Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Výhody pre očkovaných proti ochoreniu Covid-19 či obmedzenia pre neočkovaných sú čoraz častejšie témou diskusií o ďalšom nastavení pravidiel.

Bývalá zástupkyòa vlády SR pri Európskom súde pre ¾udské práva v Štrasburgu Marica Pirošíková (uprostred) poèas tlaèovej konferencie, na ktorej informovali nezávislí poslanci, advokát Ján Èarnogurský ml. a bývalá zástupkyòa vlády SR pri Európskom súde pre ¾udské práva v Štrasburgu o návrhu na zníženie výšky príspevku pre strany od štátu, o návrhu strany SaS na odluku cirkvi od štátu a o pokute licenènej rady pre náboženskú televíziu. Bratislava, 8. september 2020. Foto: SITA/Alexandra Èunderlíková

Politici hľadajú riešenia, či by štát mal nejako obmedzovať, alebo naopak zvýhodňovať občanov, ktorí sa rozhodli zaočkovať, či neočkovať. O téme sme hovorili s právničkou a bývalou zástupkyňou Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Maricou Pirošíkovou.

Odkaz na reláciu:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

https://www.ta3.com/clanok/202267/pravnicka-nie-je-dovod-aby-sa-k-zaockovanym-a-nezaockovanym-pristupovalo-odlisne

Diskriminácia nezaočkovaných

Malo by sa so zaočkovanými a nezaočkovanými zaobchádzať rozdielne? „Už od 15. januára tohto roku je zrejmé stanovisko Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá upozornila na to, že pri cestovaní nemožno podmieniť vstup do krajiny očkovaním. A to práve preto, že neexistuje jednoznačný dôkaz, že nezaočkovaný nešíri covid,“ vysvetlila právnička. Upozornila, že zatiaľ nie je úplne objasnená ani účinnosť súčasných vakcín v súvislosti s novovzniknutými mutáciami.

Keďže podľa WHO nie je dôkaz o tom, že zaočkovaní ľudia koronavírus nešíria, podľa Pirošíkovej nie je ani dôvod na to, aby sa k zaočkovaným a nezaočkovaným pristupovalo odlišne. Môžeme teda hovoriť o diskriminácii nezaočkovaných osôb, ak majú iné podmienky, napríklad pri cestovaní. 

Pirošíková upozorňuje, že cestovanie by mohlo mať závažné následky práve vtedy, ak by sa zaočkovaní netestovali a voľne sa pohybovali medzi krajinami. Práve to by podľa právničky mohlo smerovať k ďalšej vlne pandémie v septembri, o čom sa už medzi odborníkmi hovorí.

Zásahy do ľudských práv

K mnohým zásahom do ľudských práv u nás došlo podľa Pirošíkovej na základe opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR. Z opatrení sa však stali vyhlášky, pri ktorých zákonodarca tvrdí, že ide o všeobecne záväzné právne predpisy. 

„Ďalšia forma, ktorou sa u nás zasahuje do základných ľudských práv, sú uznesenia vlády. Pokiaľ došlo k podaniu správnych žalôb, tak napríklad Úrad vlády Slovenskej republiky vo vzťahu k uzneseniam tvrdí, že sú to všeobecné právne akty,“ vysvetľuje právnička.

Jednotlivec na Slovensku sa tak podľa Pirošíkovej dostáva do situácie, že vo vzťahu k obmedzeniam nemá účinnú súdnu kontrolu, „na rozdiel od iných štátov, kde je to bežné“, upozorňuje. 

Zdroj: TA3

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d