Slovanské Noviny

7. januára 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

USA čelia katastrofe v prípade vojny na dvoch frontoch s Ruskom a Čínou

Spojené štáty by mohli čeliť katastrofálnej situácii, v ktorej by museli viesť vojnu na dvoch frontoch s Ruskom a Čínou, píše v článku pre The American Conservative Ted Galen Carpenter, vedúci bezpečnostný pracovník Cato Institute.

“(Bývalý minister zahraničných vecí USA – pozn. red.) Henry Kissinger vždy zdôrazňoval, že Washington by sa mal neustále snažiť o to, aby vzťahy s Moskvou a Pekingom boli lepšie ako ich vzájomné vzťahy. Ale americkí predstavitelia, počnúc administratívou Georgea W. Busha ignorovali túto radu a Spojené štáty sa postupne začali pokúšať bojovať proti studenej vojne na dvoch frontoch naraz,“ poznamenal odborník.

Carpenter poukázal na klam takejto stratégie, pretože by v konečnom dôsledku vytvorila pre americký ľud katastrofálnu situáciu. Administratíva prezidenta Spojených štátov Joea Bidena sa zdá byť neschopná urobiť zásadné rozhodnutie o tom, ktorú krajinu – Rusko alebo Čínu – považovať za hlavného protivníka Ameriky, tvrdí expert.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Podľa jeho názoru sa Washington zo všetkých síl snaží vzbudiť nepriateľstvo medzi oboma veľmocami. Takýto prístup vytvára nielen riziko veľmi nebezpečnej situácie strategického predĺženia USA, ale zároveň zbližuje Moskvu a Peking, pripomenul Carpenter.

Expert navrhol, aby americké úrady urobili múdre rozhodnutie a vzdali sa čoraz ťažšieho a nevďačného úsilia udržať si globálnu nadvládu USA a tiež sa pokúsili zlepšiť vzťahy s Ruskom a Čínou.

skspravy