Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Veliteľ vojenskej junty v Gabone zložil prezidentskú prísahu. Národu oznámil, že armáda prevzala moc v krajine bez krviprelievanie a prisľúbil zorganizovanie slobodných, transparentných a dôveryhodných volieb, ktorými sa moc prinavráti ľudu

Vojaci v západoafrickom Gabone vystúpili minulý týždeň v miestnej televízii a ohlásili prevzatie moci, anulovanie výsledkov nedávnych prezidentských volieb, ako aj rozpustenie „všetkých inštitúcií“ v krajine.

Veliteľ vojenskej junty v Gabone Brice Oligui Nguema zložil v pondelok prezidentskú prísahu. Stalo sa to necelý týždeň po zosadení prezidenta Aliho Bonga, ktorého rodina v tejto západoafrickej krajine vládla viac ako polstoročie. TASR správu prevzala z agentúry AP a AFP.

Generál Oligui zložil prísahu v prezidentskom paláci v hlavnom meste Libreville. Povedal, že armáda prevzala moc v krajine bez krviprelievanie a sľúbil, že zorganizovaním slobodných, transparentných a dôveryhodných volieb vráti moc ľudu. „S novou vládou zloženou zo skúsených ľudí dáme každému šancu na nádej,“ uviedol za potlesku prítomných.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Armáda minulý týždeň v miestnej televízii oznámila prevzatie moci, anulovanie výsledkov prezidentských volieb z 26. augusta a rozpustenie „všetkých inštitúcií“ vrátane vlády, parlamentu a ústavného súdu.

Udialo sa tak krátko po oznámení volebnej komisie, že prezidenta Aliho Bonga opätovne zvolili na tretie funkčné obdobie. Pri moci bol už 14 rokov. Aktéri prevratu vyhlásili, že Bongo čelí obvineniam z vlastizrady a zároveň oznámili zadržanie ďalších vládnych predstaviteľov.

Generál Oligui je bratrancom zosadeného prezidenta Bonga a v roku 2020 sa stal veliteľom Prezidentskej stráže – elitnej armádnej jednotky. Podľa agentúry AP v minulosti pracoval ako osobný strážca otca zosadeného prezidenta Omara Bonga, ktorý v Gabone vládol od roku 1967 do svojej smrti v roku 2009.

Gabonská armáda v sobotu oznámila opätovné otvorenie hraníc, ktoré boli uzavreté od stredajšieho vojenského prevratu v tejto západoafrickej krajine.

V ďalšej bývalej francúzskej kolónii, Nigeri, došlo koncom júla k vojenskému prevratu. Situácia v tomto západoafrickom štáte je naďalej napätá. Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) totiž zvažuje vojenský zásah podporovaný Parížom s cieľom obnoviť vládu zosadeného prezidenta Mohameda Bazouma. Mali a Burkina Faso – kde sa v posledných rokoch tiež dostali k moci armády – prisľúbili, že budú brániť novú vládu Nigeru pred vonkajšími silami.

Desiatky tisíc demonštrantov v Nigeri už tretí deň za sebou žiada, aby Francúzsko stiahlo vojakov z územia svojej bývalej kolónie po vojenskom prevrate, ktorý má širokú podporu obyvateľstva, ale Paríž ho odmieta uznať.

„Preč s Francúzskom! Francúzsko choď preč,“ pokrikovali cez víkend demonštranti na viacerých protestoch v hlavnom meste Niamey.

Zdroj: pravda.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.