Slovanské Noviny

29. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

TAJNÝ VÝZNAM SLOVANSKÝCH HIER MINULOSTI

Ukazuje sa, že všetky staré slovanské „hry pre najmenších“ (ako  z ruštiny pôvodné “сороки-вороны”, “трех колодцев”, “ладушек”- a u nás známe  riekanky „Varila myšička kašičku, Rúčky, rúčky, ručičky“), nie sú vôbec hrami, ale liečebnými postupmi založenými na akupunktúre. Zdroj uvádza dôležité tri hry, ktoré by mali byť súčasťou hier rodičov s deťmi.

Tri studne   

Toto je možno najviac zabudnutá z „liečebných hier“. Napriek tomu je najdôležitejšia (pokiaľ, samozrejme, nemáme v úmysle svojho potomka od detstva „liečiť“ antibiotikami). Riekanku prevzatú z ruštiny  sme upravili, aby sa nám rýmovala.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hra je postavená na posilnení „meridiánu pľúc“ – stimulovaním bodov od palca až po podpazušie. Začína sa hladením palca: 
„Ivanka išla s vodou, 

a stretla dedka s bradou. 

Ukázal jej tri studne…“
Ďalej by sme mali zľahka zatlačiť na zápästie, priamo na pulzný bod:
„Tu je voda studená“, – stlačením tohto bodu aktivujeme imunitný systém. Prevencia prechladnutia.

Posunieme prst po vnútornej ploche ramena k ohybu lakťa dieťaťa, zatlačíme na ohyb:
„Tu je voda teplá“ – regulujeme prácu pľúc.
Pokračujeme ďalej, po paži k ramennému kĺbu. Trochu naň klikneme  a s „masážou pľúc“ sme takmer hotoví:
„Voda je horúca…“
„A tu je voda vriaca!“ – Pošteklíme dieťa pod pažou. Bude sa smiať – a to je samo o sebe dobré dýchacie cvičenie.

„Straka – vrana“, alebo naša “Varila myšička kašičku“

Na dlaniach a chodidlách sú projekcie všetkých vnútorných orgánov. A všetky tieto riekanky nie sú ničím iným ako masážou v hre.

Kruhové pohyby dospelého prsta na dlani dieťaťa v hre  stimulujú prácu tráviacej sústavy u dieťaťa. V strede dlane je výbežok tenkého čreva: Tu sa masáž začína. Potom kruhy zväčšujeme – špirálovite k vonkajším obrysom dlane: takto „upravíme“ hrubé črevo (text musí byť vyslovovaný pomaly, oddeľujúc slabiky). Musíme dokončiť „varenie kaše“  nakreslením čiary z rozvinutej špirály medzi prostredníkom a prstenníkom: tu prechádza línia konečníka (mimochodom, pravidelná masáž medzi vankúšikmi stredného prsta a prstenníka na vlastnej dlani nás zachránia pred zápchou).

Varila myšička kašičku
v maľovanom varníčku.
Tomu dala na lyžičku,
tomu dala na vidličku,
tomu dala na tanierik,
tomu dala na mištičku

Poslednému nič nedala,
do komôrky ho poslala.

Pri opise deľby kaše – „tomu dala…“ –  je potrebné byť veľmi dôsledný. Každé „dieťa“, teda každý prst dieťaťa by sme mali chytiť za špičku a mierne stlačiť. Malíček –  je zodpovedný za prácu srdca. Prstenník – pre dobré fungovanie nervového systému a genitálnej oblasti. Masírovanie  prostredníka stimuluje pečeň, ukazovák – žalúdok. Palec (ktorému nič nedali), nezostal náhodou nakoniec: je zodpovedný za hlavu, prichádza sem aj takzvaný „meridián pľúc“. Pre aktiváciu mozgovej činnosti a prevenciu ochorení dýchacích ciest preto nestačí len mierne stlačiť palec, ale je potrebné ho správne „biť – triasť“.
Mimochodom, je to účinné aj pre dospelých. Len vy sami rozhodnete, ktorý prst potrebuje účinnú masáž.

“Ладушек” (ладони= dlane) alebo Rúčky, rúčky, ručičky 

Psychológovia a neurológovia tvrdia, že mozgová aktivita koreluje s jemnou motorikou (malé pohyby prstov). Je teda pravdepodobné, že ak sa dlaň naučí otvárať, hlava začne pracovať aktívnejšie. Svalový tonus a rýchle otvorenie dlane sa najľahšie rozvíja pri dotyku s guľatým povrchom… Do vlastnej dlane, na hlavu alebo do ruky matky. Je to dôležité, preto  Slovanskí mudrci vymysleli hru s dlaňami. A prečo sa hra volá „Ладушeк“? Pretože zlepšuje – vylaďuje prácu detského organizmu.  Dlaň  je centrom úprav.


Ладушкy“ poviete, „ладушкy” – A narovnáme prsty dieťaťa v dlani.

– “Kde boli? U babičky!” – spojíme jeho ruky dlaňou k dlani.
– “Čo jedli? Kašu!” – tlieskali rukami.
– “Pili kyslé mliečko!” – znova.
– “Psst, leteli, a sedeli na hlave!” – toto je najdôležitejší moment: dieťa sa dotýka hlavy a otvára dlaň na okrúhlom povrchu.

Pri hľadaní ekvivalentu slovenskej verzie, najviac sa obsah zhoduje s našou riekankou Rúčky, rúčky…

Rúčky, rúčky, ručičky,

Máte pekné prstíčky.

Máte pekné dlane,

Zatlieskame na ne.

Je to také jednoduché.

Začnime hneď teraz. Takéto hry sú veľmi užitočné – zábava aj prevencia pred ochoreniami dýchacej sústavy.

Spracovala : Andrea Malarova a spol.