Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po tomto prevrate by EÚ prestala byť spolkom suverénnych štátov. Zrodí sa superštát bez súhlasu ľudí?

Práve na toto nebezpečenstvo upozorňuje europoslanec Saryusz-Wolski, človek, ktorý bol vyjednávačom Poľska pri vstupe do EÚ. Nečakajte veľkolepé titulky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Je to tichá, postupná akcia, snaha o zmenu zmlúv vo viacerých vlnách. Pri tej, ktorá sa plánuje, médiá budú tvrdiť, že nič sa nedeje a že je to krok správnym smerom.

Prečo? Výbor europarlamentu pre ústavné veci prijal pred pár dňami uznesenie so správou, ktorá obsahuje ďalekosiahle zmeny. Správu vypracovala Verhofstadtova skupina. Áno, Verhofstadt je ten belgický progresívec, ktorý chcel Kyjevu dať rakety dlhého doletu.

Hlasovanie v pléne o tomto uznesení je plánované na koniec novembra a formálne môže spustiť postup na zmenu zmlúv.

Spomínaný poľský europoslanec Saryusz-Wolski bol do júla súčasť verhofstadtovej skupiny. Vie o čom hovorí. A tvrdí, že tento tichý prevrat má šancu uspieť.

Aj odolní pod tlakom ustúpia

Spomeňme na skúsenosť so zmluvou o ústave 2004. Bolo veľa odporcov. Pod tlakom však súhlasil aj silný Londýn. Zmluvu zablokovali dve referendá v Holandsku a Francúzsku, ale nakoniec prijatá bola. V skrátenej forme, pod názvom Lisabonská zmluva. História teda dokazuje, že aj najodolnejší sa po čase a pod nátlakom sypú.

Tu je tlak veľmi veľký a nástroje, ktoré má Európska komisia, sú dnes silnejšie ako predtým. Vtedy komisia nemohla blokovať finančné prostriedky, ako to robí dnes. Nemohla dotlačiť štát k múru na základe vykonštruovaných obvinení o porušovaní tzv. Pravidiel právneho štátu alebo hodnôt EÚ. Arzenál prostriedkov na vydieranie je väčší a aktívne sa využíva.

V súčasnosti, aspoň na papieri, podľa článku 5 existuje tzv. Zásada postúpenia. To znamená, že únia má tie právomoci, ktoré jej udelili štáty a sú konkrétne menované v zmluvách.

Naproti tomu správa verhofstadtovej skupiny navrhuje presunúť 10 oblastí kompetencií na úniu, z toho dve ako výhradné kompetencie v oblasti klímy a životného prostredia a osem ako zdieľané kompetencie. Zdieľané sú tie, hovorí zmluva, pri ktorých má únia prioritu pri ich výkone, a štáty môžu konať len do tej miery, do akej únia tieto kompetencie nevykonáva.

Príklad migrácie

A čo imigrácia? Teoreticky je vo výlučnej kompetencii štátov. Ale v praxi to únia nerešpektuje. Nový migračný pakt, ktorý posunula do ďalších rokovaní väčšina slovenských europoslancov, je v procese finalizácie a princíp relokácie dáva EÚ právomoci, ktoré jej štáty nezverili.

A čo sa týka budúcich kompetencií, ak si prejdeme všetky, ktoré by EÚ získala, členským štátom toho veľa nezostane.

Ďalšie zmeny v prospech unitarizmu a nátlaku

Nezabúdajme ešte na článok 7, ktorým je Poľsko a Maďarsko atakované roky. Ten by sa zmenil tak, že za nerešpektovanie tzv. Právneho štátu by mohol byť štát trestaný už nie po jednomyseľnom odhlasovaní, ale po hlasovaní len väčšiny ostatných štátov.

Takže bude ľahšie blokovať peniaze, na ktoré majú štáty nárok. A stručne povedané, to, čo dnes byrokrati robia nezákonne, by odteraz robili legálne, pretože všetko by bolo zakotvené v zmluvách.

Aká je prognóza? Uznesenie na novembrovej schôdzi európskeho parlamentu s najväčšou pravdepodobnosťou prejde.

Podľa predchádzajúcich hlasovaní o odstránení veta by mohlo byť približne 320 hlasov „za“ a 170-180 „proti“. Návrh na zmenu a doplnenie zmlúv potom pristane na stole Rady EÚ, ktorá združuje príslušných ministrov 27-ičky. A postúpi sa Európskej rade, teda lídrom štátov.

Európska rada potom môže jednoduchou väčšinou hlasov, čo je nezvyčajné, rozhodnúť o zvolaní konventu. Ďalším krokom je rozhodnutie o zvolaní medzivládnej konferencie, ktorá všetko uzákoní spoločnou dohodou o dodatkoch k zmluve.

Šanca tu je: Verejnosť sa musí prebudiť k odporu

Ak sa verejnosť v európskych štátoch a politické sily neprebudia a nezastavia to v ranom štádiu, bruselský parný valec pôjde až do konca. Mimochodom, to je zámer. Urobiť to diskrétne.

Na druhej strane je tu istá šanca, ak sa začne odpor na strane ľudí, aj na strane ich politických zástupcov. Môže to mať totiž vplyv na verejnú diskusiu, následne na politickú atmosféru nielen u nás, ale aj v Nemecku, vo francúzsku a nakoniec aj na výsledok volieb do európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v júni 2024.

Ak sa politická scéna v európskom parlamente a vo vládach štátov presunie viac k vlastencom a konzervatívcom, ktorí tieto zmeny nepodporujú a zároveň majú politickú odvahu chrániť záujem svojho štátu, svojich občanov a svoje kompetencie, ktoré im právom patria, potom stále existuje šanca tieto radikálne zmeny zmlúv zablokovať.

Marián Ďuriš

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.