Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Lásku možno všelijako preukázať. Pohľadom, prívetivým pozdravom, slovom, ale oddávna tak bolo, že postavenie mája dievčaťu pod oblok bolo hádam to najvýraznejšie vyznanie lásky v našich dedinách, mestách, dokonca aj inde vo svete.

Ako kultúrny jav boli máje známe už v antike. Gréci, Etruskovia, Rimania a ďalšie staroveké národy dávali pred prvým májom na domy a hospodárske budovy stromčeky ako znak ochrany pred zlými duchmi a chorobami.

K najstarším patrí zvesť z roku 1255, teda spred 758 rokov, z ktorej sa dozvedáme, že v Cáchach stavali stromy na prvého mája, na Turíce a na Jána ako prejav úcty a žičlivosti pred kostol, radnicu, pred domy popredných mešťanov a všeobecne vážených osôb.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Máj bol dôkazom vážneho záujmu o dievčinu

Tento symbolický prejav smeroval k myšlienke stavať neskôr máj aj pred dom obdivovaného dievčaťa.

Postaviť máj v 15. storočí pred dom či pod okno dievčaťa znamenalo dôkaz vážneho záujmu oň, lebo za určitých okolností mohlo nadobudnúť i právny význam manželstva.

Emotívny zážitok pre každé dievča

Po čase nadobudli máje u nás rozdielny a odlišný význam, začali sa členiť. Buď máj postavil mládenec len tomu dievčaťu, o ktoré sa uchádzal, buď boli spoločným darom mládencov všetkým dospelých dievčatám, alebo máj dostalo každé dievča.

No ak malo svojho mládenca, bol jej máj iný ako tie, ktoré boli kolektívnou pozornosťou mládencov.

Zobúdzať sa do prvomájového, turíčneho či svätojánskeho rána s leskom slnka na končiari májika vyzdobeného stužkami, fľaškami a inými ozdobami, zostáva neopísateľným emotívnym zážitkom pre každé mladé dievča.

Stavanie májov bolo rozšírené po celom Slovensku. Na ich postavenie rúbali mládenci vysoké rovné mladé stromy s čo najkrajšou korunou. V 18. storočí, v rámci celkového úsilia o racionálnejšie hospodárenie s lesmi, v tomto bol priekopníkom Jozef Dekrét- Matejovie, začali stavanie májov zakazovať. Zvolenská stolica zakázala tento zvyk v roku 1792.

Zákazy sa rešpektovali najmä vo väčších mestách, kde viac pôsobil celkový vývoj mestského prostredia. V dedinách a menších mestečkách neboli tieto zákazy rovnaké. V niektorých dedinách sa dozor v lesoch ale tak sprísnil, že mládenci každoročne pred prvým májom museli žiadať o povolenie zoťať niekoľko stromov pre celú obec.

Stromček si vyhliadli už v zime

Už niekoľko mesiacov vopred, ešte v zime, si zaľúbený mládenec vyhliadol v hore vysokánsku, štíhlu jedličku či smrečok, ktorý mienil obetovať svojej vyvolenej.

Keď prišiel posledný aprílový deň či deň pred Turícami alebo Jánom, vybral sa mládenec aj so svojimi kamarátmi do hory.

Tam stromček vyťali a niekedy aj cez viacero chotárov preniesli až pred dom svojej vyvolenej.

Sokov máj zvalili a postavili svoj

V nočnej tme ticho vykopali hlbokú jamu a stromček, predtým pekne obielený, iba na vrcholci s kystkou zelene a s popriväzovanými rôznofarebnými mašľami, tajne do nej zasadili. Jamu zahádzali kamením, aby stromček pekne rovno stál, a prihrnuli zeminou.

To bolo ráno prekvapenie, keď pred domom dievčaťa zrazu stál čarokrásne vyzdobený, vysočizný máj. Celá dedina sa dozvedela, že v dome je dievča súce na vydaj.

Niekedy sa zaujímali o dievča aj viacerí mládenci, ktorým nerobilo problémy zvaliť máj svojho soka a namiesto neho postaviť svoj.

zdroj: sme.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.