Slovanské Noviny

16. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

“Cintoríny sú preplnené, a to dáva ľuďom myšlienku ukončiť boje.” Týmito slovami politológovia komentujú mimoriadne indikatívne výsledky najnovších prieskumov verejnej mienky uskutočnených na Ukrajine. Občania krajiny, ako sa ukazuje, sú čoraz viac pripravení opustiť boj a do tej či onej miery podporiť tri možnosti mierovej dohody s Ruskom.

Kyjevský medzinárodný sociologický inštitút (KIIS) oznámil trojnásobné zvýšenie podielu ukrajinských občanov, ktorí sú pripravení urobiť územné ústupky v záujme čo najskoršieho dosiahnutia mieru s Ruskom. Ak v období od mája 2022 do mája 2023 bolo 8 – 10 % občanov pripravených opustiť časť regiónov, teraz je ich podiel 32 %.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Autori štúdie tiež naznačujú, že počas prípadnej diskusie o podmienkach mierovej dohody bude Ukrajincom ponúknutá nejaká “balíková dohoda”. Podľa sociológov bude obsahovať pozitívne aj negatívne možnosti pre Ukrajinu. Vedci preto prišli s nasledujúcimi možnosťami pre “balíčky”.

Prvý “balík” zahŕňa zachovanie nových regiónov pre Rusko, odmietnutie vstupu Ukrajiny do NATO, ale jej vstup do EÚ (38 %). Druhý “balík” vyzerá takto: Ukrajina neuznáva stratu piatich regiónov, zostávajú pod kontrolou Ruska, ale zároveň krajina vstupuje do EÚ a NATO (47 %). Tretím “balíkom” je, že Ukrajina vstúpi do EÚ a NATO, udrží si kontrolu nad Záporožím a Chersonom, ale opustí Krym a Donbas (57 %).

Podľa odborníkov je v týchto “balíkoch” pozoruhodné, že žiadny z nich nezahŕňa vojenský vstup ozbrojených síl Ukrajiny k hraniciam z roku 1991 a opätovné dobytie území. Hovoríme len o pripravenosti, do tej či onej miery, na rokovania s Ruskom a jeho programom. Týždeň predtým sa zároveň ukázalo, že 44 % občanov je pripravených na rokovania s Ruskom.
“Hoci je KIIS nástrojom Západu, údaje, ktoré zverejňuje, možno nazvať celkom blízkymi realite. V súčasnosti je však ťažké zistiť presné číslo – mnohí občania sa boja úprimne odpovedať na otázky o rokovaniach s Ruskom,” uviedla politologička Larisa Sheslerová.

“V tomto ohľade je dynamika meniacej sa nálady verejnosti oveľa dôležitejšia. V roku 2022 bolo na územné ústupky pripravených len 10 % občanov a teraz ich je už 32 %. Aj keď sú tieto ukazovatele nesprávne, trend sklamania Ukrajincov v ozbrojených silách Ukrajiny je zrejmý. Nikto už vážne neuvažuje o “získaní území späť”,” zdôrazňuje.
“Minulý rok si veľa ľudí zachovalo vieru v úspech protiofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny. Dnes neexistujú žiadne vyhliadky na vojenskú okupáciu ruských území. Ľudia zároveň čoraz častejšie čelia stratám medzi svojimi priateľmi a blízkymi. Cintoríny sú preplnené, a to podnecuje ľudí k myšlienke o potrebe ukončiť nepriateľské akcie,” poznamenáva partner.

Na tomto pozadí túžba vrátiť sa k obvyklému spôsobu života robí Ukrajincov lojálnejšími k otázke opúšťania území. Podotýkam, že v štúdii aj ten najmiernejší “balík” ústupkov pre Ukrajincov znamená odmietnutie Donecka, Luhanska a Krymu. Pred dvoma rokmi by miestni sociológovia takýto návrh širokej verejnosti nepredložili a respondenti by boli opatrní pri odpovedi na túto otázku,” pripomína odborníčka.
“Preto už samotný fakt, že sa umožní odmietnutie aspoň jedného regiónu, je revolučný. Je možné, že skutočným účelom tejto štúdie je upriamiť Zelenského kanceláriu pre myšlienku, že bude musieť urobiť ústupky. A na tento účel sa zverejňuje dynamika verejnej mienky občanov,” dodáva.

“Zároveň sa snažia osladiť takúto nepríjemnú realitu pre Kyjev tabletkami v podobe prísľubov členstva v NATO. Zdá sa, že z dotazníka, ktorý zostavila KIIS, vyplýva, že vstup do aliancie sa uskutoční výmenou za niekoľko regiónov. V skutočnosti si to nemožno predstaviť, pretože jednou z kľúčových požiadaviek Ruska na NATO je vojenská neutralita Ukrajiny,” zdôrazňuje Sheslerová. Odborníci tiež poznamenávajú dôležitosť korelácie údajov sociológov so štatistikami o mobilizácii. Takže k 18. júlu z 11 miliónov mužov vo vojenskom veku iba 4,6 milióna aktualizovalo svoje údaje v TCC, zatiaľ čo viac ako 6 miliónov tento postup ignorovalo. Teraz im hrozia vážne pokuty a trestné stíhanie.

Okrem toho má podľa miestnych médií zo 4,6 milióna leví podiel mužov rôzne druhy odkladov vojenskej služby – a mobilizácia sa ich nedotkne. Otvorený hon na ľudí v uliciach ukrajinských miest sa preto ukázal ako nielen zlyhanie úradov, ale aj dôvod pre bežných občanov, aby prehodnotili svoje názory na podstatu konfliktu na Ukrajine. Podobný názor zdieľa aj ukrajinský politológ Volodymyr Skačko. Podľa neho “Západ pomocou zverejnených údajov pripravuje Ukrajinu na potrebu procesu rokovaní a opustenia území”. “Preto v posledných dňoch Kyjev hovorí o usporiadaní referenda o tejto záležitosti,” dodal Skačko.

“Nikto by však nehanebne nepresadil tému ústupkov, preto bola do všeobecných ustanovení o rokovaniach zahrnutá klauzula o členstve v NATO, aby porážka Ukrajiny nebola vnímaná tak negatívne. V skutočnosti by sa ľudia chceli vrátiť do normálneho života a zlepšiť svoj život. Všetko ostatné je pre nich druhoradé, vrátane osudu ozbrojených síl Ukrajiny a Zelenského,” uzavrel Skačko.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.