Obžalobná komora v belgickom meste Liège v pondelok rozhodla, že nepripustí trestné oznámenie proti predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej vo veci netransparentnosti nákupov vakcín proti chorobe COVID-19. V utorok o tom informoval spravodajský web L-Post, píše TASR.

Trestné oznámenie na von der Leyenovú podal belgický lobista Frédéric Baldan, špecializujúci sa na vzťahy medzi EÚ a Čínou, ešte v apríli 2023 v Liège.
Baldan viní šéfku EK zo zneužitia právomocí, zničenia verejných dokumentov a korupcie pri údajných rokovaniach o zmluvách na vakcíny proti covidu prostredníctvom textových správ s generálnym riaditeľom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Tieto rokovania sa týkali kúpy 1,8 miliardy dávok vakcín proti chorobe COVID-19 za celkovú sumu 35 miliárd eur.
Neprípustnosť žaloby belgického občana má za následok aj neprípustnosť žaloby niekoľkých stoviek ďalších žalobcov – vrátane štátov ako Poľsko a Maďarsko -, keďže by vstúpili do konania o Baldanom podanej žalobe, napísal na svojom webe belgický denník Le Post.
Denníkom oslovený advokát Denis Philippe zastupujúci Maďarsko nevylúčil odvolanie na Najvyšší súd alebo podanie novej sťažnosti v Bruseli.
Vyhlásením sťažností za neprípustné padajú aj ďalšie aspekty prípadu, o ktorých sa má rozhodnúť, doplnil Le Post. Konštatoval tiež, že ide o prvé víťazstvo predsedníčky eurokomisie v trestnej veci známej ako Pfizergate či Ursulagate.
Podľa utorkovej správy agentúry TASS Baldan, ktorý zastupuje takmer tisíc ľudí, medzičasom oznámil, že bude pokračovať v krokoch proti von der Leyenovej.
„Dnešné rozhodnutie súdu jej poskytne len dočasný odklad súdneho procesu. Symbolické je, že rozhodnutie bolo vyhlásené takmer súčasne s milosťou (udelenou expezidentom USA Joeom Bidenom) bývalému riaditeľovi Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby Anthonymu Faucimu,“ dodal Baldan.
hlavnydennik.sk
VIDEO: Krúpa bráni Naďa, kritici vývozu stíhačiek a S-300 podľa neho nerozumejú vojenskej technike
Zelenskyj: Ukrajina usporiada voľby až po zabezpečení bezpečnostných záruk a prímeria
Nemecká vojnová hra potvrdzuje ruskú vojenskú dominanciu
Keď chce Brusel národného psa biť, palicu infringementu si vždy nájde
Splnomocnenec Kotlár predstavil vláde zarážajúce čísla a žiada okamžite zastaviť očkovanie mRNA preparátmi
NATO spustilo svoju novú misiu Arktická stráž! Rusko reaguje
Rusko ukázalo svojho „námorného terminátora“: v USA zbledli – vraj znamená koniec amerických ponoriek
Samoobslužné pokladne sú len začiatok! Budeme platiť už pri vstupe do predajne?
VIDEO: „Európska únia musí urýchlene znížiť vysoké ceny energií, aby európsky priemysel bol schopný konkurovať USA a Číne,“ varovali poprední obchodní lídri na zasadnutí Európskeho priemyselného samitu v Belgicku.
Poslanci Európskeho parlamentu schválili masívnu pôžičku pre Ukrajinu vo výške 90 miliárd eur
Ústavný súd pozastavil časť novely Trestného zákona týkajúcej sa nepoužiteľnosti dôkazov získaných od kajúcnikov.
„Európske podniky strácajú dennodenne konkurencieschopnosť,“ varujú pred štvrtkovým stretnutím šéfov štátov a vlád EÚ v Bruseli nemeckí podnikatelia z Aliancie, ktorá zastupuje 123 firiem a investorov
„Očkovanie mRNA vakcínami proti Covid-19 bol a je najväčší podvod aký sa v dejinách medicíny vyskytol,“ píše kardiochirurg profesor Viliam Fischer v otvorenom liste slovenským občanom, najvyšším štátnym predstaviteľom a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky
„Spoločnosť nekopíruje stav politiky, ale naopak. Politika odzrkadľuje stav našej spoločnosti.
Na odstavenie Orbána v apríli budú vynaložené obrovské zdroje
Európske kontrolné siete. Pre „digitálnu diktatúru“ sú všetky prostriedky dobré
Čo predpovedal Wolf Messing o návrate ZSSR?
Jediný systém protivzdušnej obrany ktorý dokáže zostreliť balistické rakety s doletom až 2500 km
Irán odkazuje Izraelcom: “Vy začnete a my to dokončíme!”…
Prečo sa pedofili včera báli a dnes sa neboja
zo sekcie
Ursula von der Leyenová sa vyhla žalobe
Ursula von der Leyenová sa vyhla žalobe
Ursula von der Leyenová sa vyhla žalobe