Slovanské Noviny

21. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zástupca Európskej komisie podpísal 5. septembra v mene Európskej únie Rámcový dohovor Rady Európy o umelej inteligencii a ľudských právach, demokracii a právnom štáte. Podľa vyjadrenia Európskej komisie bude dohovor implementovaný v EÚ prostredníctvom zákona Európskej únie o umelej inteligencii .

V preambule dohovoru sa uvádza, že jedným z dôvodov, prečo by mal byť tento dohovor schválený, je obava, že systémy umelej inteligencie možno použiť „na represívne účely v rozpore s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv vrátane svojvoľného alebo nezákonného sledovania“. a praktiky cenzúry, ktoré narúšajú súkromie a individuálnu autonómiu“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tiež sa v ňom uvádza, že systémy umelej inteligencie „majú potenciál zasahovať do ľudských práv, demokracie a právneho štátu“, že cieľom dohovoru je zaviazať signatárov vlád, aby zaviedli do svojich právnych systémov opatrenia, ktoré by zabránili takémuto zneužívaniu systémov umelej inteligencie.

Píše sa tam:

„Každá zmluvná strana prijme alebo zachová opatrenia na rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a individuálnej autonómie“

„Každá zmluvná strana prijme alebo zachová opatrenia na zabezpečenie toho, aby boli zavedené primerané požiadavky na transparentnosť a dohľad… vrátane identifikácie obsahu generovaného systémami umelej inteligencie“

„Každá strana prijme alebo zachová opatrenia na zabezpečenie zodpovednosti a zodpovednosti za nepriaznivé vplyvy na ľudské práva, demokraciu a právny štát vyplývajúce z činností v rámci životného cyklu systémov umelej inteligencie“

„Každá zmluvná strana zabezpečí, aby tam, kde systém umelej inteligencie významne ovplyvňuje využívanie ľudských práv, boli osobám, ktorých sa to týka, k dispozícii účinné procesné záruky, záruky a práva v súlade s platným medzinárodným a vnútroštátnym právom.

„Každá zmluvná strana sa bude snažiť zabezpečiť, aby sa dôležité otázky vznesené v súvislosti so systémami umelej inteligencie náležite zvážili prostredníctvom verejnej diskusie a konzultácií s viacerými zainteresovanými stranami vo svetle sociálnych, ekonomických, právnych, etických, environmentálnych a iných relevantných dôsledkov.

Dohovor má vstúpiť do platnosti 5. decembra 2024 v USA, EÚ, Spojenom kráľovstve a šiestich malých európskych krajinách, ktoré ho podpísali 5. septembra.

Je ťažko otázne, či podpis tohto dohovoru zastaví porušovanie ľudských práv, ktoré vo svete prebieha už až 40 rokov podľa vypočutia s názvom „Tiché zbrane: Skúmanie zahraničných anomálnych zdravotných incidentov so zameraním na Američanov vo vlasti“ “, ktoré sa konalo minulý rok v máji na pôde Výboru Snemovne reprezentantov USA pre vnútornú bezpečnosť, kde sa diskutovalo o Havanskom syndróme.

Svedok Christo Grozev z vyšetrovacej skupiny Bellingcat tam uviedol, že podobné sťažnosti podali ruskí diplomati v 80. rokoch. Člen Výboru pre vnútornú bezpečnosť Eliah James Crane sa spýtal svedkov, či použitie rovnakých zbraní proti Rusom „môže mať niečo spoločné s motívom CIA zakryť existenciu tejto technológie a týchto zbraní“.

Grozev odpovedal „to je veľmi logická možnosť“.

Mark Zaid , americký právnik, ktorý zastupuje niekoľkých pacientov s príznakmi havanského syndrómu a ktorý je držiteľom bezpečnostnej previerky, odpovedal na otázku, či sú v USA ľudia mimo zamestnancov vlády USA, ktorí sa sťažujú na útoky havanského syndrómu:

„Je veľa ľudí, ktorí veria, že sú obeťami AHI [anomálnych zdravotných incidentov]. Všetko, čo musíte urobiť, je pozrieť sa na môj Twitter, kedykoľvek uverejním príspevok na túto tému.

10. júna 2016 publikovali New York Times článok „United States of Paranoia“o Američanoch, ktorí tvrdia, že sú obeťami neurotechnologických útokov. Písalo sa o „skupine organizovanej na základe presvedčenia, že jej členovia sú obeťami rozsiahleho sprisahania s cieľom obťažovať tisíce bežných Američanov zbraňami na ovládanie mysle a armádami takzvaných stalkerov gangov.

Cieľom, ako uvádza jedna webová stránka o prenasledovaní gangov, je „zničiť každý aspekt života cieleného jednotlivca“. The New York Times uviedli: „Komunita, ktorá má podľa konzervatívneho odhadu presahovať 10 000 členov, sa od 11. septembra rozrástla“. Je celkom zrejmé, že týmto ľuďom Dohovor o umelej inteligencii nepomôže, pretože hovorí:

„Záležitosti týkajúce sa národnej obrany nespadajú do rozsahu pôsobnosti tohto dohovoru“.

Ruský politik Vladimír Lopatin , ktorý koncom minulého tisícročia bojoval za zákaz týchto neurotechnológií, v roku 1999 v knihe Psychotronická zbraň a bezpečnosť Ruska“ napísal , že psychotronická vojna „v skutočnosti prebieha bez vyhlásenia vojny“.

To môže ľahko znamenať, že ľudia, ktorí sú súčasťou tejto vojny alebo ľudia, na ktorých sa experimentuje v rámci príprav na túto vojnu, budú považovaní za súčasť vládnej činnosti súvisiacej s národnou obranou. Za takýchto okolností bude vojna pokračovať, kým ju nevyhrá jedna zo superveľmocí a nebude kontrolovať mozgovú aktivitu ľudí na celom svete.

  • Prečo si myslíte, že CIA a vláda USA by inak bránili Kongresu USA vo zverejnení použitia týchto technológií proti americkým diplomatom a zamestnancom bezpečnostných agentúr?
  • Prečo si myslíte, že by vláda USA umožnila pokračovanie útokov havanského syndrómu na svojich zamestnancov?
  • Prečo si myslíte, že USA odmietajú používanie čínskych systémov Huawei pre technológiu 5G a zamestnanci americkej vlády nesmú používať čínsky Tik Tok?
  • Na čo by sa podľa vás dali využiť americké počítače, Facebook a ďalšie súčasti internetu?
  • Dokážete odhadnúť, čo sa stane, ak 6G spojí ľudské mozgy s internetom?

Je najvyšší čas, aby sa svet prebudil a požadoval medzinárodný zákaz používania týchto technológií, kontrolovaných demokratickou Organizáciou Spojených národov bez práva

Ďalším vážnym varovaním, ktoré by ľudia mali vziať do úvahy, je, že Dohovor nezverejňuje, akú technológiu by AI mohla použiť na vytváranie nepriaznivých vplyvov na „ľudské práva, demokraciu a právny štát“.

Ako sa môže široká verejnosť zapojiť do diskusií o nebezpečenstvách spojených s používaním alebo zneužívaním umelej inteligencie, ak nevie, ako by tieto vplyvy mohli vzniknúť? A kde je sľúbená transparentnosť?

V auguste tohto roku 12 ľudskoprávnych organizácií z celého sveta navrhlo 1790 svetovým médiám na zverejnenie článok vysvetľujúci, ako by sa na tento účel dali využiť systémy umelej inteligencie a len málo alternatívnych serverov si ho dovolilo publikovať.

V hromadných e-mailových listoch redaktorom sme navrhli, aby sa pridali k ďalším adresátom tohto článku a zúčastnili sa na vzbure proti klasifikácii technológií ovládania mysle, keďže kolektívnu vzburu proti vzostupu nových totalitných superveľmocí nemožno v demokratickom svete potrestať .

Zdá sa, že existuje len malá nádej, že tieto technológie budú odtajnené a zákaz používania technológií ovládania mysle bude verejne prediskutovaný a implementovaný spôsobom, ktorý umožní verejnosti alebo ľudskoprávnym organizáciám a OSN dohliadať na implementáciu. tohto zákazu.

Bez verejnej kontroly používania systémov AI nebude zaručené, že vlády budú dodržiavať opatrenia zavedené na zabránenie používania týchto technológií proti vlastným alebo cudzím občanom alebo na experimentovanie na ich občanoch na „obranné účely“.

Zákon Európskeho parlamentu o umelej inteligencii neprináša žiadne pozitívne zmeny. Pri čítaní Správy Poradného výboru pre ľudské práva Rady OSN pre ľudské práva s názvom

Vplyv, príležitosti a výzvy neurotechnológie s ohľadom na presadzovanie a ochranu všetkých ľudských práv “ si uvedomíte, že Organizácia Spojených národov nie je oprávnená zverejňovať princípy fungovania neurotechnológií, ktoré by mohli byť použité na zneužívanie základných ľudských práv a ničenie demokratických politických systémov. Šéfka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová však v septembri 2021 povedala:

„Technológie umelej inteligencie môžu mať negatívne, dokonca katastrofálne účinky, ak sa používajú  bez dostatočného zreteľa na to, ako ovplyvňujú ľudské práva ľudí “.

Čitatelia môžu podpísať petíciu, v ktorej žiadajú Európsku úniu, aby odtajnila technológie ovládania mysle , a môžu tiež prispieť k zavedeniu medzinárodného zákazu používania neurotechnológií zneužívajúcich základné ľudské práva šírením informácií o týchto neurotechnológiách na Facebooku, Twitteri, Instagrame atď.

Mojmír Babáček / skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.