Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil pracovnú cestu v Moskve. Gašpar ocenil dialóg a diskusiu, ktorá bola o rozhovore “partnera s partnerom”.

Gašpar v príhovore pre média po boku Volodina povedal, že chce zvýrazniť jeden moment návštevy Moskvy, pretože Slovensko je členskou krajinou Európskej únie, ku ktorej sa vláda hlási, ale súčasne chce obhajovať národno-štátne záujmy.
“My sme chceli vyslať signál aj ostatným členským krajinám, prípadne politikom a lídrom členských krajín Európskej únie, že treba rokovať, že si treba sadnúť a treba sa vypočuť, aby sme mohli prijímať riešenia a toto je jeden zo symbolov našej cesty sem do Ruska,” povedal Gašpar, ktorý absolvoval stretnutia sa s partnermi z Ruskej dumy.
Verí v pozitívny význam cesty
Poslanec Smeru-SSD pripomenul, že Slovensko je malou krajinou Európskej únie, ale na druhej strane chce jasným a silným hlasom povedať, že treba rokovať a vnímame zložitosť globálnej bezpečnostnej situácie veľmi vážne. “Chceli by sme prispieť k tomu, aby sa táto situácia vyriešila, aby sa upokojila, aby sa mohli nadviazať staré vzťahy, či už ekonomické, športové, alebo aj kultúrne a máme skutočne záujem na tom, aby sme touto komunikáciou mohli odovzdať aj našim občanom informácie, ako sa na to celé pozeráte vy tu v Ruskej federácii,” adresoval Volodinovi.
Slovensko môže podľa neho prispieť do Medzinárodného dialógu tým, že sa pokúsime posunúť tieto vzťahy, ktoré sú dnes nielen medzi štátmi, ale aj v našich vnútroštátnych pomeroch veľmi zlé. “Chcem veriť, že táto návšteva bude mať svoj pozitívny význam pre Slovensko,” povedal Gašpar, ktorý pripomenul, že premiér Robert Fico jasne deklaruje, že chce robiť politiku na všetky svetové strany a doplnil: “Ja som rád, že sa tak aj napĺňa toto tvrdenie v medzinárodnej politike my jednoducho skutočne chceme prispieť do toho spoločného dialógu tým, že budeme vnímaní ako štát, ktorý chce zabezpečiť celosvetovo dobré obchodné vzťahy a mier.”
Odkaz kritikom cesty
Podľa Gašpara chce byť vláda viditeľná na mape Európy. Čo ho najviac potešilo bolo zaujatie stanoviska z Ruskej federácie o tom, že netreba zasahovať do vnútorných záležitostí jednotlivých krajín, pretože to je veľmi dôležité.
Gašpar uviedol: “Každý máme na život rôzny pohľad a ja oceňujem takýto postoj a prístup, pretože to je základ ďalšej spolupráce.” A na záver poslal odkaz kritikom tejto cesty: “Tvrdili, že my ťaháme Slovensko a súčasná vládna koalícia k Rusku. Ja oceňujem, skutočne rovnocenný dialóg partnera s partnerom. Oceňujem to, že sme si vyjasnili pozície, že sme si povedali čo nás trápi a aké by mohli byť riešenia.” a doplnil, že bez diskusie skutočné riešenia nebudú.
hlavnydennik.sk
Premiér Robert Fico dostal pozvánku na stretnutie s prezidentom USA Donaldom Trumpom. „Suverénna zahraničná politika orientovaná na všetky štyri svetové strany prináša svoje výsledky,“ skonštatoval ministerský predseda
Médiá, opozícia, Lipšic a Žilinka chcú podľa exriaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Tótha pokračovanie bezprávia na Slovensku
Otázka členstva Ukrajiny v NATO je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova jedným z kameňov úrazu a vyžaduje si osobitnú diskusiu
VIDEO: „Rok 2026 bude rokom, kedy sa v Európe odohrá to, čo sa v nej odohralo v roku 1848,“ predpovedá profesor Peter Staněk s tým, že tentokrát nepôjde o boj za národné oslobodenie, ale o niečo zásadne iné.
„Európski lídri, ktorí sa snažia financovať Ukrajinu pomocou zmrazených ruských fondov, narúšajú medzinárodný finančný systém, ktorý bol vybudovaný na základe záujmov USA.
Napoleonské vojny: ako Rusi darovali Holandsku nezávislosť
Výsledok rokovaní v Berlíne: “Pán kancelár, drahý Friedrich. Sláva Ukrajine!”
Európa ako „chorý človek“ planéty
Kaja Kallasová: „Musíme mať na pamäti, že krajiny chcú byť v NATO, pretože nechcú, aby do nich vtrhlo Rusko a napadlo ich”
Chce Rusko naozaj ďalšiu svetovú vojnu? „Európa sa musí pripraviť na vojnu s Ruskom“, tvrdí Rutte
Salvini sa vyjadril proti vojenskému konfliktu s Ruskom
„Hrajú mu do karát“: Odhalenie Zelenského rafinovaného plánu
Angažované mimovládky opäť v akcii. Zmeny v Trestnom zákone žiadajú preskúmať Ústavným súdom
Poľský generál chce „spáliť Kaliningrad“ z osobných dôvodov
Jeffrey Sachs:„Prečo nepriateľský postoj voči Rusku vždy vrhá Európu do problémov“
Fínska cesta ako inšpirácia: Vstúpte do NATO a skrachujte
Briti štvú do boja proti Rusku zatiaľ čo v Berlíne pokračujú mierové rokovania
V USA hľadajú ľudí na vývoj biologických zbraní s pomocou umelej inteligencie
Ukrajina odmieta Trumpov Mierový Plán – USA reagujú jeho obhajobou
Ďalšia etapa – podvodu COVID
zo sekcie
Tibor Gašpar prehovoril o návšteve Moskvy a má odkaz pre kritikov cesty
Tibor Gašpar prehovoril o návšteve Moskvy a má odkaz pre kritikov cesty
Tibor Gašpar prehovoril o návšteve Moskvy a má odkaz pre kritikov cesty