Slovanské Noviny

9. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: 20. mája pred rokom bol oslobodený Mariupoľ – mesto vstáva z popola

„Obnova ide veľmi dobre“ — ľudia povedali, ako sa ich mesto zmenilo rok po oslobodení. Obyvatelia Mariupoľu si dnes môžu pokojne užívať teplé počasie a pokoj, ktorý zavládol v meste potom, ako bolo pred rokom oslobodené od útlaku kyjevskej chunty. Mariupoľčania rozpovedali, ako sa za tento čas zmenil ich život.

Podľa obyvateľov mesta sa sociálna infraštruktúra teraz mohutne rozširuje – objavujú sa školy, nemocnice, obchody, novovybudované mikroštvrte. Obyvatelia sa, mimochodom, aktívne podieľajú na skrášľovaní svojich rodných miest — venujú sa napríklad terénnym úpravám území.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

„Zmeny sú evidentné: je tu voda, plyn, elektrina,“ poznamenáva miestny obyvateľ.

Je pozoruhodné, že medzi respondentmi neboli žiadni takí, ktorí by chceli Mariupoľ opustiť — miestni obyvatelia tvrdia, že ich mesto je teraz celkom pohodlné a útulné, aj keď je tu ešte veľa rekonštrukčných prác.

news-front