Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Víkend priniesol novinky v „politicko-zemepisnej“ oblasti. Vo svete nepriznaný, nezákonný „štát“ Kosovo v nedeľu otvoril veľvyslanectvo v tiež nepriznanom a nezákonnom „hlavnom meste“ Izraela – Jeruzaleme. Takýmto spôsobom nepriznané, nezákonné subjekty nadväzujú oficiálne diplomatické vzťahy. Zatiaľ iba zopár štátov uznalo Jeruzalem za hlavné mesto Izraelu. V máji 2018 to urobili USA a premiestnili tam svoju ambasádu z Tel Avivu. Následne podobný krok urobila Guatemala.

Foto: Screenshot The Jerusalem Post

Izrael a Kosovo podpísali dohodu o nadviazaní diplomatických vzťahov 1. februára tohto roka. Priština vtedy potvrdila, že otvorí svoje diplomatické zastupiteľstvo v „novom hlavnom meste“ Izraela – Jeruzaleme. Dohodu o tom, že Kosovo uznáva Jeruzalem za metropolu Izraelu, hlava kosovskej „vlády“ Avdullah Hoti podpísal vo Washingtone 4. septembra 2020.

Štatút Jeruzalemu je jedným z kľúčových problémov v izraelsko-palestínskom konflikte. Izraelské vojska obsadili východnú časť mesta počas vojny v roku 1967 a odvtedy Izrael trvá na tom, že Jeruzalem je „jednotným a nedeliteľným“ hlavným mestom tejto krajiny. Na druhej strane, práve Palestínčania chceli urobiť východnú časť Jeruzalemu za metropolu svojho nezávislého štátu. Odvtedy Palestína nemá nič – ani vlastný suverénny štát, ani hlavné mesto, ktoré mu vzal Izrael.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V tomto smere je mimoriadne zaujímavá pozícia transatlantických politikov v Európe a USA, liberálnych „odborníkov a analytikov“ a slniečkarskych médií s tiež „transatlantickou príchuťou“. Už sedem rokov – po oficiálnom, zákonnom a demokratickom referende o štatúte Krymu útočia na Rusko, vytvárajú divoký nátlak, uvaľujú sankcie, organizujú jednu lživú a pokryteckú propagandistickú kampaň za druhou. Vôbec im však nevadí skutočnosť, že Izrael už 54 rokov okupuje územie hneď troch štátov a nič s tým nerobia a ani si to nevšímajú – žiaden krik, nespokojnosť, vyhrážky, sankcie – nič. Klasický, platný, falošný dvojaký meter „západnej civilizácie“.

Čo sa týka „partnerskej organizácie“ Izraelu, srbský autonómny kraj Kosovo a Metochija vyhlásili vo februári 2008 vytvorenie nového „štátu“ – Kosovská republika. V posledných rokoch sa Kosovo aktívne tlačí do medzinárodných organizácií, vrátane UNESCO a Interpolu. Proti uznaniu Kosova vystupuje vyše 60 štátov sveta, vrátane Ruska, Číny, Indie, piatich členských štátov Európskej únie atď. Mimochodom, ešte prednedávnom aj Izrael bol proti uznaniu Kosova.

V roku 2011 sa začali rokovania medzi vládami v Belehrade a Prištine, sprostredkované Európskou úniou. Ich výsledkom bola tzv. Bruselská dohoda z 19. apríla 2013, smerujúca k normalizácii vzájomných vzťahov (bez uznania kosovskej nezávislosti Srbskom) – s platnosťou od 1. februára tohto roka. Uznanie a legitimita nezávislosti Kosovskej republiky je kontroverzná téma, ktorá rozdeľuje krajiny na celom svete na dva tábory. Nezávislosť Kosova uznáva 98 z 193 (50,78 %) členských štátov Organizácie Spojených národov, 22 z 27 (81,48 %) členských štátov Európskej únie, 26 z 30 (86,67 %) členských štátov NATO a 36 z 57 (63 %) členských štátov Organizácie islamskej spolupráce.

Kým spory o legitimite Kosova, ako nezávislého „štátu“ a Jeruzalemu, ako hlavného mesta Izraela pokračujú, dva nezákonné subjekty podpisujú dohody a otvárajú oficiálne zastupiteľstva. A nič sa nedeje. Transatlantickí politici a slniečkarski analytici a média sa nevzrušujú, neprotestujú, nežiadajú uvalenie sankcií. Nič nové pod slnkom – iba „nádherná skutočnosť západnej civilizácie“.

autor: Eugen Rusnák

Zdroje:

(1) Kosovo opens embassy in Jerusalem after establishment of diplomatic ties, The Jerusalem Post, 14.3.2021

(2) Kosovo opens embassy in Jerusalem after Israel recognises its independence, The Fuardian, 14.3.2021

(3) Kosovo opens Israel embassy in Jerusalem, Al Jazeera, 14.3.2021

(4) https://twitter.com/InesDemiri1/status/1371084477414453250?ref_src=twsrc%5Etfw

zverejnené na zem a vek

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.