Hypersonické rakety menia pravidlá hry. Americká armáda vynakladá prostriedky na tieto superrýchle zbrane, ale má problémy s ich vývojom, takže Rusko a Čína sú ďaleko vpredu.
V Spojených štátoch amerických predstavili problémy, ktoré bránia výrobe hypersonických rakiet vo všetkých fázach, počnúc vývojom. Informuje americký denník The Wall Street Journal (WSJ).
Denník uvádza s odvolaním sa na amerických predstaviteľov, že Pentagon má problémy vo všetkých fázach vývoja hypersonických zbraní. Za hlavné faktory sa považujú neúspešné testy, nedostatok potrebnej infraštruktúry, ako sú aerodynamické tunely, vysoké náklady na vývoj a chýbajúci jasný plán rozmiestnenia zbraní.
„Moje obavy z nedostatočného pokroku vo vývoji hypersonických zbraní narastajú. V mnohých smeroch musíme postupovať rýchlejšie,“ povedal pre publikáciu bývalý podpredseda Zboru náčelníkov štábov USA John Hyten.
„Za mojich čias neexistovala v Pentagone žiadna stratégia [na vývoj hypersonických zbraní]. A ako vidím zvonku, teraz zjavne tiež neexistuje,“ povedal bývalý šéf akvizície vzdušných síl William Roper.
Podľa novín americké ministerstvo obrany súčasne financuje niekoľko projektov na vytvorenie hypersonických zbraní, ale nevie, ktoré z nich použiť a ako.
WSJ vyčíta Pentagonu, že Rusko a Čína výrazne pokročili vo vývoji hypersonických zbraní, zatiaľ čo Spojené štáty vykonali oveľa menej testov a zatiaľ neprijali ani jednu hypersonickú raketu.
Ako už skôr informovala agentúra Bloomberg, americká armáda v septembri priznala, že sa jej nepodarí dosiahnuť cieľ stanovený pred štyrmi rokmi nasadiť do výzbroje hypersonické zbrane.
Pentagon začiatkom septembra zrušil skúšobný štart prvej americkej hypersonickej strely „Black Eagle“. Dôvod však nebol uvedený. Napriek prerušenému testu zostáva „príprava hypersonických zbraní najvyššou prioritou ministerstva,“ uviedol Pentagon.
„Dňa 6. septembra ministerstvo plánovalo vykonať letový test na Cape Canaveral Space Force Station na Floride s cieľom podporiť vývoj našej hypersonickej technológie. V dôsledku predletových kontrol sa test neuskutočnil,“ uviedlo ministerstvo obrany vo vyhlásení v reakcii na požiadavku spravodajského portálu „Florida Today“.
Predtým sa na Cape Canaveral uskutočnilo množstvo aktivít. Okrem dvoch civilných štartov bol na stredu popoludní plánovaný aj vojenský štart. Za týmto účelom bol v širokom okolí uzavretý aj vzdušný priestor východne od pobrežia Floridy.
Prerušený test je ďalšou ranou pre americký program hypersonických rakiet, ktorý stále zaostáva za ruským programom. Už 5. marca bol porovnateľný test na poslednú chvíľu zrušený z dôvodu „predletových kontrol“.
Agentúra Bloomberg uviedla, že takéto rozhodnutie ohrozuje harmonogram implementácie programu a plán ozbrojených síl USA vyhlásiť hypersonické zbrane za bojaschopné do 30. septembra.
Zdroj: sk.news-front.su / InfoVojna
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
The Wall Street Journal píše o dôvodoch, prečo USA nedokáže vyrábať hypersonické zbrane na takej úrovni ako Rusko a Čína
The Wall Street Journal píše o dôvodoch, prečo USA nedokáže vyrábať hypersonické zbrane na takej úrovni ako Rusko a Čína
The Wall Street Journal píše o dôvodoch, prečo USA nedokáže vyrábať hypersonické zbrane na takej úrovni ako Rusko a Čína