V duchu zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetovej strany bude naša vlasť upevňovať spojenectvá aj s ďalšími štátmi sveta. Slovensko nepodporí žiadne sankcie, ktoré by mali väčší dosah na občanov SR než na krajinu, voči ktorej budú ukladané.
Uviedol to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády SR Robertom Ficom v súvislosti s plánovaným utorkovým mimoriadnym zasadnutím ministrov zahraničných vecí krajín EÚ. Rokovať na ňom majú aj o možnom uvalení sankcií na Irán v súvislosti s jeho víkendovým útokom na Izrael.
Koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať. Je to jediný koncept, ktorý zabezpečí dôstojné postavenie SR v medzinárodnom spoločenstve a ktorý vie zagarantovať „prežitie“ tak malej krajiny, ako je Slovensko. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to uviedol po kontrolnom dni na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
Je tiež podľa neho dôležité pokračovať v koncepte zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany. „Budeš mať podporu pri nadväzovaní kontaktov so všetkými štátmi sveta, ktoré o to prejavia záujem,“ povedal premiér šéfovi rezortu diplomacie Jurajovi Blanárovi (Smer-SD). Dodal, že SR si váži a rešpektuje členstvo v EÚ, NATO aj iných medzinárodných organizáciách. Zdôraznil tiež potrebu rešpektovať medzinárodné právo. Blanár potvrdil, že sú v tejto téme názorovo konzistentní.
Fico podotkol, že vo viacerých otázkach týkajúcich sa EÚ a NATO má vláda a opozícia diametrálne odlišné názory. Zopakoval, že odmieta akékoľvek úvahy o zrušení práva veta členských štátov EÚ. Poukázal aj na odlišné názory riešenia nelegálnej migrácie, pričom zopakoval, že SR odmieta nový migračný pakt EÚ.
„Budem nabádať všetkých poslancov v koalícii, aby s ním nikdy nesúhlasili,“ povedal s tým, že Smer-SD jeho prijatie nepodporí. Nesúhlasí ani s členstvom Ukrajiny v NATO.
„Hovoríme, že to nebudeme ratifikovať v parlamente. Slovensko potrebuje neutrálnu Ukrajinu, inak bude ohrozené,“ povedal s tým, že aj v tejto téme bude apelovať na poslancov, aby členstvo Ukrajiny v NATO nepodporili. Dodal, že jej členstvo v EÚ Slovensko plne podporuje.
Koncept suverénnej zahraničnej politiky by mali podľa premiéra rešpektovať aj veľvyslanci či diplomati, reprezentujúci Slovensko v zahraničí. Požiadal ministra, aby to pri personálnych rozhodnutiach a nomináciách vždy zdôrazňoval. Zároveň je podľa Fica dôležité vyberať kandidátov podľa ekonomickej úspešnosti.
„Naším cieľom je posilniť aj ekonomickú dimenziu zahraničných vecí,“ vysvetlil.
Blanár priblížil, že rezort má záujem zadefinovať pôsobenie Slovenska v krajinách, kde možno získať investície alebo z ktorých ich možno priniesť. Potvrdil, že prebieha prehodnocovanie zastupiteľských úradov s dôrazom na ekonomickú diplomaciu.
„Po veľkom odchode ekonomických diplomatov musíme hľadať nových, ktorí budú vo veľkých destináciách, kde máme záujem,“ ozrejmil s tým, že ide napríklad o Kubu, Latinskú Ameriku, Južnú Kóreu, Čínu, Azerbajdžan či Japonsko, ale aj indo-pacifický priestor. SR chce podľa jeho slov otvoriť nové zastupiteľské úrady v troch mestách.
Slovensko nepodporí žiadne sankcie, ktoré by mali väčší dosah na občanov SR než na krajinu, voči ktorej budú ukladané. Uviedol ďalej Blanár v súvislosti s plánovaným utorkovým mimoriadnym zasadnutím ministrov zahraničných vecí krajín EÚ. Rokovať na ňom majú aj o možnom uvalení sankcií na Irán v súvislosti s jeho víkendovým útokom na Izrael.
„Neviem si predstaviť, ktoré sankcie by to mohli byť priamo na Irán z toho pohľadu, ale hovorím to aj v súvislosti so sankciami proti Rusku,“ doplnil. Potvrdil, že SR sa online na zasadnutí zúčastní. „Myslíme si, že by sa mal celý problém vrátiť k diplomatickému riešeniu, a to budeme podporovať aj na samite,“ ozrejmil minister.
Mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ zvolal v reakcii na iránsky útok šéf úniovej diplomacie Josep Borrell. Cieľom zasadnutia je diskutovať o tom, ako môže Európska únia prispieť k deeskalácii situácie na Blízkom východe.
Irán v noci na nedeľu (14. 4.) podnikol odvetný útok voči Izraelu, aby vytvoril odstrašujúci prostriedok s cieľom zabrániť opakovaniu činov sionistického režimu a brániť záujmy svojej krajiny. Teherán tvrdí, že išlo o odvetu nálet Izraela na iránsky konzulát v sýrskom Damasku 1. apríla, pri ktorom zahynulo niekoľko ľudí vrátane dvoch iránskych generálov, aj za iné „zločiny“ vrátane vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy
Viac vo videu:
Niečo v krátkosti k dnešnému škandálu okolo vakcín
Poplach na hranici: Detektory odhalili rádioaktívny náklad z Ukrajiny!
VIDEO: Putin podporuje návrh USA o prímerí na Ukrajine, ale za predpokladu, že sa dohodne nielen dlhodobý mier, ale odstránia sa aj príčiny vojenského konfliktu
VIDEO: Sorosom financovaná mimovládna organizácia, ktorá stojí za snahami EÚ cenzurovať a umlčiavať iné názory a nepohodlných politikov, intenzívne pracuje aj na odstavení rumunského prezidentského kandidáta Calina Georgesca od volieb
Európsky súd pre ľudské práva nariadil Ukrajine vyplatiť odškodnenie kvôli nečinnosti štátu, keď v máji roku 2014 neonacisti a banderovci masakrovali proruských demonštrantov v Odese a polícia sa tomuto zločinu prizerala
Rusko nesmie padnúť do Trumpovej „medovej pasce“ ohľadne jadrového odzbrojenia, varuje renomovaný ruský politológ Sergej Karaganov
Rusko odmieta dočasné prímerie, na ktorom sa zhodli USA s Ukrajinou, vyhlásil poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov s tým, že by išlo iba o „oddychový čas“ pre ukrajinskú armádu a dodal, že Rusko o imitáciu mieru nemá záujem
VIDEO: Splnomocnenec vlády pre prešetrenie manažovania zdrojov počas covidizmu Peter Kotlár informoval o šokujúcom toxickom obsahu anticovidových injekcií, ktoré podľa neho spôsobujú nádory, rakovinu a ďalšie fatálne zdravotné komplikácie.
VIDEO: Generál Viktorín o výraznej zmene na svetovej mocenskej šachovnici, o nakradnutých miliónoch dodaných Ukrajine štátmi Západu, o faktickej prehre Ukrajiny, o ožobračovaní Európanov ich politickými lídrami
VIDEO: „Rusko je pripravené rokovať s USA o návrhu na prímerie s Ukrajinou už dnes,“ vyhlásila hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová.
Rusko doručilo Spojeným štátom zoznam požiadaviek, ktoré je potrebné splniť, aby svoju vojenskú operáciu na Ukrajine ukončilo, píše Reuters
VIDEO: Vladimir Putin navštívil Kurskú oblasť prvýkrát od vpádu ukrajinských vojakov.
Mýty a realita: Ako a prečo vznikol falošný príbeh o Ukrajine
Západné médiá sa snažia vysvetliť zlyhanie Ukrajiny v Kursku
Veľa kriku pre nič – Macronov deravý jadrový dáždnik pre Európu
Srbsko odvolalo hlasovanie za protiruskú rezolúciu v OSN
Bitka pri Kursku: zničená „elita“ ukrajinských ozbrojených síl a tisíce spálenej nepriateľskej techniky
VIDEO: Exkluzivní reportáž RT o šokující potrubní operaci ruské armády “Potok” vedoucí k k totálnímu zhroucení ukrajinské fronty v Kurské oblasti.
VIDEO: Strata pamäte? (dokumentárny film o Dobe covidovej v Českej republike)
Návrh USA na okamžité 30-dňové prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom prospieva len tým, ktorí ustupujú. Akékoľvek dohody budú za našich podmienok, nie za amerických.
zo sekcie
VIDEO: Fico s Blanárom informovali o plánoch realizovať v rezorte diplomacie suverénnu zahraničnú politiku Slovenska.
VIDEO: Fico s Blanárom informovali o plánoch realizovať v rezorte diplomacie suverénnu zahraničnú politiku Slovenska.
VIDEO: Fico s Blanárom informovali o plánoch realizovať v rezorte diplomacie suverénnu zahraničnú politiku Slovenska.