Zdravie obyvateľstva vymenili za biznis
Odchodná dohoda Európskej únie s krajina Južnej Ameriky Mercosur vyvolala odmietavé stanoviská poľnohospodárov, aj niektorých politikov. Medzi prvými sa ozval europoslanec a podpredseda frakcie Európa suverénny národov Milan Uhrík.
V reakcii v príspevku na sociálnej sieti spochybnil potrebu dovážať potraviny z 12-tisíc kilometrov vzdialených krajín. Priamo sa spýtal, či by sme „nemali náhodou podporovať slovenské regióny?“
Podľa neho sa slovenskí farmári búria, no slovenská vláda zmluvu s krajinami Mercosuru, ktorú vyjednala Leyenová schvaľuje a komisár Šefčovič ako vždy „pritakáva Bruselu“.
Bol to práve Maroš Šefčovič, ktorý už vo svojej novej funkcii v exekutíve EÚ koncom minulého týždňa pomohol ukončiť proces rokovaní, ktoré EÚ s Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom viedla vyše dve desaťročia.
Uhrík upozornil, že v Južnej Amerike sa v poľnohospodárstve masívne používajú geneticky modifikované potraviny (GMO) a chemikálie, ktoré sú v Európe už desaťročia zakázané.
„Načo sa zakazovali, keď ich teraz dovezieme v plodinách a mäse?! Kde sú zrazu emisie pri lodiach plávajúcich cez pol planéty?“, spýtal sa na margo presadzovanej klimatofóbie a zelenej agendy bruselskými elitami.
„Prečo sa radšej nepodporia slovenskí regionálni farmári a výrobcovia potravín? Hnutie REPUBLIKA by určite radšej podporilo slovenských farmárov, ako tých v Paraguaji“, pokračoval v kritike kontroverznej dohody.
Problém má aj SPPK
S ňou má zásadný problém aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Podľa komory obchodná dohoda EÚ s krajinami Latinskej Ameriky zásadne zníži konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov a potravinárov. Preto ju SPPK „jednoznačne odmieta, pretože s férovosťou pri výrobe potravín nemá nič spoločné“, uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v reakcii z 11.decembra na ukončenie rokovaní o dohode.
Dodala, že obchodná dohoda Mercosur medzi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky (Brazília, Argentína, Paraguaj, Uruguaj) môže spustiť intenzívne obchodovanie s komoditami naprieč oceánom..
Dohodou sa podľa nej ešte viac zintenzívnili obavy európskych poľnohospodárov o budúcnosť odvetvia. Predpokladá sa, že najväčšiu časť dovozov do európskeho spoločenstva budú predstavovať produkty z hovädzieho a hydinového mäsa, či komodity ako cukor, med alebo kukurica.
Upozornila, že spomínané produkty budú predstavovať významnú konkurenciu aj pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. SPPK ju preto jednoznačne odmieta.
Šefčovič na strane biznisu
Opačný názor má M. Šefčovič. „EÚ uzavretím historickej obchodnej a investičnej dohody s krajinami združenia Mercosur vysiela signál celému svetu, že sa dá spolupracovať aj znižovaním colných a obchodných bariér“, uviedol eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič v rozhovore pre zástupcov slovenských médií v Bruseli (TU).
Zdôraznil, že Slováci, rovnako ako všetci občania EÚ, si vraj musia uvedomiť, že EÚ ide skoro úplne eliminovať clá na takmer 91 percent výrobkov, s ktorými sa medzi týmito dvoma najväčšími obchodnými blokmi obchoduje.
Podľa argumentácie eurokomisie chcú štáty únie vyvážať do Južnej Ameriky svoje priemyselné výrobky bez cla a na oplátku súhlasili s dovozom lacných, no zo zdravotného hľadiska menej bezpečných poľnohospodárskych produktov z Južnej Ameriky.
Obchodovanie s najväčšou krajinou Latinskej Ameriky, Brazíliou, si aktuálne pochvaľoval aj premiér Robert Fico, ktorý tam bol s delegáciou an pracovnej ceste. (TU).
Biznis a ušetrené štyri miliardy na vývozných sú zjavne pre Brusel dôležitejšie ako zdravie obyvateľov členských štátov únie, na čo kriticky upozornil Milan Uhrík. Jeho strana sa v ostatnom čase výrazne angažuje v ochrane slovenských poľnohospodárov a slovenskej pôdy protestmi proti výstavbe čínskej baterkárne pri Šuranoch na južnom Slovensku.
/ skspravy.sk /
Srbsko dostane facku z Bruselu? Vraj všetko kvôli Vučičovi
Nečakaný útok raketami Iskander zaskočil zhromaždenie ukrajinských jednotiek v Izjume
Najvyšší súd v Británii: žena je len biologická žena, transosoby sa nepočítajú
Záhada zostrelenej F-16 na Ukrajine? Zásah na obrovskú vzdialenosť
Stretnutie víťazov 9. mája v Moskve? Fico tam bude na zlosť Bruselu. Srbsku za to chcú zamietnuť členstvo v EÚ
Slovenský parlament prijal zákon, ktorý má stransparentniť, ako mimovládky nakladajú so svojimi financiami a na aký účel
Ukrajinskí vojaci sa chystajú zvrhnúť Zelenského
Rusko vytvorilo protidronový systém protivzdušnej obrany
USA pripravili bieloruskú opozíciu o finančnú podporu
VIDEO: Mel Gibson vyzval Trumpovu vládu zverejniť „pravdu“ o teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a o príčine zrútenia budovy číslo 7 Svetového obchodného centra (WTC), ktorá sa bez akéhokoľvek nárazu lietadiel zrútila ako domček z karát
VIDEO: Polícia preveruje video vytvorené umelou inteligenciou s najvyššími predstaviteľmi Slovenskej republiky a koalície vo väzení, ktoré s nadšením zdieľal aj pacient z Trnavy ako svoj mokrý sen: „Satira má svoje zákonné hranice“
Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa dohodli na znení návrhu pandemickej dohody
„Pre Európu nie je dobré byť trvalým bezpečnostným vazalom USA,“ odkázal Európanom americký viceprezident JD Vance
Rusi nekompromisne: Šéf OSN má selektívny prístup k Charte OSN!
Česká republika varuje pred Babišom, zbrane pre Ukrajinu skončia
Prehliadka víťazstva 9.mája v Moskve bude aj prehliadkou konca dominancie EÚ a USA. Ktorí prezidenti prídu?
Chceli medaily za masaker v Sudži, dostali však Iskander. Kyjev priznáva likvidáciu vojakov v meste Sumy
Video: Až štyri riadené letecké bomby zasiahli miesto zahraničných žoldnierov v Chersone
Oslobodzovanie Slovenska počas druhej svetovej vojny
„Pred našimi očami sa obrodzuje euronacizmus!“, reaguje Zacharovová na neonacistické vyhrážky čelnej predstaviteľky EÚ Kallasovej
zo sekcie
Uhrík: Pritakávaním Bruselu k dohode s Mercosur vláda poškodila slovenských poľnohospodárov
Uhrík: Pritakávaním Bruselu k dohode s Mercosur vláda poškodila slovenských poľnohospodárov
Uhrík: Pritakávaním Bruselu k dohode s Mercosur vláda poškodila slovenských poľnohospodárov