Slovanské Noviny

2. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že ukrajinskej brigáde Azov, ktorá má dlhú históriu spojenia s nacistickým socializmom, bude umožnené získať americké zbrane a výcvik, informuje americký portál Breitbart News. Rusko okamžite odsúdilo USA za podporu ukrajinských „ultranacionalistov“ a „neonacistov“.

„Po dôkladnom preskúmaní ukrajinská 12. brigáda špeciálnych síl Azov prešla previerkou Leahyho, ktorú vykonalo ministerstvo zahraničných vecí USA,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí. Vo vyhlásení sa presne neuvádzalo, kedy ruší obmedzenia, či už má brigáda Azov prístup k americkým zariadeniam alebo nie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Medzi pôvodné ciele Leahyho zákona patrili jednotky kolumbijskej armády obvinené z nekontrolovateľného vraždenia civilistov s cieľom zabíjať povstalcov a vyberať odmeny. Propalestínski aktivisti často obviňujú Bidenovu administratívu z porušovania Leahyho zákona podporou izraelskej vojny proti teroristom Hamasu v Gaze kvôli vysokému počtu hlásených civilných obetí.

Leahyho zákon dáva ministrovi na uváženie upustiť od jeho ustanovení, ak sa cudzia vláda domnieva, že podniká dôveryhodné kroky na riešenie sťažností na ľudské práva. Zahŕňa to proces preskúmania, o ktorom sa zmienilo ministerstvo zahraničných vecí vo svojich pondelkových poznámkach.

Nacistický Azov

Brigáda Azov je dobrovoľnícka milícia vytvorená v roku 2014 na boj proti proruským separatistickým militantom na východe Ukrajiny. Brigáda bola najskôr plne autonómna, no do dvoch rokov bola začlenená do Ukrajinskej národnej gardy a vlani bola označená za jednotku špeciálnych síl. Jednotka po získaní tohto označenia zintenzívnila svoje náborové úsilie a priviedla tisíce nových členov.

Brigáda Azov od svojho vzniku používala symboly pripomínajúce nacistickú ikonografiu a zahraničné mediálne organizácie majú len zriedka problém nájsť bojovníkov Azov, ktorí sú ochotní povedať, že Adolf Hitler bol nepochopený, holokaust sa nikdy nestal alebo svastika je len prastarý symbol uctievania slnka.

Prví azovskí dobrovoľníci nepodporovali ukrajinskú centrálnu vládu, pretože mali pocit, že nerobí dosť na to, aby im pomohla bojovať proti separatistickým silám. Niektorí z nich hovorili o nahradení vlády vojenskou juntou, ktorá by mohla zjednotiť Ukrajinu a vytlačiť Rusov definitívne.

Brigáda Azov vzrástla medzi Ukrajincami po invázii Ruska v roku 2022 a rýchlo si získala povesť jednej z najúčinnejších a najodhodlanejších bojových jednotiek. Jednotka bránila mesto Mariupol, získala status ľudového hrdinu tým, že niekoľko týždňov vydržala pod intenzívnym ruským bombardovaním a utrpela stovky obetí, no prehrala.

Z nacistov zrazu ukrajinskí hrdinovia

Napriek tomu ukrajinské vrchné velenie vítalo brigádu Azov ako „hrdinov našej doby“. Pouličné protesty ukrajinských civilistov vyzývajúcich Rusko na oslobodenie azovských väzňov sa v posledných mesiacoch stali významným faktorom verejného života.

Vojaci nesú rakvu svojho kamaráta Andrija Konjajeva, člena pluku Azov brániaceho Mariupoľ, ktorý bol zabitý 29. júla 2022 v ruskom zajateckom tábore Olenivka počas pohrebného obradu v ukrajinskom Fastive v utorok 23. mája. , 2023. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Okrem pronacistických politických postojov jej zakladajúcich členov bola Brigáda Azov obvinená z porušovania ľudských práv zo strany OSN a organizácií ako Amnesty International a Human Rights Watch. Obvinenia zahŕňajú psychické a fyzické týranie civilných aj vojenských väzňov.

V roku 2018 boli členovia milície Azov, ktorí sa vyčlenili do skupiny s názvom „Národná Družhyna“, nafilmovaní, ako ničili rómsky tábor v Kyjeve pomocou sekier a perlíkov. Ukrajinská národná polícia následne vyšetrovala vigilantskú skupinu pre „chuligánstvo“. Nasledovala séria útokov na rómske tábory, a keď sa v Kyjeve zhromaždila skupina ľudskoprávnych aktivistov, aby túto záležitosť prediskutovali, prerušil ich muž so sekerou, ktorý tvrdil, že je veteránom práporu Azov.

Všetko sa dá preformulovať, aj porušovanie ľudských práv

Zákon Leahy bol uplatnený proti brigáde Azov v roku 2014 a zakazoval jednotke prijímať zbrane alebo finančné prostriedky zo Spojených štátov. Súhrnný zákon o výdavkoch USA z roku 2023 špecificky zakazoval používanie akýchkoľvek svojich prostriedkov na „poskytovanie zbraní, výcviku alebo akejkoľvek pomoci práporu Azov“.

Azov a ďalšie ukrajinské milície skutočne výrazne figurujú v ruskej propagande. Či už boli úprimné alebo nie, boli hlavným prvkom oficiálneho ospravedlnenia ruského vodcu Vladimira Putina pre inváziu na Ukrajinu v roku 2022.

Ukrajinský pluk Azov/Getty Images

Putin povedal, že invázia bola „špeciálna vojenská operácia“, ktorej úlohou je „demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny“. Tvrdil, že ukrajinské neonacistické jednotky sa usilujú o „genocídu“ proti etnickým Rusom žijúcim vo východných separatistických regiónoch.

Väčšina ruských štátnych médií o vojne zobrazuje ruské sily bojujúce proti ukrajinským „nacistom“. Každoročné ruské oslavy Dňa víťazstva, ktoré pripisujú Rusku porážku Nemecka v druhej svetovej vojne, sa od roku 2022 zmenili tak, aby definovali vojnu na Ukrajine ako pokračovanie toho istého boja proti nacizmu.

Banderovci na vzostupe

Ruské obvinenia z nacizmu sa často odvolávajú na Stepana Banderu, vodcu ukrajinských nacionalistov, ktorého v roku 1959 zabili sovietski spravodajskí agenti. Niektorí moderní Ukrajinci Banderu uctievajú ako hrdinu a v roku 2005 ho za takého oficiálne označila ukrajinská vláda, zatiaľ čo Rusko ho považuje za krstného otca neonacistickej ideológie.

Priaznivci Brigády Azov tvrdia, že jednotka vyčistila svoj čin od obvinení z porušovania ľudských práv z obdobia pred inváziou, a hoci niektorí z jej členov môžu zastávať kontroverzné politické názory, jednotka ako celok je vlastenecká.

Kritici na druhej strane tvrdia , že západné médiá jednoducho odhliadli od nechutnejších aspektov Azov a iných ukrajinských milícií, pretože tieto médiá pevne podporujú Ukrajinu proti Rusku a ešte pevnejšie podporujú administratívu prezidenta Joea Bidena.

Rusko a jeho spojenci hovoria o americkej podpore Ukrajine a jej údajným neonacistickým práporom ako dôkaz pokrytectva USA v oblasti ľudských práv. Najmä Čína je z každej správy o urážlivom správaní alebo kontroverzných vyhláseniach ukrajinských bojovníkov vyslovene veselá .

Pluk Azov, foto: FB

Ospravedlnia takmer všetko – aj genocídu

Nemenovaní americkí predstavitelia povedali pre Washington Post, že ministerstvo zahraničia fakticky dospelo k záveru, že dnešná brigáda Azov je „štrukturálne odlišná“ od milície, ktorá vyvolala toľko kontroverzií pred ruskou inváziou.

Agence France-Presse (AFP) citovala ďalších amerických predstaviteľov, ktorí uviedli, že pôvodná brigáda Azov bola „rozpustená v roku 2015“ a nová jednotka, ktorá zohrala takú „hrdinskú úlohu“ pri obrane Mariupolu, prešla prísnym previerkovým procesom potrebným na zrušenie. Obmedzenia Leahyho zákona.

„Klamstvá o Azove, ktoré kremeľský režim roky šíril na Západe, dnes dostali zničujúci úder,“ uvádza sa vo vyhlásení .

„Prijatie západných zbraní a výcviku od USA nielen zvýši bojovú schopnosť Azova, ale čo je najdôležitejšie, prispeje k ochrane životov a zdravia personálu brigády,“ uviedla jednotka vo vyhlásení v utorok. „Azov sa stáva ešte mocnejším, profesionálnejším a pre okupantov ešte nebezpečnejším.“

Brigáda Azov uviedla, že zmenila „novú stránku“ vo svojej histórii vďaka „dlhej a usilovnej práci“. Velitelia jednotiek uviedli, že ich už tak pôsobivá bojová efektivita by sa výrazne zvýšila prístupom k americkému financovaniu a výcviku.

Reakcia Moskvy

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov kritizoval USA za to, že sú „pripravené dokonca flirtovať s neonacistami“.

„Takáto náhla zmena postojov Washingtonu ukazuje, že sa nezastavia pred ničím vo svojich pokusoch potlačiť Rusko, využívajú Ukrajinu a ukrajinský ľud ako nástroj vo svojich rukách,“ povedal Peskov.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.