Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zo správy Allianz Global Wealth Report 2021 vyplýva, že kým priemerný Slovák vlastní čisté finančné aktíva vo výške 7 531 eur, priemerný Čech má 21 607 eur a Poliak 9882 eur. 

Finančný majetok Slovákov je taký nízky, že v regióne strednej a východnej Európy sme 2. najhorší. Za nami je už len Rumunsko. Ak ide o pomer dlhov a vlastného finančného majetku, sú na tom Slováci suverénne najhoršie z celej Európskej únie. Upozornilo na to združenie Pracujúca chudoba s odvolaním sa na aktuálnu správu Allianz Global Wealth Report 2021.

Nemecká nadnárodná finančná skupina Allianz mapujúca globálne bohatstvo a jeho distribúciu medzi obyvateľmi planéty zverejňuje túto správu pravidelne každý rok. 

Zo správy vyplýva, že kým priemerný Slovák vlastní čisté finančné aktíva vo výške 7 531 eur, priemerný Čech má 21 607 eur a Poliak 9882 eur. 
 
Po finančnej stránke sú na tom najhoršie Slováci

Združenie Pracujúca chudoba upozorňuje, že sa nemožno tešiť ani zo sumy, ktorú nám vypočítal Allianz, nakoľko jej samotnú výšku netvoria len úspory, investície do dlhopisov a akcií, ale aj finančné aktíva v 2. a 3. dôchodkovom pilieri. „To sú peniaze, ktoré v skutočnosti nemôžu na krytie výpadkov v príjmoch ľudia vôbec využiť,“ komentuje číslo šéf združenia Milan Kuruc.

Socio-ekonomický analytik Ján Košč poukazuje aj na výšku dlhu priemerného Slováka: „Okrem nízkych finančných aktív, majú slovenskí občania druhý najvyšší priemerný dlh v regióne strednej a východnej Európy. Čiže sme druhí najhorší, čo sa týka čistého finančného majetku a druhí najhorší, čo sa týka množstva dlhov. A úplne najhorší sme v pomere dlhov k finančnému majetku.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po finančnej stránke sú na tom najhoršie Slováci

Združenie Pracujúca chudoba poukazuje na to, že kým finančné aktíva priemerného Slováka sú vo výške 7 531 eur, jeho priemerné dlhy sú vo výške 8 451 eur. 

„Z porovnávaných krajín má iba občan Slovenska v priemere viac dlhov ako čistého finančného majetku. V tomto držíme prvenstvo v celej EÚ. Tomuto katastrofálnemu obrazu sa netreba čudovať. Ide o logický dôsledok nízkych príjmov slovenského obyvateľstva, a teda neochoty zamestnávateľov platiť adekvátne mzdy a takisto dôsledok neexistencie bytovej politiky, ktorá doslova núti slovenských občanov zaťažovať sa hypotékami na predraženom trhu s bývaním,“ hodnotí situáciu šéf združenia Milan Kuruc.

Kým Slováci majú dlhy v priemere vo výške 53 % na celkovom finančnom majetku, na druhom mieste za nami sa v rámci regiónu strednej a východnej Európy nachádzajú Poliaci, no len s 33 percentným podielom dlhov. „Nielenže sme prví, ale máme v dlhoch pred ostatnými obrovský náskok.“ upresňuje Kuruc.

Po finančnej stránke sú na tom najhoršie Slováci

Týmto sa potvrdzujú slová Jána Košča, ktorý pred rokom upozorňoval, že s veľkou pravdepodobnosťou zo súčasnej krízy vyjdú Slováci ešte v horšom stave. „Škrtanie verejných výdavkov, okliešťovanie sociálneho štátu a trhanie záchranných sieti nebude tou najlepšou cestou. Ak sa ako spoločnosť chceme posunúť k lepšiemu, nie je možné preniesť náklady za krízu na občanov a ešte viac zvyšovať tlak ich zadlžovanie.“    

Aktuálne dáta uvedené v Allianz Global Wealth Report 2021 potvrdzujú, že aj napriek neodôvodnenému optimizmu, ktorý šíria niektorí analytici  a aj niektorí politici , problémom obyvateľov Slovenska už je a pravdepodobne aj bude vysoká inflácia (EUROSTAT: HICP – Inflation rate [TEC00118]), ktorá už v roku 2020 spôsobila prepadnutie Slovenska na absolútne dno v rebríčku Hrubej priemernej mzdy v parite kúpnej sily (EUROSTAT: Annual net earnings [EARN_NT_NET__custom_1259028]). Inými slovami, potom čo sa zohľadnili spotrebiteľské ceny v jednotlivých krajinách, sa Slovensko podľa Eurostatu vo výške miezd prepadlo na absolútne posledné miesto, dokonca až za Bulharsko.

Po finančnej stránke sú na tom najhoršie Slováci

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.