Námestník šéfa ruského rezortu diplomacie Sergej Riabkov pripomenul, že cieľom Západu je, aby Rusko utrpelo na Ukrajine strategickú porážku.

Rusko bolo nútené pozastaviť účasť na Dohode o znížení počtu strategických zbraní (Nová dohoda START) s USA, pretože Washington ju využíval na pomoc Ukrajine pri útokoch na ruské strategické zariadenia. Vo štvrtok to povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, informujeme na základe správy agentúry Reuters.
„Situácia sa zhoršila po tom, ako sa USA pokúsili preveriť bezpečnosť ruských strategických zariadení uvedených v Novej dohode START tým, že pomohli kyjevskému režimu pri ozbrojených útokoch na ne,“ povedal Riabkov na Konferencii OSN o odzbrojení v Ženeve.
Podľa Riabkova Západ chce, aby Rusko utrpelo na Ukrajine strategickú porážku. „Za týchto okolností sme boli nútení oznámiť pozastavenie účasti na dohode,“konštatoval.
Pozastavenie účasti na Novej dohode START zo strany Ruska oznámil minulý týždeň ruský prezident Vladimir Putin v príhovore o stave krajiny.
„Neodstupujeme od Zmluvy, len pozastavujeme svoju účasť. Než sa však vrátime k diskusii o tejto otázke, musíme sami pochopiť, čo si také krajiny Severoatlantickej aliancie ako Francúzsko a Veľká Británia stále nárokujú a ako budeme brať do úvahy ich strategické arzenály, teda kombinovaný úderný potenciál Aliancie,“vysvetlil.
Putin neskôr v rozhovore pre štátnu televíziu Rossija 1 povedal, že pozastavenie plnenia záväzkov vyplývajúcich z Novej dohody START vyplýva z potreby „zaistiť bezpečnosť a strategickú stabilitu“ Ruska.
„Keď všetky vedúce krajiny NATO vyhlásili, že ich hlavným cieľom je spôsobiť nám strategickú porážku…, ako môžeme za týchto podmienok ignorovať ich jadrový potenciál?“ uviedol ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu pri odôvodnení pozastavenia účasti Ruska na Dohode o znížení počtu strategických zbraní (Nová dohoda START) so Spojenými štátmi.
Ide o poslednú platnú dohodu o kontrole zbrojenia medzi Ruskom a USA — dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami. Na základe tejto dohody obe krajiny vykonávali vzájomné inšpekcie jadrových zbraní.
Ruský rezort diplomacie uviedol, že Moskva bude aj napriek pozastaveniu naďalej dodržiavať obmedzenia stanovené v tejto dohode týkajúce sa nosičov jadrových hlavíc, teda rakiet a strategických bombardérov. Moskva naďalej plánuje informovať Spojené štáty aj o plánovaných skúškach medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM) či nasadení jadrových zbraní.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
Niekoľko závážnych postrehov bývalého amerického námorného spravodajského dôstojníka Scotta Rittera o útoku ukrajinských dronov, ktorých cieľom bol ruský prezident Vladimir Putin
Ruská vojenská rozviedka GRU odovzdala americkým predstaviteľom dôkazy, že ukrajinský dron zaútočil na rezidenciu ruského prezidenta Vladimira Putina
VIDEO: Jaroslav Dušek: Setkání s blbcem mám rád, protože mi vždycky řekne něco zajímavého. Blbec ti řekne něco, co nečekáš …
Rusko vyzvalo vlády a medzinárodné organizácie, aby verejne odsúdili krvavý ukrajinský teroristický útok na civilistov v Chersone
Úspešný rok pre pravicových kritikov Európy
Veľká historická zmena: Von der Leyenová hovorí o „dôležitom kroku“ pre Bulharsko
SNS hlási triumf: Transakčná daň pre živnostníkov padá!
Zelenskyj má strach! Do Kyjeva nasadzujú systémy protivzdušnej obrany na ochranu Zelenského bunkra
Nový starosta New Yorku zložil prísahu na Korán
Lukašenko poslal list na Slovensko. Je v ňom aj odkaz pre Roberta Fica
Nemecké spoločnosti odmietajú opustiť Rusko
Masaker počas Silvestra! UKRAJINA zaútočila na civilistov, zhoreli zaživa! Tu je odpoveď Ruska
Šimkovičová bilancuje: Rok 2025 bol jedným z najnáročnejších rokov! Čo zaželala Slovákom do roku 2026?
Ukrajina v roku 2025: Zlyhanie mierovej iniciatívy, ruské „strategické vojenské úspechy“, ukrajinské straty 1,5 milióna vojakov
Rok 2026: koniec EÚ?
Veľká hra v Himalájach: Západ sa snaží postaviť proti sebe Indiu a Čínu
Špeciálna vojenská operácia: 4 roky ktoré zmenili svet
Po stopách Hitlerovej tajnej služby
Ukrajinská novinárka: “Zelensky zajal celú krajinu. Vybudoval propagandu. Ukrajinci! Poďme konečne niesť zodpovednosť”
Samostatná SR vznikla pred 33 rokmi, jej vznik sa pripomína štátnym sviatkom
zo sekcie
USA využívali jadrovú dohodu na pomoc Kyjevu pri útokoch na ruské strategické zariadenia, vysvetlil Riabkov dôvody pozastavenia účasti Ruska na Novej dohode START, ktorú Moskva podpísala s Washingtonom
USA využívali jadrovú dohodu na pomoc Kyjevu pri útokoch na ruské strategické zariadenia, vysvetlil Riabkov dôvody pozastavenia účasti Ruska na Novej dohode START, ktorú Moskva podpísala s Washingtonom
USA využívali jadrovú dohodu na pomoc Kyjevu pri útokoch na ruské strategické zariadenia, vysvetlil Riabkov dôvody pozastavenia účasti Ruska na Novej dohode START, ktorú Moskva podpísala s Washingtonom