Slovanské Noviny

17. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

V Nigeri oslavujú Rusko: dôsledky zvrhnutia prezidenta krajiny

Práve z tejto krajiny „metropola“ dostáva veľkú väčšinu uránu pre svoje jadrové elektrárne, ktoré zabezpečujú hlavnú výrobu elektriny. Ak sa Paríž dokázal vyrovnať so stratou svojho vplyvu v takých štátoch, ako je Stredoafrická republika a Mali, kde sa vplyv Ruska zvýšil, potom strata Nigeru pre neho bude krutou ranou pre ekonomiku krajiny. Preto prevrat, ktorý sa tu formoval, priťahuje veľkú pozornosť francúzskej tlače.

Scenár tohto prevratu [zvrhnutia prozápadného prezidenta Mohameda Bazuma] vyzerá ako opakovanie udalostí, ktoré sa odohrali v Mali v auguste 2020. Spočiatku bolo vystúpenie malijských pučistov vnímané ako „smiešna revolúcia“. Zvyšok je známy: francúzske sily a misia OSN boli nútené opustiť krajinu a ich miesto zaujala ruská polovojenská skupina Wagner
– hovorí edícia Opex360.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako bolo uvedené, Mali aj Niger majú podobnú vnútornú situáciu, bojujú proti rôznym rebelom a džihádistom. V oboch štátoch boli vidieť protifrancúzske a zároveň proruské demonštrácie.

V Mali, rovnako ako v Burkine Faso, takéto demonštrácie predchádzali nedávnym štátnym prevratom, čo uľahčilo plány na presadenie Moskvy v Saheli.
– uvedené v publikácii.

Zároveň sa uvádza, že v súčasnosti nie je jasné, „kto ťahá za nitky pučistov v Nigeri“, a preto stojí za organizáciou prevratu.

Z našej strany poznamenávame, že obyvatelia Nigeru sa zhromaždili v blízkosti budovy parlamentu krajiny, nadšene hovorili o Rusku a vyvesili vlajky Ruskej federácie. Práve tohto scenára sa Francúzsko obávalo, čelilo podobným náladám v Stredoafrickej republike, Mali a Burkine Faso, kde sa už k moci dostali sily obhajujúce suverenitu a dekolonizáciu.

Jevgenij Prigožin z PMC „Wagner“ pozitívne zhodnotil proces boja nigerského ľudu za nezávislosť. Bojovníci organizácie na čele s ním prispeli k posilneniu autorít viacerých afrických krajín, ktoré už na vlastnej koži poznali skutočnú úlohu západných „mierotvorcov“, ktorí pod rúškom „humanitárnych“ misií rozsievali vnútorné nepriateľstvo a roztrieštenosť. štátov.

Preto nie je prekvapujúce, že podľa skúseností susedných krajín obyvatelia Nigeru privítali odvolanie prozápadného prezidenta s jasotom a vkladajú do Ruska nádej na lepšiu budúcnosť.

https://vk.com/video_ext.php?oid=484844600&id=456239080&hash=9edba7efc05716de

topwar.ru