Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vedci vyvinuli účinný spôsob čistenia vody pomocou hrdze. Štúdie potvrdili, že vytvorené nanočastice oxidu železa („inteligentná hrdza“) skutočne robia vodu čistejšou.

Nová látka môže priťahovať mnohé znečisťujúce látky: ropu, nanoplasty a mikroplasty, ako aj herbicíd glyfosát. Všetko závisí od povlaku častíc „inteligentnej hrdze“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nanočastice sú z vody odstránené magnetom spolu so škodlivinami. Teraz tím vedcov uvádza, že sa im podarilo vyladiť častice tak, aby zachytávali nebezpečné estrogénové hormóny. Výsledky budú prezentovať výskumníci na jesennom stretnutí Americkej chemickej spoločnosti (ACS).

Naša „inteligentná hrzda“ je lacná, netoxická a recyklovateľná. Preukázali sme jej aplikáciu pri všetkých druhoch znečistenia, čo môže výrazne zlepšiť kvalitu úpravy vody.“ (Marcus Halik Ph.D, hlavný riešiteľ projektu)

Halikov výskumný tím roky študuje spôsoby odstraňovania znečisťujúcich látok z vody šetrné k životnému prostrediu. Ako základný materiál používajú nanočastice oxidu železa v superparamagnetickej forme, čo znamená, že sú priťahované magnetmi, ale nie navzájom, takže častice sa nezlepia. Aby boli inteligentné, tím vyvinul techniku ​​na pripojenie molekúl kyseliny fosfónovej na guľôčky s veľkosťou nanometrov.

„Potom, čo k jadrám oxidu železa pridáme vrstvu molekúl, vyzerajú ako chĺpky, ktoré trčia z povrchu týchto častíc.“ (Marcus Halik).

Prvé verzie „inteligentnej hrdze“ zachytávali ropu z vody odoberanej zo Stredozemného mora a glyfosát z vody v jazierku zozbieranej v blízkosti univerzity, kde výskumníci pracujú. Okrem toho tím preukázal, že inteligentná hrdza dokáže odstrániť nano a mikroplasty pridané do laboratórnych a riečnych vzoriek vody.

Momentálne sa skupina zameriava na znečisťujúce látky prítomné hlavne vo veľkých množstvách. Lukas Müller, postgraduálny študent, ktorý na stretnutí prezentuje novú prácu, chcel vedieť, či je možné nanočastice hrdze upraviť tak, aby prilákali stopové znečisťujúce látky, ako sú hormóny. Keď sa niektoré hormóny vylúčia z tela, končia v odpadových vodách a nakoniec vo vodných tokoch. Jednou z týchto skupín hormónov sú prírodné a syntetické estrogény, ktorých hlavným zdrojom sú odpadové produkty ľudí a hospodárskych zvierat. Množstvo estrogénu v prostredí je veľmi nízke, hovorí Müller, čo sťažuje jeho odstránenie. Ukázalo sa však, že aj tieto hladiny ovplyvňujú metabolizmus a reprodukciu niektorých rastlín a živočíchov, hoci vplyv nízkych hladín týchto zlúčenín na ľudí počas dlhého časového obdobia nie je úplne známy.

V budúcnosti tím otestuje tieto častice na skutočných vzorkách vody a určí, koľkokrát sa dajú znova použiť. Pretože každá nanočastica má veľký povrch s mnohými vreckami, vedci veria, že budú schopní odstrániť estrogény z viacerých vzoriek vody, čím sa znížia náklady na jedno ošetrenie.

„Viacnásobná recyklácia týchto častíc môže spôsobiť, že náklady na túto metódu čistenia vody budú veľmi zanedbateľné.“ (Marcus Halik).

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.