Po útoku nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi hlásia dvoch mŕtvych. Obeťami útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi sú dve ženy vo veku 18 a 51 rokov. Zranená bola 18-ročná žena, ktorú so stredne ťažkými poraneniami previezli do nemocnice v Poprade.

Na mieste boli ošetrení aj 51-ročný muž a 62-ročná žena z dôvodu akútnej stresovej reakcie. TASR o tom informovala Danka Capáková z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
„Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vyslalo dnes pred 13.00 h ambulancie záchrannej zdravotnej služby na gymnázium do Spišskej Starej Vsi, kde došlo k útoku nožom na viaceré osoby,“ priblížila Capáková.
Útočiť mal 18-ročný žiak gymnázia. Polícia ho zadržala. V súčasnosti už podľa polície nehrozí bezprostredné ohrozenie. Prípadom sa zaoberá Úrad boja proti organizovanej kriminalite.
Podľa informácii Nového Času obeťami majú byť študentka a členka učiteľského zboru.
Žiak mal podľa prvotných informácií vojsť do budovy školy. „Informácie o počte obetí, respektíve zranených, zatiaľ nie sú známe. Bližšie informácie bude možné poskytnúť až po ukončení zásahu,“ uviedla Capáková.
Viac vo videu:
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka mieri na gymnázium v Spišskej Starej Vsi. Chce byť osobne informovaný o tragédii. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová. Na gymnáziu vo štvrtok študent útočil nožom.
„Chcem byť osobne informovaný prešovským krajským prokurátorom o veci, vykonaných úkonoch trestného konania a prijatých opatreniach,“ uviedol Žilinka. Vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým a poprial skoré uzdravenie zraneným.
Na miesto udalosti sa presnul minister vnútra Matúš Šutaj Eštok spolu s ministrom školstva Tomášom Druckerom (obaja Hlas-SD) a prezidentom Policajného zboru Ľubomírom Solákom.
Útočník zo školy v Spišskej Novej Vsi bol na úteku viac ako hodinu, povedal policajný prezident Ľubomír Solák. Polícii sa podarilo ho zadržať mimo obce v lese.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka uviedol, že vyšetrovanie je na začiatku. Nie je vylúčené, že skutok bude kvalifikovaný ako úkladná vražda, podľa Žilinku je to však zatiaľ predčasné hovoriť.
Matúš Šutaj Eštok po útoku v Spišskej Starej Vsi povedal, že do budúcnosti urobí vláda všetko pre to, aby študentov a pedagógov chránila. Minister vnútra na brífingu vyzdvihol postup polície a orgánov činných v trestnom konaní a vyzval verejnosť, politikov aj médiá, aby situáciu radšej upokojovali a nešírili nenávisť.
Minister školstva Tomáš Drucker povedal, že zriadili intervenčné tímy, aby poskytli podporu rodinám detí a pozostalým. Ministerstvo zároveň zverejnilo aj manuál, ako sa majú pedagógovia o udalosti s deťmi rozprávať.
Podobne ako Šutaj Eštok, aj Drucker vyzýva ľudí na zdržanlivosť v šírení neoverených informácií. „Musíme počkať na závery vyšetrovania,“ povedal.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka na tlačovke povedal, že na Slovensku sa stratila ľudskosť, empatia a rešpekt človeka k človeku. „Ak si to neuvedomíme, Slovensko skončí v absolútnej tragédií,“ uviedol s tým, že chce svojou prítomnosťou v Spišskej Starej Vsi ukázať ľútosť nad útokom na gymnáziu a vyjadriť úprimnú sústrasť.
Je skutočnou tragédiou, k čomu vo štvrtok došlo na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, uviedol v stanovisku prezident SR Peter Pellegrini. Nech bol motív útočníka akýkoľvek, ostali po ňom dvaja mŕtvi a ďalší zranený v kritickom stave. TASR o tom informoval odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR.
„Žiaden problém na svete sa nevyrieši nožom ani inou zbraňou. Pokojné a kultivované riešenie akýchkoľvek sporov, bez nenávisti a násilia, však musí byť cieľom celého národa a celej spoločnosti. Každý by k nemu mal svojím dielom prispieť, aby atmosféra a úroveň medziľudských vzťahov nevytvárali priestor na násilné činy s ľudskými obeťami,“ vyhlásil prezident.
Zároveň vyslovil úprimnú sústrasť pozostalým, zraneným želá čo najskoršie uzdravenie.
Celá spoločnosť musí odsúdiť akúkoľvek agresivitu a násilie a vrátiť sa k vzájomnému rešpektu a úcte k pravidlám a autoritám. Vyhlásil to v stanovisku podpredseda Národnej rady (NR) SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD). Je podľa neho našou povinnosťou zabezpečiť, aby sa už nikdy nezopakovala podobná tragédia ako útok na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Informoval o tom odbor komunikácie Kancelárie NR SR.
„Som zhrozený z násilného útoku na žiakov a učiteľov, ktorý si vyžiadal tú najvyššiu cenu, o to viac, že sa tak stalo práve na pôde školy,“ uviedol Žiga. Vyjadril spolupatričnosť a účasť všetkým, ktorí stratili blízkeho. „Je našou povinnosťou zabezpečiť, aby sa podobná tragédia už nikdy nezopakovala. Celá spoločnosť musí jednoznačne odsúdiť akúkoľvek agresivitu a násilie a vrátiť sa k vzájomnému rešpektu a úcte k pravidlám a autoritám,“ zdôraznil.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) dáva dohromady všetky relevantné údaje k tragickej udalosti v Spišskej Starej Vsi. Je podľa neho ťažké porozumieť, čo sa na gymnáziu stalo. Uviedol to na sociálnej sieti.
„V tomto okamihu vyslovujem sústrasť pozostalým a želanie skorého uzdravenia zraneným. A každému premotivovanému odporúčam politické ticho,“ povedal Fico.
Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Bernard Bober vyjadril duchovnú blízkosť po útoku v Spišskej Starej Vsi. S hlbokým zármutkom prijal správu o tragédii, ktorá zasiahla gymnázium. TASR informovali z Tlačovej kancelárie KBS.
„Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obetí a príbuzným, ktorí prišli o svojich milovaných a zároveň uisťujem všetkých zasiahnutých o svojich modlitbách. V tejto chvíli smútku a bolesti sa spojme v prosbe o Božie milosrdenstvo a útechu pre všetkých, ktorých tento strašný čin zasiahol. Nech Božia láska a blízkosť sú posilou pre tých, ktorí trpia stratou a uzdravením pre tých, ktorí zápasia o život,“ uviedol Bober.
Arcibiskup zároveň apeluje na pokoj v srdciach a vo vzťahoch, zdôrazňujúc potrebu vzájomnej úcty, rešpektu a ochrany posvätnosti každého ľudského života.
„Povzbudzujem k jednote, súcitu a solidarite v ťažkých chvíľach, ktoré stavajú celú spoločnosť pred otázky hodnôt a bezpečnosti. Nech táto tragédia prebudí v každom z nás hlbšie povedomie o dôležitosti lásky a porozumenia, ktoré dokážu predísť násiliu a vytvoriť skutočné spoločenstvo pokoja,“ dodal predseda KBS.
So zármutkom prijal správu o tragickej udalosti v Spišskej Starej Vsi aj prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Jonáš Maxim.
„V modlitbe teraz myslím na obete tejto tragédie, ako aj na všetkých pozostalých a vyjadrujem im svoju blízkosť. Zároveň prosím všetkých veriacich, aby sme sa zjednotili v modlitbe za obete tohto nešťastia a za všetkých priamo či nepriamo zasiahnutých touto udalosťou,“ povedal arcibiskup a metropolita.
Zároveň apeloval na ľudí, aby prosili o Boží pokoj nielen pre duše zosnulých, ale pokoj, lásku, odpustenie a milosrdenstvo potrebuje podľa jeho slov „celá naša doráňaná spoločnosť“, doplnil.
„Ako otec a pastier diecézy chcem vyjadriť svoju ľudskú duchovnú blízkosť pozostalým, ktorých sa táto tragédia veľmi osobne bolestne dotkla. Taktiež chcem povzbudiť nás všetkých k modlitbe, k takej ľudskej blízkosti solidarity s pozostalými. Modlím sa za duše zosnulých. Zároveň prosím nás všetkých, aby sme boli tvorcami pokoja, aby aj v tejto chvíli tragédie, násilného odobratia života, toho, ktorý je tým najväčším Božím darom, aby sme my sami boli tí, ktorí prispievame k pokoju aj v našej spoločnosti,“ uviedol na sociálnej sieti v súvislosti s tragédiou spišský diecézny biskup František Trstenský.
Tragédia, ktorá sa vo štvrtok odohrala na Slovensku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, sa podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského dotýka všetkých a potvrdzuje, že krutosť nesmie mať v spoločnosti miesto. Napísal to na sociálnej sieti X.
„Otriasla mnou smutná správa o tragickom útoku na susednom Slovensku. Tento brutálny čin sa dotýka nás všetkých a utvrdzuje nás v tom, že krutosť nesmie mať v našej spoločnosti miesto. Myslím na blízkych a rodiny obetí, myslím na celé Slovensko,“ napísal Lipavský.
Na tragickú udalosť reagovali aj ďalší českí politici vrátane ministra školstva Mikuláša Beka. „Každé dieťa aj učiteľ má právo na bezpečné prostredie, kde môže rozvíjať svoj potenciál bez strachu,“ napísal na sieti X. Všetkým, ktorých udalosť zasiahla, vyjadril úprimnú sústrasť.
Správu aktualizujeme …
Zdroj: cas.sk / info.sk (1), (2) / topky.sk / bleskovky.sk (1) / YouTube / InfoVojna
Štáty EÚ schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom
VIDEO: Brusel už nie je belgický ani európsky! Americký youtuber zdokumentoval inváziu imigrantov
Fico: Matrika zapíše len manželstvo muža a ženy. To, že iný zväzok uznajú v zahraničí, nič neznamená
Irán údajne v návrhu dohody s USA vyrokoval okamžité zastavenie bojov, zrušenie sankcií aj blokád, stiahnutie amerických síl, 300 miliárd dolárov na rekonštrukciu a uvoľnenie zmrazených financií.
„Rusko nemá záujem o konflikt s NATO,“ vyhlásil americký generál Alexus Grynkewich, ktorý je vrchným veliteľ spojeneckých síl Severoatlantickej aliancie v Európe
VIDEO: Žiadna konšpirácia. Šéfka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová oznámila šokujúcu správu, že USA financovali viac ako 120 tajných biologických laboratórií po celom svete, vrátane štyridsiatich na Ukrajine.
Prečo nový migračný pakt EÚ nerieši kľúčové problémy kontinentu
Pentagon sťahuje svoje jednotky z Európy
„Konzervatívny“ premiér Magyar otvoril dvere adopciám detí homosexuálnymi pármi
Rusko buduje vlastný orbitálny systém. Nebude horší ako Starlink, potvrdil Putin
Putin počas osláv Dňa Ruska: “Našim nepriateľom môžeme dať len jednu radu: nebojujte proti Rusku”
Kallasovej hrozné tajomstvo. Po Putinových slovách sa „zbláznila“. „Bude to viac než len rezignácia“
Prichádza veľká skúška pre planétu: Mohutné El Niño môže rozhýbať počasie po celom svete
Fico pritvrdil voči Bruselu: Slovensko si nenechá diktovať, ako má chrániť svoju identitu
Pred dvadsať siedmimi rokmi, 11. júna 1999, ruskí výsadkári v Bosne vyskočili na obrnené vozidlá a začali „Pochod na Prištinu“.
Čo je kľúčový nástroj na zvrhnutie nepohodlných vlád a vyvolávanie regionálnych konfliktov?
Rusko začne bojovať vážne. Začína sa špeciálna hra
Rekordne skorá žatva na Slovensku: Sucho urýchlilo úrodu, padol rekord
Rokliny v Slovenskom raji sú opäť otvorené
Orbán sa vracia! Ústavou ide zabojovať proti bruselskému Migračnému paktu
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
VIDEO: 18-ročný študent gymnázia v Spišskej Starej Vsi zabil nožom na pôde školy dve ženy. Polícia ho zadržala
VIDEO: 18-ročný študent gymnázia v Spišskej Starej Vsi zabil nožom na pôde školy dve ženy. Polícia ho zadržala
VIDEO: 18-ročný študent gymnázia v Spišskej Starej Vsi zabil nožom na pôde školy dve ženy. Polícia ho zadržala