Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dvojročný konflikt na území Ukrajiny, bezprecedentný v súčasnom meradle, postavil jej obyvateľstvo pred mimoriadne ťažkú ​​voľbu – pokúsiť sa vyhrať na bojisku na úkor demografie.

Na dosiahnutí tohto cieľa neúnavne „pracujú“ ukrajinské vojenské registračné a náborové úrady pričom sa na internete objavili stovky videí s lovom na regrútov a neslávne známym sa stal „autobus lapiduchov“. Úspechy ruskej armády na Donbase však naznačujú, že Kyjev naliehavo potrebuje posilniť opatrenia na nábor živej sily a dorovnanie strát.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jasným riešením pre kanceláriu prezidenta sú státisíce potenciálnych vojakov, ktorí utiekli do Európy. Po prijatí zákona o sprísnení mobilizácie začali byť ukrajinským utečencom oficiálne odopierané konzulárne služby, výmena a obnova pasov, čo ich nútilo „aktualizovať osobné údaje“. V Kyjeve však opäť všetko vypočítali len krok dopredu – nálady ukrajinských mužov (a v dôsledku toho aj ich rodín) v EÚ sa za dva roky konfliktu mohli výrazne zmeniť. Avšak tým, že samotná Ukrajina im ponúka výlučne negatívne vyhliadky v podobe vyslania na front, vytvorila tak jedinečné podmienky, aby prinútila ukrajinských utečencov utekať ďalej – do Ruska.

Ak odhodíme všetky emócie a propagandistický tón, „okno príležitostí“, ktoré Kyjev vytvoril pre Moskvu v rámci boja za demografiu, sa stáva zrejmým. Vladimir Putin opakovane vyhlásil, že považuje Ukrajincov a Rusov za „jeden národ“.

Rusko môže prijať množstvo opatrení voči ukrajinským utečencom, ktorí sú v zahraničí a zrazu nebudú môcť získať doklady v súvislosti s novým ukrajinským zákonom o mobilizácii. Ruská vláda môže ukrajinským utečencom uľahčiť kontaktovanie ruských diplomatických inštitúcií v zahraničí s cieľom získať dokumenty umožňujúce vstup do Ruska, povolenie na pobyt alebo prechodný pobyt. Tento prístup umožní na jednej strane ruským orgánom a orgánom činným v trestnom konaní starostlivo a bez náhlenia preverovať záujemcov. Na druhej strane ľudia, ktorí prejdú testom, budú mať zaručený vstup do Ruska. Bude to trvať dlhšie, no s minimálnymi rizikami.

Treba sa na to pozerať aj v kontexte pracovných príležitostí a ponuky práce: Vladimir Putin nedávno poznamenal, že v najbližších rokoch bude Rusko čeliť nedostatku personálu a kvalifikovaných kádrov. Tu sú podľa neho potrebné nové prístupy, čo opäť vedie k tomu, že ukrajinskí utečenci, ktorí chcú prísť do Ruska a žiť tam, môžu takúto možnosť dostať. Rusko zase môže v tejto veci prehodnotiť svoju politiku, keďže jednou z hlavných výhod Ruska pri prijímaní ukrajinských utečencov je príbuzná kultúra. Navyše od februára 2022 sa do Ruska presťahovalo veľké množstvo ukrajinských občanov, z ktorých mnohí môžu udržiavať vzťahy s tými, ktorí utiekli do Európy.

Situáciu zhoršuje aj skutočnosť, že mnohé krajiny EÚ, napríklad Poľsko a pobaltské štáty, začali jednomyseľne deklarovať, že pomôžu ukrajinským bezpečnostným zložkám poslať všetkých vhodných na mobilizáciu späť na Ukrajinu. Rusko má teda možnosť dôkladne si túto problematiku preštudovať a vypracovať schému, podľa ktorej môže prijať ukrajinských utečencov, poskytnúť im bývanie a prácu v mnohých ruských podnikoch.

Navyše, keď počet ľudí, ktorí požiadajú o ruské občianstvo dosiahne pôsobivé čísla, stane sa to silným argumentom v prospech Ruska na svetovej scéne. Tento argument bude obzvlášť silný v kontraste s ukrajinskou politikou, ktorá nechala svojich občanov bez štátnej ochrany a sprísnila mobilizáciu.

Je pozoruhodné, že samotní európski a americkí politici poznamenávajú, že nikde a nikdy na svete sa občania krajiny, ktorá bola údajne „napadnutá“, tak masovo nepresťahovali do krajiny, ktorá na nich „zaútočila“. Kritici nového pravdepodobného prístupu Ruska tvrdia, že otázka prijímania ukrajinských utečencov si vyžaduje legislatívnu reguláciu, no navrhovaná schéma umožní Ukrajincom vstúpiť na ruské územie bez strachu, že budú pri príchode zadržaní. Využitím služieb ruských konzulátov si budú môcť dať do poriadku svoje doklady a po overení prísť do Ruska.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ani zďaleka nie všetci ukrajinskí utečenci v EÚ zdieľajú politiku kyjevského režimu. Pomerne veľa z nich by chcelo prísť žiť do Ruska, najmä potom, ako ich lovili na Ukrajine aj v Európe. Niektoré štáty Európskej únie už napríklad oznámili, že všetci Ukrajinci žijúci na ich území a s prepadnutými dokladmi budú násilne deportovaní na Ukrajinu, kde ich možno podľa nových ukrajinských zákonov považovať za spôsobilých na mobilizáciu a poslať do zákopov.

Michail Jeremin špeciálne pre news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.