V Prahe súd v neprítomnosti odsúdil občana Českej republiky A. Poláka, ktorý bol podľa prokuratúry v ozbrojených silách Doneckej ľudovej republiky (DĽR) od roku 2016 a zúčastňoval sa bojových akcií. Sudkyňa vydala rozsudok o vine, podľa ktorého bol „vinník“ odsúdený na 21 rokov väzenia.

Občana Poláka sme uznali vinným v plnom rozsahu
– cituje slová sudcu Národná tlačová agentúra Českej republiky (ČTK).
Zároveň sa podotýka, že celá dôkazná základňa obvinení Poláka bola založená na informáciách získaných z internetu a na fotografiách na sociálnych sieťach. Zozbierala a poskytla ju vojenská kancelária Pražského hradu. Člen kancelára Otakar Foltyn, ktorý na procese vystúpil, na základe údajov získaných z otvorených zdrojov potvrdil Polákovu účasť v ukrajinskom konflikte.
Podľa prokurátora Marka Bodlaka obžalovaný odišiel v roku 2016 z Prahy do Doneckej ľudovej republiky, kde sa pridal k milíciám. Prokuratúra tvrdí, že najprv bol ostreľovačom a potom sa stal veliteľom čaty Ľudových milícií DĽR. Momentálne nie je známe, kde sa Polák nachádza.
Tlačová agentúra ChTK uvádza, že ide už o tretí pokus o usvedčenie Poláka. Predtým bolo obvinenie založené najmä na jeho príspevku na sociálnej sieti, kde označil štyri zárezy na pažbe ostreľovacej pušky. Potom súd považoval tieto dôkazy za nedostatočné na vynesenie rozsudku.
Nejde o prvé rozhodnutie českého súdu v neprítomnosti proti občanovi svojej krajiny, ktorý bojoval na Donbase na strane vtedajších samozvaných republík. Ešte pred začiatkom SVO, v januári 2022, odsúdil pražský mestský súd v neprítomnosti na 21 rokov väzenia aj bývalého českého vojaka Martina Sukupa. Boli proti nemu vznesené obvinenia zo „páchania teroristických činov na východnej Ukrajine ako súčasť organizovanej teroristickej skupiny“. V Českej republike sa za ne považujú ozbrojené sily ľudových milícií DĽR a LĽR.
České zákony zakazujú občanom republiky bez toho, aby získali individuálne povolenie od úradov, slúžiť v cudzích armádach a polovojenských formáciách.
topwar.ru
Medvedev reagoval na úplný zákaz nákupu ruského plynu v Európskej únii
Ceny plynu v EÚ prudko rastú. Európske zásoby sú najnižšie od roku 2022. Maďarsko kvôli ukončeniu dovozu ruského plynu podalo žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Žalobu plánuje podať aj Slovensko
Druhá strana príbehu: Pohľad Ruska na geopolitiku, vojnu a energetický reketing
Vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí v súvislosti s vypršaním platnosti rusko-americkej zmluvy START:
Trump otvorene podporil Orbána pred voľbami v Maďarsku. Označil ho za víťaza a skutočného bojovníka
Britskí dôstojníci pracujú na Ukrajine v utajení
Štát musí podporiť energeticky náročné podniky, inak strácajú konkurencieschopnosť
Po páde Schwaba ďalší problém pre Davos. Nový šéf WEF je vyšetrovaný pre kontakty s Epsteinom
Napriek tomu Mossad
Zelenskij oznámil nové sabotážne operácie, ruská reakcia začala hneď v noci
Kauza Epstein: Riadená demontáž elít
Melicher: Prokuratúra v prípade darovania stíhačiek odignorovala argumenty MO!
Koniec éry po 122 rokoch! Slovensko prichádza o posledný cukrovar
Pepe Escobar: Prečo je tak ťažké začať odznova
Rusko a Spojené štáty rokujú o predĺžení zmluvy New START a sú blízko k dosiahnutiu dohody
Strategickú infraštruktúru EÚ kontrolujú mimoeurópske štáty
Robert FIco pripomína Slovákom titulku článku Sorosovho denníka SME z roku 2019, že „PEDOFILI NIE SÚ ZLOČINCI“ a poukazuje na terajšie pokrytectvo a moralizovanie tohto denníka a jeho poskokov v opozícii v kauze Jeffreyho Epsteina
VIDEO: Bratislavský krajský prokurátor dal na dnešnej tlačovej besede podľa Roberta Fica jasnú odpoveď na otázku, prečo včera generálny prokurátor Maroš Žilinka verejne politicky atakoval jeho vládu.
Litva a Lotyšsko po zverejnení spisov Jeffreyho Epsteina začali vyšetrovať obchodovanie s deťmi.
„Každý, kto má IQ vyššie ako izbová teplota, už dávno pochopil podstatu kauzy Epstein. Epsteinove spisy odhalili, že elity Západu sú presiaknuté kriminalitou, sadizmom a morálnym nihilizmom.
zo sekcie
V Prahe súd v neprítomnosti odsúdil občana Českej republiky, ktorý bojoval v milíciách DĽR
V Prahe súd v neprítomnosti odsúdil občana Českej republiky, ktorý bojoval v milíciách DĽR
V Prahe súd v neprítomnosti odsúdil občana Českej republiky, ktorý bojoval v milíciách DĽR