bude nedeľňajšie druhé kolo „výberom medzi zlom a menším zlom“.„Francúzsko sa ocitlo v zlomovom bode,“ píše denník La Montagne a dodáva, že Francúzi budú v druhom kole volieb čeliť len sami sebe, voľbu pre budúcnosť bez extrémov majú pritom jasnú.
Prívrženci Macrona zorganizovali protest proti výsledkom volieb
Tisíce ľudí vo Francúzsku v nedeľu večer demonštrovali proti vzostupu krajnej pravice po tom, čo v prvom kole predčasných parlamentných volieb na základe predbežných výsledkov vedie strana Národné združenie (RN) Marine Le Penovej. Informuje správa agentúry DPA.
Protestujúci sa zhromaždili na parížskom Námestí Republiky po výzve na demonštrácie novej ľavicovej aliancie. Na proteste sa podľa DPA zúčastnili aj poprední ľavicoví politici.
V Lyone, treťom najväčšom meste Francúzska, údajne došlo k potýčkam medzi demonštrantmi a políciou, uvádza DPA s odolaním na francúzske médiá. Policajti boli údajne zasiahnutí fľašami a zábavnou pyrotechnikou.
Zhromaždenia a protestné pochody sa konali aj v mestách Nantes, Dijone, Lille a Marseille.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna / Rumble RT
To by šlo. Dúfajme, že konečne zvíťazí!!!