Slovanské Noviny

2. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Podpredsedníčka SNS Dagmar Kramplová cez pripomienku Slovenského národného povstania upozorňuje na žiarivý historický príklad toho, že Slovensko potrebuje stáť na strane mieru. 

Kramplová upozorňuje jednak na potrebu mieru, ale aj na to, že SNP kládli prekážky aj naši spojenci, vrátane vtedajšieho českého prezidenta Beneša. Západní spojenci pre istotu bombardovali dôležitú ropnú rafinériu, takže nedostatok paliva bol jednou z príčin konca SNP. Na začiatok SNP spomína aj 95-ročný účastník, Vladimír Strmeň.

Vedeli, že sa treba brániť

„Slovenské národné povstanie je slovenské a je národné, pretože Slovensko patrí slovenskému národu, ktorý po neblahých historických skúsenostiach vedel, že musí spraviť všetko pre zachovanie mieru, avšak v prípade pokusu o obsadenie Slovenska musí Slovensko brániť,“pripomína Kramplová, ktorá si spoločne s vojenskými veteránmi v Trnave pripomenula 79-te výročie odchodu tamojšej posádky do SNP.

Kúsok histórie

„Z histórie vieme, že vtedajšie velenie Slovenskej armády konalo múdro a ušľachtilo – vysokí dôstojníci vedeli, že Slovensko sa musí vyhnúť svetovej vojne za každú cenu a je potrebné spraviť všetko pre to, aby bol na Slovensku zachovaný mier. Prechádzajúcej Červenej armáde sa preto rozhodli otvoriť karpatské priesmyky a umožniť priechod bez prelievania krvi Slovákov,“ pripomína Kramplová udalosti spred takmer ôsmich desaťročí a pokračuje tým, že koncom augusta 1944 nemecká armáda plánovala obsadiť Slovensko a čakala len na vhodný moment.

„Ten prišiel v tom, keď partizánska skupina konajúca podľa príkazov hlavného partizánskeho štábu v Kyjeve (a teda mimo velenia Slovenskej armády) zaistila a pri incidente zlikvidovala v Martine nemeckých dôstojníkov vracajúcich sa vlakom z Rumunska,“ pokračuje podpredsedníčka SNS.

Odkaz pre dnešok

Kramplová preto upozorňuje na fakt, ako málo stačí na to, aby bolo do konfliktu zatiahnuté aj Slovensko.

„Je potrebné na to pamätať – Slovensko musí aj dnes za každú cenu stáť na strane mieru! Nikým a ničím sa nesmieme nechať zatiahnuť do žiadneho konfliktu,“trvá na mierových riešeniach Kramplová.

Ale späť k histórii

„Po tomto incidente začala nemecká armáda obsadzovať Slovensko, na čo vydalo Veliteľstvo pozemného vojska v Banskej Bystrici známy rozkaz “Začnite s vysťahovaním”, čím začala aktívna fáza obrany Slovenska pred postupujúcou nemeckou armádou. Žiaľ, plán otvoriť karpatské priesmyky nebol pre predčasný vstup nemeckej armády na Slovensko reálny, slovenská povstalecká armáda musela pre obranu Slovenska pristúpiť k najmenej výhodnému variantu, kedy bránila slovenské územie v obkľúčení na území stredného Slovenska,“ dopĺňa Kramplová, ktorá považuje za potrebné vyzdvihnúť odvahu účastníkov SNP. Tí Slovensko dva mesiace bránili pred početnou nemeckou armádou.

Úloha západných „spojencov

„Osobitne vyniká tento fakt najmä vtedy ak uvážime, že Benešova vláda, ktorá sa po 29. auguste 1944 k Slovenskému národnému povstaniu silno hlásila, povstaniu v čase jeho prípravy v podstate nijakým spôsobom nepomohla a práve naopak, jej vyslanci v Moskve takmer celý august 1944 bránili vyslancom Slovenskej národnej rady v jednaní o sovietskej pomoci pripravovanému Slovenskému národnému povstaniu. Liberál Beneš tak nezostal nič dlžný svojej povesti zákerného a v hĺbke duše proti Slovensku zameraného človeka,“ pripomína Kramplová a dodáva, že ani „západní spojenci“ veľmi nápomocní neboli  – úplne zničili rafinérku pri Brezne (Dubová) aj napriek tomu, že slovenská vláda ich vyslovene žiadala o opak. Táto rafinéria mala dodávať palivo pre povstaleckú armádu.

Iluzórna pomoc Západu

„A práve nedostatok paliva sa v ďalšom vývoji ukázal ako jedna z najväčších slabín povstania. Akákoľvek západná pomoc sa po tomto incidente ukázala v podstate ako iluzórna a dnes môžeme konštatovať jedno – Slováci ostali v tomto boji odkázaní v podstate sami na seba,“ vychádza z toho predsedníčke SNS.

„Historický odkaz SNP nám musí pripomínať, že mier a naša slovenská vlasť sú aj v súčasnosti tými najvyššími hodnotami, ktoré máme aj my povinnosť pre dobro slovenského národa chrániť,“ uzatvára Kramplová.

Spomienky 95-ročného účastníka

Vladimír Strmeň 26. augusta oslávil 95 rokov. Po vypuknutí Slovenského národného povstania musel školu prerušiť, zakrátko sa však pripojil k partizánom. Bojoval v okolí Starých hôr bol ťažko ranený. Neskôr s partizánmi s frontom prešiel cez Nízke Tatry k Vernáru, kde sa pripojil ku generálovi Ludvíkovi Svobodovi.

„Keď 29. augusta Slobodný vysielač Banská Bystrica ústami profesora Sáru oznámil celému svetu, že vypuklo SNP, my sme boli v tej dobe prevelení do Zvolena, k Pešiemu pluku 3. Bol vyhlásený letecký poplach, všetci sme museli opustiť priestory kasárne a na lúčke pred kaárňami veliteľ oznámil, že vypuklo povstanie a ideme bojovať proti Nemcom,“rozpráva pán Strmeň.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Globálny Finančný Systém má hlboké korene

  Globálny Finančný Systém má hlboké korene

  Pamätáte sa na prezidenta Nixona? Ostal po ňom prechod Ameriky na nezabezpečený dolár. Takpovediac sa začali v obehu objavovať nie len peniaze M1, ale aj peniaze M2, M3,...
 • Vedomie

  Vedomie

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva… a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • Sme multidimenzionálnym stelesnením Predkov

  Sme multidimenzionálnym stelesnením Predkov

  Všetkých rád pozdravujem, všetkým zdravia pri strome Rodu Najvyššieho. Áno, po slovansky, po našom budem rozprávať, to je Poznanie. Slovan je sláviaci Jan a Jin (Slavjanin –...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: