Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) trvá na potrebe zmien zákonov v legislatívnej oblasti.

Naznačil aj zmeny v súvislosti s právom na ochranu osobnosti pri politikoch. Poslankyňa Národnej rady (NR) SR za PS Zora Jaurová odmieta novely predložené poslancami za SNS. Zavedenie práva na opravu pre politikov je podľa nej už nad rámec tohto práva. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Taraba trvá na zmenách v mediálnej oblasti
Zákony z dielne SNS majú podľa Tarabu za cieľ, aby sa kritika v médiách písala na základe faktov. Odmieta, aby sa bez dôkazov niekto označoval verejne za korupčníka, zlodeja a podobne. Tvrdí, že opravy alebo uvedenia informácií na pravú mieru v médiách sa politik domôže ťažko. Odmieta zverejňovania napríklad zoznamov ľudí, ktorí by mali byť platení Ruskou federáciou. Pýta sa na základe akých faktov a účelu sa vytvárajú. Chce, aby sa politici mohli domôcť práva bez reakcie, že verejný činiteľ musí zniesť vyššiu mieru kritiky. Na to má nadväzovať vládny zákon týkajúci sa práva na ochranu osobnosti, o ktorom mal hovoriť aj na koaličnej rade.
Na otázku, či návrh na spoplatnenie infožiadosti nenarazí na Ústavný súd SR reagoval Taraba tým, že žiadne právo nikomu neberú a nič neutajujú. Argumentuje, že úradníci sú často šikanovaní aj nezmyselnými podaniami žiadostí a nevidí nič zlé na spoplatnení služby napríklad piatimi eurami. Poukázal na nedostatočné kapacity úradov a chýbajúce finančné zdroje.
Progresívna poslankyňa vládu kritizuje
Jaurová skonštatovala, že politici nemajú mať právo opravovať, čo novinári píšu, ale majú právo sa k tomu vyjadriť. To už však podľa nej v zákone je zahrnuté v práve na vyjadrenie. Súčasná právna úprava sa jej zdá byť dostatočná. SNS podľa nej chce zaviesť právo na opravu špecificky pre verejných činiteľov, čo sa jej už zdá byť nad rámec tohto práva.
Čo sa týka aktuálnej situácie v spoločnosti, hovorí o potrebe zmieru. Zdôraznila, že práve politici musia zmeniť správanie, vážiť slová a prejavy emócií. „Toto za nás neurobia novinári, médiá ani mimovládky,“ podotkla. Diskusia o vyváženosti médií podľa nej súvisí aj s objektivitou a nesúhlasí, aby sa „čokoľvek vyvažovalo čímkoľvek“. Nemôžeme pravdu vyvažovať lžou,“ podčiarkla. Poukázala na úlohu médií chrániť demokraciu a klásť aj kritické otázky. Súhlasí, že v minulosti sa neukázala ako dobrá metóda nedať niektorým názorom priestor. Prípadného okrúhleho stola s odborníkmi k mediálnym zmenám by sa zúčastnila. Podčiarkla potrebu hľadania kompromisov.
Taraba podotkol, že „okrúhly stôl sa volá parlament“, kde politici diskutujú, predkladajú zákony a rokujú o nich. Nerozumie, kde vznikla myšlienka po atentáte, že sa musia politici stretnúť za jedným stolom, aby sa na niečom dohodli. Čo sa týka diskusie o mediálnom priestore, podľa vlastných slov diskutovať vie. Okrúhlym stolom sa nebráni, no ich význam považuje za minimálny.
ereport.sk
Zaberanie pôdy v Gaze Rothschildmi. Privlastnenie si mnohomiliardových námorných plynových polí Gazy
„Bude poprava.“ Poslanec Rady sa náhle vyjadril o Zelenskom
Vláda napokon predstúpi pred poslancov parlamentu. Po verdikte Ústavného súdu musí oficiálne požiadať o dôveru
Budanov sa nevyspal. Ruské rakety prvýkrát od začiatku operácie dopadli do dediny ukrajinskej elity pri Kyjeve
“S nami sa nežartuje”: lotyšský premiér sa vyhráža Rusku
Americká spravodajská služba odhalila kyjevský režim
Rusi začali bombardovať čerpacie stanice po celej Ukrajine. Palivová kríza už nebude len na Kryme
Ukrajinská novinárka varuje: “Tí, ktorí tvrdia, že Rusko nepoužije jadrové zbrane, sú buď manipulátori, alebo idioti”
Čo fotografoval ukrajinský mních v noci na zvonici kláštora?
Francúzsko, Poľsko a Litva nacvičujú ofenzívu na Kaliningrad! Do Suwalského prielomu bolo vyslaných 10 000 vojakov a 600 kusov techniky
Slovinská polícia pátra po nezvestnom slovenskom cyklistovi
EÚ nadviazala krátke diplomatické kontakty s Kremľom
Von der Leyenová sa v roku 2029 nechystá uchádzať o tretí mandát. Vydržme to…
VIDEO: Zelenskyj obnovuje nacistické jednotky za peniaze z EÚ! Uhrík si v EP nebral servítky
VIDEO: Na stoly nám mieria rizikové potraviny! Brusel definitívne pretlačil nové GMO. A bez označenia
Bulharsko má výhrady voči protiruským sankciám
Zelenskij opäť zaútočil na deti – ďalší zranení, ďalšie obete
Vladimir Putin privítal hostí na summite Rusko-ASEAN
VIDEO: V nedeľu 21. júna 2026 štartuje astronomické leto. Letný slnovrat patril k najvýznamnejším sviatkom starých Slovanov, ktorí ním veľkolepo oslavovali víťazstvo svetla nad tmou.
VIDEO: Kto koho ovláda alebo o histórii vzťahov medzi USA a Izraelom, o Hormuzskom prielive, amerických základniach v regióne, Libanone, Pásme Gazy, o tom, či Donald Trump dokáže presadiť mierovú dohodu s Iránom, ak Izrael nebude chcieť ukončiť vojnu
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Taraba trvá na zmenách v mediálnej oblasti: Chce zabrániť vymýšľaniu a šíreniu nezmyslov novinármi
Taraba trvá na zmenách v mediálnej oblasti: Chce zabrániť vymýšľaniu a šíreniu nezmyslov novinármi
Taraba trvá na zmenách v mediálnej oblasti: Chce zabrániť vymýšľaniu a šíreniu nezmyslov novinármi