Nedávno poľnohospodári z Česka vytiahli svoje mechanizmy, aby na hraničných priechodoch upozornili na roky sa vlečúci problém – dovoz poľnohospodárskych komodít z tretích krajín. Zvlášť pálčivo vnímajú dovoz obilia z Ukrajiny, či z Latinskej Ameriky. Ekonomický portál Trend sa na problém dovozových poľnohospodárskych komodít pozrel bližšie.
Protest farmárov sa rozšíril z Českej republiky a pridali sa k nemu okrem okolitých krajín aj poľnohospodári z Maďarska. Problémom je podľa Trendu nekvalitné obilie z Ukrajiny, ktoré svojou cenou znevýhodňuje pestovateľov v rámci vnútorného trhu EÚ. Ukrajina sa však bráni svojej ekonomickej devastácii. Farmárov tiež trápi dohoda s latinskoamerickým Mercosurom, ktorú EÚ podpísala v decembri. Obe tieto dohody by podľa nich mal Brusel prehodnotiť.
Hodonín – Holíč
Českí farmári blokovali hraničné priechody s Poľskom, Nemeckom, Rakúskom a Slovenskom. Okrem poľnohospodárov z týchto krajín ich podporili aj pestovatelia a chovatelia z Maďarska. V SR sa blokáda týkala priechodu medzi českým Hodonínom a slovenským Holíčom.
„Základným odkazom, ktorý táto protestná akcia nesie, je vyjadrenie nespokojnosti so zahraničnou politikou, ale taktiež aj s obchodovaním s tretími krajinami, ako je Ukrajina, či pripravovanými dohodami s Mexikom a Thajskom,“ priblížil Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) ešte vo štvrtok.
Obilie z Ukrajiny
„Asociačná dohoda s Ukrajinou zvýši objem lacného, menej kvalitného obilia a olejnatých semien na európskom trhu. Neodmietame obchod s Ukrajinou, ale akákoľvek dohoda musí byť spravodlivá,“upozornil Martin Pýcha, predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR. Okrem Česka a Slovensko sa aj Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko usilujú o návrat Bruselu k prísnejším kvótam, ktoré platili pred konfliktom na Ukrajine. Podľa maďarského ministra pôdohospodárstva Istvána Nagya domácich producentov ohrozujú aj znížené objemy dovozu. Ten ohrozuje aj vnútorný trh Európskej únie. Je lacné, navyše menej kvalitné. Jeho cena postavila európskych farmárov do horšieho postavenia v súťaži o zákazníka.
Ukrajinské organizácie združujúce pôdohospodárov varujú, že nebyť vývozu ich produktov, krajina by prišla o miliardy eur na vládnych príjmoch, či mzdách. Ukrajinský agroekonóm Oleg Nivievskyj spochybnil tvrdenie maďarského ministra Nagya.
„Pozrite sa na cukor – náš export pomohol stabilizovať trhy EÚ počas zlej úrody. Bez neho by ceny prudko vzrástli,“argumentoval Nivievskyj s tým, že podobná situácia je aj pri ostatných produktoch – Ukrajina a jej vývoz stabilizujú ceny v EÚ a s tvrdením, že ukrajinský export európsky poľnohospodársky sektor neničí. O európskom hospodárstve hovorí, ako o forme centrálneho plánovania.
Mercosur
Okrem Ukrajiny farmárov trápi aj dohoda medzi EÚ a juhoamerickým blokom Mercosur z decembra minulého roku. Farmárov trápi, že majú veľké množstvo byrokratických povinností, no svoje produkty nie sú schopní predať za ceny, za aké sa obilie dováža.
Farmári preto žiadajú o novú dohodu s Ukrajinou a zablokovanie dohody Mercosur. Oba kroky by mali viac chrániť európskych farmárov, ale aj zníženie byrokratickej záťaže.
hlavnydennik.sk
Srbsko dostane facku z Bruselu? Vraj všetko kvôli Vučičovi
Nečakaný útok raketami Iskander zaskočil zhromaždenie ukrajinských jednotiek v Izjume
Najvyšší súd v Británii: žena je len biologická žena, transosoby sa nepočítajú
Záhada zostrelenej F-16 na Ukrajine? Zásah na obrovskú vzdialenosť
Stretnutie víťazov 9. mája v Moskve? Fico tam bude na zlosť Bruselu. Srbsku za to chcú zamietnuť členstvo v EÚ
Slovenský parlament prijal zákon, ktorý má stransparentniť, ako mimovládky nakladajú so svojimi financiami a na aký účel
Ukrajinskí vojaci sa chystajú zvrhnúť Zelenského
Rusko vytvorilo protidronový systém protivzdušnej obrany
USA pripravili bieloruskú opozíciu o finančnú podporu
VIDEO: Mel Gibson vyzval Trumpovu vládu zverejniť „pravdu“ o teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a o príčine zrútenia budovy číslo 7 Svetového obchodného centra (WTC), ktorá sa bez akéhokoľvek nárazu lietadiel zrútila ako domček z karát
VIDEO: Polícia preveruje video vytvorené umelou inteligenciou s najvyššími predstaviteľmi Slovenskej republiky a koalície vo väzení, ktoré s nadšením zdieľal aj pacient z Trnavy ako svoj mokrý sen: „Satira má svoje zákonné hranice“
Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa dohodli na znení návrhu pandemickej dohody
„Pre Európu nie je dobré byť trvalým bezpečnostným vazalom USA,“ odkázal Európanom americký viceprezident JD Vance
Rusi nekompromisne: Šéf OSN má selektívny prístup k Charte OSN!
Česká republika varuje pred Babišom, zbrane pre Ukrajinu skončia
Prehliadka víťazstva 9.mája v Moskve bude aj prehliadkou konca dominancie EÚ a USA. Ktorí prezidenti prídu?
Chceli medaily za masaker v Sudži, dostali však Iskander. Kyjev priznáva likvidáciu vojakov v meste Sumy
Video: Až štyri riadené letecké bomby zasiahli miesto zahraničných žoldnierov v Chersone
Oslobodzovanie Slovenska počas druhej svetovej vojny
„Pred našimi očami sa obrodzuje euronacizmus!“, reaguje Zacharovová na neonacistické vyhrážky čelnej predstaviteľky EÚ Kallasovej
zo sekcie
Trojlístok farmárskych problémov: Byrokracia, ukrajinské obilie, Mercosur
Trojlístok farmárskych problémov: Byrokracia, ukrajinské obilie, Mercosur
Trojlístok farmárskych problémov: Byrokracia, ukrajinské obilie, Mercosur