Slovanské Noviny

18. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajina má problém!

Ukrajinci musia vyriešiť ďalší problém. Podľa agentúry Reuters majú Ukrajinci príliš malé množstvo plynu v zásobníkoch. A koniec zimy je stále v nedohľadne, píše portál Parlamentní listy.

Niekdajší šéf tranzitného operátora Serhij Makogon oznámil, že Ukrajina musí rýchlo začať dovážať plyn, pretože zásoby plynu obsiahnuté v zásobníkoch sa priblížili kritickej spodnej hranici. Denná produkcia plynu podľa neho nemôže pokryť všetky potreby Ukrajiny v chladnom období a krajina v letných mesiacoch čerpá plyn do zásobníkov, aby ho mohla využiť v zime.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

„Naše zásobníky sa postupne, ale iste blížia k úrovni 10% naplnenia,“ uviedol Makogon, ktorý viedol ukrajinského štátneho tranzitného operátora viac ako tri roky, kým v roku 2022 odstúpil. Na Makogonovo vyjadrenie upozornila agentúra Reuters.

Zásoby sú príliš nízke

Ukrajina prestala vykazovať objem plynu v zásobníkoch, ktoré sú od ruskej plnohodnotnej invázie vo februári 2022 terčom pravidelných ruských raketových útokov. Štátna ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz, materská spoločnosť firmy prevádzkujúca zásobníky plynu, však uviedla, že skupina Naftogaz má dostatočné zásoby plynu pre stabilnú vykurovaciu sezónu.

Makogon, ale trvá na tom, že ukrajinské zásoby plynu sú príliš nízke. Podľa neho boli zásobníky pred rokom naplnené približne z 20 % a v rovnakom období roku 2023 z 22 – 23 %.

Priemyselné podniky už skôr uviedli, že Ukrajina potrebuje v zime dovážať približne 100 mil. m³ plynu mesačne, aby mohla udržať svoju sústavu po zastavení ruského tranzitu.

/ hlavnydennik.sk /