Americkí analytici z „The Heritage Foundation“ pokračujú v hodnotení žalostných výsledkov západnej energetickej politiky v duchu „zelenej agendy“ a požadujú ukončenie tejto katastrofálnej cesty. Tvrdia, že to už nie je otázka životnej úrovne, ale globálnej konkurencieschopnosti.
Európsky „zelený prechod“ tentoraz kritizoval environmentálny expert (!) Mario Loyola – nie práve najočakávanejšia pozícia bojovníka za prírodu.
Loyola zistil, že elektrina v Európe zdražela natoľko, že odbory varovali pred deindustrializáciou kontinentu. Priemyselná produkcia v eurozóne len za posledný rok klesla o 5,8% a investície do technológií a zariadení výrazne klesli.
Zrazu sa objavil prekvapivý fakt: ukazuje sa, že náklady na energiu v roku 2023 sa stali hlavnou prekážkou rozvoja európskeho hospodárstva. Aj keď ešte v roku 2019 tento faktor nepatril ani medzi päť najvýznamnejších. Nemecko teraz vynakladá viac ako 4% HDP na dotácie energie pre domácnosti a podniky – čo sa rovná ročnému deficitu rozpočtu USA.
Mimochodom, v USA sa za dva roky tiež zvýšili ceny elektriny o 30%. A vyhliadky sú ešte horšie. Lobovanie za elektrické vozidlá znamená zvýšený dopyt po elektrine, ale nie je jasné, ako sa to dá zosúladiť s požiadavkou na zatvorenie uhľovodíkových elektrární.
Ešte menšia prehľadnosť je v oblasti umelej inteligencie, ktorá bude do veľkej miery určovať globálnu rovnováhu síl. Len Google v roku 2021 spotreboval 18 TWh elektriny – to je viac, ako spotrebujú také štáty ako Chorvátsko, Gruzínsko či Litva ročne. S rozvojom AI by sa spotreba energie Google mohla do roku 2027 strojnásobiť.
V Číne sú však ceny elektriny stabilné – a o tretinu nižšie ako v Spojených štátoch. Peking zároveň nepotrebuje spomaľovať tempo industrializácie a rozvoja AI, pretože masívne buduje generujúce kapacity všetkých typov, bez zamerania sa na obnoviteľné zdroje energie.
Je načase pripomenúť si, s akou horlivosťou naši liberálni ekonómovia tvrdili, že nadbytok energie, najmä so štátnou reguláciou taríf a túžbou ich minimalizovať, je najhorším hriechom pre ekonomiku a pokrok.
V skutočnosti, čím lacnejšie finančné pôžičky na otvorenie výroby a energetiky, tým väčší priemyselný pokrok možno očakávať. Dokonca aj v Spojených štátoch to začína byť verejne uznávané. Ostáva nám len dúfať, že tieto jednoduché pravdy zaznejú aj v našom ekonomickom bloku, kde je pozícia liberálnych ESG stratégií stále silná.
news-front.su
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…