Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

17.11.2020

Záložní nemocnice v Letňanech měla být spuštěna v okamžiku, když dojdou kapacity pro pacienty s onemocněním covid-19 v „kamenných“ nemocnicích.

Do nemocnice v halách pražského výstaviště v Letňanech, která měla sloužit pro léčbu lidí s covidem-19, pacienti dosud nedorazili. Podle informací České televize slouží prostory, jejichž pronájem stát doposud vyšel na 26 milionů korun, jako výcvikové středisko pro vojáky. Zda se i přesto smlouva, která vyprší na konci listopadu, prodlouží, bude ministerstvo zdravotnictví teprve rozhodovat.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Netrpělivě tak vyčkává především Nemocnice na Bulovce, která za její provoz zodpovídá.

„V pondělí jsme to řešili, ale stále čekáme na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Nemocnice se prozatím neaktivovala a epidemiologický vývoj nenapovídá ani tomu, že by to mělo být jinak,“ řekla Novinkám mluvčí nemocnice Mirka Kátriková.

Zda má o prodloužení sama nemocnice vůbec zájem, ale odmítla prozatím komentovat. „Urgujeme to, snad budeme brzy vědět více,“ doplnila.

Informaci o výstavbě oznámil v polovině října šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Záložní nemocnice v Letňanech měla být spuštěna v okamžiku, když dojdou kapacity pro pacienty s onemocněním covid-19 v „kamenných“ nemocnicích.

Od 25. října, kdy bylo zařízení dobudováno armádou, se však Česko dostalo z exponenciálního růstu nákazy onemocněním covid-19 na klesající část křivky.

Podle České televize však prostory využívá česká pobočka Červeného kříže a zaučuje zde vojáky, aby mohli pomáhat jako ošetřovatelé v nemocnicích a sociálních zařízeních. Na místě se učí polohování pacientů, podávání jídla nebo pomoci při osobní hygieně. Během deseti dní se má na místě proškolit zhruba 500 lidí.

Hamáček s Babišem dali od řešení ruce pryč

Sám Hamáček se ale nyní od řešení dalšího osudu nemocnice distancoval. „Je to smluvní vztah mezi ministerstvem zdravotnictví, potažmo danou nemocnicí, a pronajímatelem. Na Ústředním krizovém štábu jsme to neřešili. Zkuste je,“ řekl v pondělí Novinkám.

K dalšímu osudu zařízení se doposud nevyjádřil ani premiér Andrej Babiš (ANO), který spolu s bývalým ministrem Romanem Prymulou (za ANO) za účasti médií také jezdil na obhlídky záložní nemocnice.

Pokud jde o pronajímatele, miliardáře Pavla Sehnala, možnému prodloužení smlouvy se nebrání. „Zatím není nic rozhodnuto. Všichni čekáme na další průběh koronavirové krize,“ řekl Novinkám.

Ve hře je tak stále i varianta, že bude nemocnice v pohotovosti i přes Vánoce. Sehnal však zdůraznil, že považuje za nejzazší termín vyklizení prostor únor, od něhož by chtěl začít na místě opět pořádat veletrhy. „Čekáme na rozhodnutí,“ doplnil.

Za dosavadní pronájem, který trvá od poloviny října do 30. listopadu, inkasovala jeho firma ABF 20,5 milionu korun bez DPH. Novinkám již dříve řekl, že jde podle něj o nejnižší možnou cenu, která možná nepokryje ani náklady na provoz. O bezplatném poskytnutí areálu však neuvažoval.

Novinky se zároveň obrátily s dotazem na prodloužení přímo na ministerstvo zdravotnictví a zdá se, že jasno nemají prozatím ani zde. „Pokusíme se odpovědět co nejdříve,“ napsala mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Zdroj: novinky.cz

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d