Slovanské Noviny

18. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Veľký návrat nehnuteľností vo vlastníctve cirkvi-Španielskej vláde

Katolícka cirkev v Španielsku poskytla premiérovi Pedrovi Sánchezovi zoznam 965 nehnuteľností, ktoré sú už desaťročia zjavne neprávom v cirkevnom vlastníctve, informuje TK KBS.

Predseda Španielskej biskupskej konferencie kardinál Juan Jose Omella počas stretnutia so španielskym premiérom vyhlásil pripravenosť vrátiť tieto budovy ich právoplatným vlastníkom.

Roky sa vedú spory o vlastníctve nehnuteľností 

Cirkev celý rok skúmala vlastnícke pomery, katalogizovala kostoly, školy, domy a iné zariadenia. Výsledok: Z približne 35-tisíc nehnuteľností vrátane 20-tisíc bohoslužobných miest patrí 965 bytov alebo budov iným.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

V Španielsku sa roky vedie spor o vlastnenie nehnuteľností cirkvou. O vrátenie cenných pozemkov či budov opakovane žiadali najmä radnice a obce.

Problém sa začal už v roku 1946

Problém sa začal v roku 1946 za Francovej diktatúry, ktorá dala cirkvi právo zapísať akúkoľvek nehnuteľnosť bez predloženia dokladov a len s podpisom biskupa ako cirkevný majetok do pozemkovej knihy. Tento zákon zostal v platnosti do roku 2015. V tomto období boli kostoly a katedrály, ale aj katolícke školy, pozemky a súkromné domy zaevidované ako cirkevný majetok bez toho, aby boli vopred preukázaní skutoční vlastníci.

Žaloby a požiadavky na vrátenie zo strany obcí a súkromných osôb následne narástli do takej miery, že socialistická vláda približne pred dvoma rokmi požiadala cirkev o objasnenie vlastníckych práv k svojim nehnuteľnostiam. Nakoniec cirkev teraz tejto žiadosti vyhovela.

hlavnydennik.sk