Je polícia neschopná? Alebo je prípad príliš komplikovaný? Kým v iných kauzách, sú „naši chlapci“ aktívni a mnoho ľudí si už vyskúšalo(väčšinou nezákonne) aj pobyt vo vyšetrovacej väzbe, prípad „slovenský Watergate“ je po viac ako dvoch rokoch stále na začiatku.
Takto kauzu označoval napríklad šéf OĽANO Igor Matovič. Remišová hovorila o ohrození štátu. Je preto podivné, že sme v nej stále na začiatku. Ibaže by niekomu vyhovovalo, aby to tak zostalo. Pretože priznať, že štát nikto neohrozoval a niekto, kto nepozná výšku DPH, sa nevyzná ani v iných veciach, by mohlo stáť nielen percentá, ale i nutné ospravedlnenie a taktiež znamenať poriadnu hanbu.
Na to, ako sa vyvíja kauza Govnet, sme sa opýtali na základe infozákona, rezortu vnútra. Odoslali sme im prostredníctvom mailu, otázky k danému prípadu, tak, ako to novinár robí úplne bežne. Na moje prekvapenie, ministerstvo odo mňa žiadalo adresu, lebo moje občianske meno a názov redakcie, nestačili. Po zaslaní adresy redakcie a dňoch odmlky, prišlo vyjadrenie:
„V trestnej veci aktuálne prebieha prípravné konanie vedené v pôsobnosti NAKA. Trestné konanie nie je ukončené. V ostatnej časti vašej žiadosti Vám bude zaslané vyrozumenie o čiastočnom nesprístupnení informácií. „
Je polícia neschopná?
„Prípravné konanie je štádium trestného konania nasleduje po rozhodnutí policajta o začatí trestného stíhania. Pre jeho začatie nemusí byť známe, kto je páchateľom trestného činu, postačujúce je to, že sa stal skutok, ktorý považuje policajt za trestný čin.
Hlavnou úlohou tohto štádia je získať a zabezpečiť všetky dôkazy, ktoré sú použité v ďalšom konaní. Tieto slúžia na to, aby bolo objasnené, aký skutok sa stal, komu a aká škoda vznikla a kto je páchateľom. Preto je jeho súčasťou vyšetrovanie, príp. skrátené vyšetrovanie. Typ vyšetrovania, ktorý prebehne závisí od závažnosti spáchaného trestného činu,“ hovorí náš Trestný zákon.
Hľadá sa dôkaz?
Zákon síce neustanovuje dĺžku prípravného konania, išlo predsa ale o veľmi závažný zločin. Ohrozenie republiky! Hľadá NAKA dva a pol roka dôkazy? Nemá verejnosť právo dozvedieť sa, prečo to tak dlho trvá? Chýbajú kajúcnici? (V takých prípravných konaniach je väčšinou páchateľ, čin i výška trestu jasný do pár dní) A prečo rezort vnútra požadoval adresu bydliska pýtajúcej sa novinárky? Otázky, samé otázky..
Razia
Národná kriminálna agentúra zasahovala 9. júna 2020 v NASES a v súvislosti s tým zadržala štyri osoby, ktoré mala neskôr prepustiť. Dvaja z nich však mali stráviť nejaký čas vo vyšetrovacej väzbe. Ako dlho tam boli, či sú stále obvinení, alebo sa im niekto aspoň v tichosti ospravedlnil, sme sa nedozvedeli. Tak demokraticky a transparentne.
Remišová v tom čase tvrdila, že zásah NAKA súvisel s podozreniami „ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu.“ Za všetko mohol Pellegrini a istou mierou aj Fico. Chceli odpočúvať novú vládu! A iné hrozné veci!
Kto v skutočnosti ohrozil bezpečnosť?
„Vládna sieť Govnet je dennodenne vystavovaná kybernetickým útokom a vicepremiérka v priamom prenose povie širokej verejnosti, že boli deinštalované určité zariadenia, ktoré mali túto sieť chrániť, eventuálne útoky identifikovať,“ uviedol Raši.
Podľa neho ide buď o politickú zákernosť a zneužitie polície alebo o absolútnu neschopnosť. „V oboch prípadoch tam nemá čo robiť,“ uviedol Richard Raši z Hlas-SD potom, ako spolu s Erikom Tomášom a Matúšom Šutajom Eštokom, podali na Remišovú v tejto veci trestné oznámenie.
Nuž, nie je Watergate ako Watergate. A prípad ako prípad. Niektoré sa vyriešia ešte predtým, ako vôbec začnú, iné sa nevedia zo začiatku aspoň do stredu pohnúť ani po dva a pol roku. Zdalo by sa, že to závisí nie od zákonov, ale od toho, čo komu vyhovuje.
ZDROJ: ereport.sk
nie , oni cakaju, az odide, aby mohli ohlasit, ze je hlupa a co povazovala za spionat, je nieco, co sleduje vlastnr nas.