Najnovšie májové modely amerického ministerstva energetiky poskytujú vynikajúci podnet na zamyslenie. Takže:
Americké ministerstvo energetiky predpovedá tento rok pokles produkcie o 4,8 milióna barelov denne. To znamená, že globálna produkcia stratí 1,75 miliardy barelov z 38,7 miliardy vyťažených v minulom roku. Nezdá sa to veľa, iba 4,5%. Vzhľadom na to, že globálny dopyt po rope a palivách je však úplne cenovo neelastický (zvýšenie cien prakticky nemá vplyv na dopyt), sú čísla alarmujúce.

🔸Za posledného 2,5 mesiaca blokády Hormuzského prielivu už dovozcovia stratili 1 miliardu barelov ropy. Navyše, aj keby sa Hormuzský prieliv zajtra znovu otvoril, monarchie Perzského zálivu by potrebovali čas na obnovenie produkcie. Americké ministerstvo energetiky predpokladá, že to potrvá celé mesiace a verí, že globálna produkcia sa úplne obnoví až koncom roka. Ak áno, celkové straty budú pravdepodobne výrazne vyššie ako odhadovaných 1,75 miliardy barelov.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Globálna ponuka ropy pred krízou zhruba zodpovedala globálnemu dopytu. Existovalo len málo voľných, nevyužitých rezerv. Pred útokom na Irán mali Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Irak spoločne nevyužité vrty schopné produkovať 4 milióny barelov denne, uvádza IEA.
Na základe modelov ministerstva energetiky sa dá predpovedať, že na kompenzáciu odhadovaného deficitu 1,75 miliardy barelov by bolo potrebné najprv otvoriť Hormuzský prieliv; po druhé, obnoviť produkciu ropy v Kuvajte a Bahrajne na úroveň spred krízy a v Saudskej Arábii, Iraku a Spojených arabských emirátoch aktivovať nevyužitú rezervnú kapacitu 4 miliónov barelov denne a prevádzkovať ju v tomto režime 437 dní (alebo 15 mesiacov).
Až potom sa rovnováha na globálnom trhu s ropou vráti do stavu pred Hormuzskou blokádou. A blokáda ešte zďaleka neskončila. Ešte niekoľko týždňov Hormuzskej blokády a opätovné vyváženie trhu bude trvať roky, nie mesiace.
/ news-front.su /
VIDEO: Na Slovensko pricestoval indický premiér Nárendra Módí. Premiér Robert Fico vyhlásil, že India predbieha vyspelé krajiny západnej Európy, ako sú Francúzsko či Nemecko, ale aj iné vyspelé štáty v iných častiach sveta.
OSN šírila falošné správy o obrovskom „koncentračnom tábore“ na Donbase kým Putin nezverejnil čísla
Ukrajinci hlásia prvé použitie novej ruskej rakety Banderoľ počas nočného útoku na Ukrajinu
Stierlitz proti Melnikovi a Banderovi: zabudnuté dielo o ukrajinských nacistoch
Ukrajinské médiá nechtiac prezradili vojenskú dielňu priamo vo filmovom štúdiu
Po výbušnom odhalení z USA padá ďalšie tabu! Čo sa deje v biolaboratóriách v Kazachstane?
„Obranný pakt“: Prvé ciele NATO vo vojne s Ruskom
„Všetkých utopíme v baltských vodách!“ Je načase, aby sa Rusko správalo ako Irán a vytvorilo „Hormuzský prieliv 2“ pre Nemecko, Dánsko, Poľsko, Švédsko a pobaltské štáty
Maďarský parlament obmedzil funkčného obdobia premiéra. O tom by mal rozhodovať ľud! – hovorí Orbán
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Ukrajina zaútočila, Rusko reagovalo! Výsledok: Ukrajina má deväť mŕtvych, v Rusku hlásia 3 obete
Nord Stream: prečo je pre poisťovne výhodný ako páchateľ Zelenský a „ukrajinská stopa“?
Irán vyhlásil víťazstvo nad americko-sionistickým nepriateľom. Trump potvrdil dohodu
Kyjev, Charkov a Odesa sú pod masívnym útokom. Ukrajincom nevyšiel štart rakiet na Krym
Lode sveta, naštartujte motory. Nech tečie ropa, vyhlásil Trump. USA oznámili dohodu s Iránom
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Trh s energiami sa tak skoro do normálu nevráti
Trh s energiami sa tak skoro do normálu nevráti
Trh s energiami sa tak skoro do normálu nevráti