Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dreviny z čeľade vŕbovité sú známe ako zdroj liečivých látok, z ktorých najznámejší je salicín – kryštalický glukozid salicylového alkoholu. Použitie vŕby ako anestetika sa začalo už pred niekoľkými tisícročiami a napríklad extrakt z kôry sa používal pri horúčke, bolesti a zápale.

V roku 1897 získal nemecký chemik Felix Hoffman prvé vzorky kyseliny acetylsalicylovej, ktorá sa neskôr dostala na trh pod názvom „aspirín“ – liek, ktorý má analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Okrem toho sa predpokladá, že kyselina acetylsalicylová znižuje riziko vzniku rakoviny – najmä prsníka a hrubého čreva.

Teraz vedci z výskumného centra Rothamsted Research (Veľká Británia) a onkológovia z University of Kent objavili vo vŕbových listoch Vrby – Salix miyabeana a Salix dasyclados ďalšiu chemickú látku, cyklodimérny salicinoid nazývaný miabeacín, ktorý má veľký potenciál ničenia rakovinových buniek vrátane rezistentných na iné lieky. Štúdia bola uverejnená v časopise Scientific Reports.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Pretože rezistencia na liečbu je vážnym problémom pri rakovinových nádoroch, ako je neuroblastóm, sú potrebné nové lieky s novými spôsobmi účinku a miabeacín nám pravdepodobne ponúka túto príležitosť,“ uviedol profesor Michael Beale, jeden z vedúcich štúdie.

Poznamenal tiež, že štrukturálne miabeacín obsahuje dve skupiny salicínu (aktívna zložka aspirínu), ktoré mu dávajú „dvojnásobnú dávku“ účinku. Teda, hoci farmaceutická aktivita salicínu je už dlho dobre známa, vlastnosti miabeacínu môžu byť ešte vyššie.

Účinok miabeacínu sa testoval v laboratóriu: ukázalo sa, že táto látka je účinná proti niekoľkým bunkovým líniám rakoviny prsníka, krku a vaječníkov. A čo je najdôležitejšie, podobné výsledky sa získali aj pre neuroblastóm, najbežnejšiu formu nádoru u detí mladších ako 15 rokov. V takýchto prípadoch je šanca na úspešný výsledok menej ako 50 percent.

„Možno vďaka úspechu aspirínu súčasná veda vo veľkej miere zanedbávala hodnotenie iných salicinoidov obsiahnutých vo vŕbe. Liečivú aktivitu rastlinných extraktov vŕby však nemožno vysvetliť iba hladinami salicínu, čo naznačuje možnosť výskytu nových biologicky aktívnych alebo synergických metabolitov,“ uviedli autori štúdie. Podľa vedcov bude ich nasledujúcim krokom zvýšenie produkcie miabeacínu z pestovaných vŕb a získanie ďalších údajov na lekárske testovanie.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.