Sofia tvrdí, že jej rafinéria v Burgase, ktorú vlastní Lukoil, by mohla prestať fungovať, informuje denník POLITICO.
Bulharsko zvažuje žiadosť o výnimku z nových sankcií USA voči najväčšej ruskej súkromnej ropnej spoločnosti, pretože sa obáva, že tieto opatrenia spôsobia vážny nedostatok pohonných hmôt a reakciu v celej krajine.
Prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil sankcie voči dvom najväčším ruským producentom ropy, spoločnostiam Rosnefť a Lukoil, čo prinútilo niekoľko krajín EÚ, v ktorých tieto firmy pôsobia, usilovať sa o výnimky.
V Bulharsku sa nachádza rozsiahla rafinéria v Burgase, ktorú vlastní spoločnosť Lukoil a ktorá dodáva až 80 percent paliva pre krajinu. Vláda sa teraz opýtala Washingtonu, ako má postupovať pri žiadosti o odloženie sankcií po ich začiatku platnosti 21. novembra.
Vláda sa obáva, že sankcie by mohli prinútiť rafinériu zastaviť prevádzku, keďže banky sa z tohto zariadenia stiahnu, čo by vyvolalo rozsiahly nedostatok paliva a protesty.
Bez plánu
Julian Popov, bývalý bulharský minister životného prostredia a vedúci pracovník think-tanku Strategic Perspectives, súhlasil s tým, že vláda „nie je riadne pripravená“ a nemá „žiadny pohotovostný plán“ pre odchod Lukoilu, čo zvyšuje pravdepodobnosť nedostatku paliva, pokiaľ sa nenájde riešenie.
Tvrdí, že vláda by teraz mala prevziať prevádzkovú kontrolu nad rafinériou s podporou „medzinárodného výboru“ globálnych právnikov a expertov, ktorí môžu Sofii pomôcť so správou tohto strategického zariadenia.
/ hlavnydennik.sk /
VIDEO: Kaliňák vyviedol Nvotovú z omylu- Bombardier nie je bombardér!
VIDEO: J. Laššáková- Počúvali sme o diverzifikácii doteraz klamstvá?
USA zvažujú zrušenie sankcií na ruskú ropu
Obrovský ruský útok! Výbuchy otriasli Kyjevom, Charkovom, Chmelnickou oblasťou, Ukrajina vyhlásila celoštátny letecký poplach
Tentokrát nie ropa, ale plyn! Kto v bezpečí ryžuje z perzskej vojny? Platia Európania
Generácia bez koreňov
Budúcnosť patrí malým komunitám
Slovenské národné divadlo včera opäť ukázalo, akú silu má skutočné umenie
BOOOOM: „BlackRock“ práve zabránil investorom vybrať si vlastné peniaze.
Rusko presmeruje dodávky plynu do EÚ na iné trhy
EK priznala, že pozná skutočný dôvod odstavenia Družby
Americkej armáde dochádza munícia na diaľkové ovládanie a na kompenzáciu kopíruje iránske drony
Microsoft je podozrivo ticho. Irán dnes zbombardoval dátové centrá v Perzskom zálive
VIDEO: Iracká Victoria horí po iránskom raketovom útoku. Americké základne v Perzskom zálive sa stávajú nepoužiteľnými
Šokujúce zverejnenie FBI: Trump obvinený zo sexuálneho napadnutia!
Prečo vás neustále sťažovanie sa a vyplakávanie iných ľudí robí hlúpymi?
Trump: Kuba „čoskoro padne“
Ukrajinský analytik hrozí Maďarsku: Zbalíme všetkých mužov v Maďarsku
V Európe sa nenápadne sformoval ďalší totalitný štát
Šokujúci zásah v Maďarsku: Sedem Ukrajincov a bývalý generál zadržaní s miliónmi a zlatom!
zo sekcie
Už aj Bulharsko žiada o výnimku z Trumpových sankcií
Už aj Bulharsko žiada o výnimku z Trumpových sankcií
Už aj Bulharsko žiada o výnimku z Trumpových sankcií