Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Spoločnosť Meta oznámila zmazanie účtu atentátnika Cintulu na Facebooku v noci po incidente. Tajná služba má dostatok dôkazov o tom, ako to celé v skutočnosti bolo. SIS však uviedla, že všetky informácie sú nateraz utajovanými skutočnosťami.

Vyzerá to tak, že na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) došlo k personálnym zmenám. Informovala o tom RTVS prostredníctvom relácie Reportéri. Vyšetrovací tím atentátu na premiéra Roberta Fica sa zaoberá možnosťou, že páchateľ je súčasťou organizovanej skupiny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po tom, ako v stredu 15. mája došlo k streľbe na predsedu vlády, sa na stole objavila otázka, či členovia jeho ochranky konali správne. Úrad na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) sa ocitol pod vlnou kritiky. Okrem toho musí čeliť aj obvineniu zo zverejnenia videa s útočníkom Jurajom Cintulom.

Odborníci hovoria o pochybeniach členov inštitúcie a spochybňujú aj riaditeľa úradu Pavla Krejčího, píše RTVS. Na ÚOÚČ malo však údajne dôjsť k personálnym zmenám, informovala relácia Reportéri RTVS.

„Nakoniec som sa dozvedel, že riaditeľ je bývalý personalista,“ upozornil bývalý prezident policajného zboru Štefan Hamran.

Pavol Krejčí na kritiku, ktorá spochybňuje jeho predispozície byť riaditeľom tohto úradu, reaguje s tým, že má ekonomické vzdelanie, niekoľko rokov pracoval v polícii, na úrade ústavných činiteľov a aj v súkromnom sektore.

„Nemyslím si, že nie som spôsobilý vykonávať túto prácu,“ bráni sa. Funkcia riaditeľa je podľa neho manažérska funkcia a nemyslí si, že by jeho vzdelanie nebolo dostatočné na to, aby nemohol viesť ÚOÚČ.

„Kto môže posudzovať výmeny, ktoré sme urobili, že sú nekompetentné? Viem, že sa takéto hlasy ozývajú. To sú ľudia, ktorí majú informácie iba z verejných zdrojov. Ja si za tým, čo bolo urobené, stojím,“ povedal Krejčí.

Hamran však upozorňuje na to, že v úrade je nutné zmeniť nastavenie personálnej politiky, pretože na čele takýchto útvarov majú stáť dlhoroční skúsení policajti.

„Keď sa pýtate na riaditeľa ÚOÚČ, viete, kde bol včera. Včera bol v Handlovej. Viete, aký mal oblek? Celý od krvi. Bol priamo tam, pri premiérovi a odkedy nastúpil na úrad, robí všetko preto, aby sa úrad nevenoval nákupu luxusných áut v červenej koži, ale aby zabezpečil to, aby ochrankári mali riadny výcvik, ktorý za tri a pol roka nemali,“ povedal po rokovaní bezpečnostnej rady deň po atentáte šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Vyzerá to tak, že na ÚOÚČ došlo k personálnym zmenám. Informovala o tom RTVS prostredníctvom relácie Reportéri.

Niektorých ochrankárov, ktorí sa nachádzali v blízkosti premiéra, keď došlo k streľbe, mali údajne postaviť mimo služby. Okolnosti po zásahu sú stále preverované aj policajnou inšpekciou.

Tá preveruje aj ďalšie možné zlyhania. Podľa slov hovorkyne Andrey Dobiášovej preveruje Úrad inšpekčnej služby občiansky preukaz a aj uniknuté video. Vyšetrovateľ mal začať trestné stíhanie vo veci pre trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Na vyšetrovanie je však uvalené informačné embargo.

„Aktuálne je vami spomínaný prípad v štádiu vyšetrovania Úradom inšpekčnej služby, preto z uvedeného dôvodu i z takticko-bezpečnostných dôvodov nemôžeme poskytnúť bližšie informácie,“ priblížil hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Meta vymazala profil atentátnika na sociálnej sieti Facebook

Vyšetrovací tím atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa zaoberá aj možnosťou, že páchateľ nebol osamelým vlkom.

Nasvedčuje tomu aj fakt, že facebooková a komunikačná história páchateľa bola dve hodiny po spáchaní skutku zmazaná. Informoval o tom v nedeľu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Vyšetrovateľ bol doplnený o vyšetrovací tím, pretože je tu aj verzia toho, že páchateľ sa pohyboval v určitej skupine ľudí, ktorí sa možno na tento trestný čin hecovali a vzájomne podporovali,“ uviedol minister.

Šutaj Eštok hovoril o vymazaní obsahu profilu aj komunikácie dve hodiny po útoku. „Myslím si, že dve hodiny po spáchaní toho skutku mal páchateľ vymazanú všetku facebookovú aj komunikačnú históriu a nebola vymazaná ním a ani jeho manželkou zrejme,“ povedal minister.

Neskôr dodal, že manželka útočníka nebola tak „technicky disponovaná“, aby mohla túto komunikáciu vymazať, preto nevylúčili, že mohol mať komplica resp. neznámu skupinu osôb.

Minister vnútra a námestník SIS Pavol Gašpar ešte hovorili, že informácie o zmazaní profilu na Facebooku vychádzajú z operatívnych informácií.

Spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook, vymazala podľa Aktualít atentátnikov profil na sieti, ale podľa ministra sa s obsahom manipulovalo ešte pred týmto vymazaním.

O tom, že zmazali profil Juraja Cintulu, informovala Meta v utorok aj slovenského mediálneho regulátora – Radu pre mediálne služby, informuje Denník N vo svojom článku, ktorý slávnostne nazval „Strelec na premiéra nemusel mať komplica. Jeho profil vymazal Facebook“.

Spoločnosť Meta následne v utorok podvečer potvrdila, že profil zmazala ešte 15. mája, v noci po incidente, presný čas neuviedla. Hovorkyňa spresnila, že to urobili „krátko“ po tom, ako profil identifikovali. Podľa spoločnosti porušoval jej pravidlá o nebezpečných jednotlivcoch. Hneď po odstránení profilu informovala aj slovenské úrady.

SIS sa nevyjadruje k tomu, že profil útočníka na premiéra vymazal samotný Facebook.„Informácie v rozsahu, v akom ich bolo možné poskytnúť verejnosti, boli odprezentované na tlačovej konferencii v nedeľu. Akékoľvek ďalšie informácie sú utajovanými skutočnosťami, ktorých zverejneniu bráni existencia zákonnej prekážky, preto nie je možné ich poskytnúť verejnosti,“ informovala hovorkyňa tajnej služby.


Zdroj: interez.sk / InfoVojna / dnes24.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.