Krajina chce po vojne na Ukrajine napodobniť Starlink Elona Muska so start-upom na nízkej obežnej dráhe Zeme, informuje Financial Times.
Taiwan sa uchádza o investorov, ktorí by mu pomohli založiť vlastného poskytovateľa satelitnej komunikácie, inšpirovaného úlohou, ktorú zohrala spoločnosť Starlink Elona Muska vo vojne na Ukrajine, keďže Tchaj-pej zvyšuje úsilie posilniť sa proti potenciálnemu útoku zo strany Číny.
Podľa troch osôb oboznámených so situáciou vedie Taiwan predbežné rozhovory s niekoľkými domácimi a medzinárodnými investormi s cieľom získať finančné prostriedky na projekt, ktorý chce vesmírna agentúra krajiny známa ako TASA vyčleniť z existujúcej satelitnej divízie.
“Chystáme sa vyčleniť náš projekt satelitnej komunikácie na nízkej obežnej dráhe Zeme do spoločnosti,” povedal jeden z vysokých predstaviteľov TASA. Ľudia oboznámení s rozhovormi uviedli, že vláda si chce v podniku ponechať významný menšinový podiel.
Projekt je súčasťou širšieho úsilia Taiwanu o vybudovanie komunikačnej infraštruktúry, ktorá by mohla prežiť útok zo strany Číny. Peking si nárokuje Taiwan ako súčasť svojho územia a čoraz častejšie sa vyhráža použitím sily, aby dostal krajinu pod svoju kontrolu.
“Pozeráme sa na ruskú inváziu na Ukrajinu a na to, ako bol veľmi úspešne použitý Starlink,”povedala Audrey Tangová, taiwanská ministerka pre digitálne technológie.
“Naším prvoradým záujmom… je uľahčiť odolnosť spoločnosti, aby sme napríklad zabezpečili, že novinári budú môcť posielať videá… medzinárodným divákom aj počas rozsiahlej katastrofy,” povedala Tangová a dodala, že systém bude podporovať aj “telefonovanie a videokonferencie – spomeňte si na každodenné adresy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského”.
Konštelácia mobilných internetových satelitov Starlink, ktorú prevádzkuje Muskova spoločnosť SpaceX, pomohla Kyjevu udržať komunikáciu so svojimi silami napriek ruským útokom na ukrajinskú infraštruktúru.
Tang uviedol, že bude trvať “niekoľko rokov”, kým plánovaná služba TASA začne fungovať. Medzitým jej ministerstvo experimentuje s negeostacionárnymi satelitnými prijímačmi na 700 miestach po celom Taiwane s cieľom zaručiť šírku pásma v prípade vojny alebo katastrof.
Medzi investormi oslovenými na financovanie bola aj Draper Associates, spoločnosť rizikového kapitálu zo Silicon Valley, ktorá bola prvým investorom do SpaceX a Tesly, Muskovej spoločnosti vyrábajúcej elektromobily. Spoločnosť Draper sa odmietla vyjadriť. TASA uviedla, že plány nie sú dostatočne pokročilé na to, aby sa o nich mohlo verejne hovoriť.
Satelity na nízkej obežnej dráhe (LEO) lietajú oveľa bližšie k zemi ako geostacionárne satelity, ktoré sa v minulosti využívali najmä na poskytovanie satelitného prístupu na internet. Systémy LEO môžu výrazne znížiť oneskorenie pri prenose údajov, pretože signál nemusí prekonávať takú veľkú vzdialenosť, ale stabilné telekomunikačné služby si vyžadujú veľké konštelácie takýchto satelitov, pretože sa pohybujú na obežnej dráhe.
Niektorí odborníci z odvetvia boli skeptickí, pokiaľ ide o vyhliadky taiwanskej spoločnosti LEO podporovanej štátom, ktorá by mohla konkurovať na globálnom trhu, na ktorom dominuje SpaceX – jediný poskytovateľ s kapacitou na vypúšťanie satelitov – a desiatky začínajúcich podnikov, ktoré sa uchádzajú o financovanie.
“V súčasnosti tu máme jediného hráča a veľmi veľký počet konkurentov, ktorí prichádzajú do tejto oblasti, pričom viacerí z nich už majú finančné problémy,” povedal Bill Ray, viceprezident technologickej výskumnej skupiny Gartner, ktorá analyzuje vesmírny priemysel. “Nakoniec tu budú len štyria alebo piati globálni poskytovatelia … Ako sa chcete odlíšiť?”
Ďalší odborníci z odvetvia naznačili, že trh s negeostacionárnymi satelitmi sa blíži k rozhodujúcemu momentu, ktorý by mohol umožniť niekoľkým menším krajinám zohrávať úlohu prevádzkovaním vlastných konštelácií.
“Medzi ne patria Japonsko, Kórea a Austrália. A Taiwan má záujem byť jedným z nich,” povedal Cheng Wu, generálny partner technologického fondu Taiwania, vládou podporovanej firmy rizikového kapitálu. “Pre [každú] krajinu, ktorá vybuduje konšteláciu [LEO], sa môže využívať na národnú bezpečnosť [a] komerčné účely.”
Keďže konštelácia LEO potrebuje 120 až 150 satelitov na zabezpečenie pokrytia určitej lokality, krajiny, ktoré sa usilujú o vstup do tohto sektora, potrebujú finančnú podporu na spustenie rýchleho prototypového cyklu, dodal Wu.
TASA sa o to snaží. Agentúra v rámci projektu LEO spolupracuje s taiwanskými začínajúcimi podnikmi, ako sú Tron Future Tech a Rapidtek, na vývoji špecializovaných antén a vysielačov s fázovou sústavou.
Tchaj-pej zostáva otvorený aj spolupráci s ďalšími poskytovateľmi, keďže sa usiluje o rozbehnutie projektu.
“Víziou je neviazať sa na žiadneho konkrétneho poskytovateľa satelitov,” povedal Tang.
“Chceme spolupracovať s čo najväčším počtom z nich súčasne – to je odolnosť.”
hlavnespravy.sk
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
Ukrajinci podozriví zo sabotáže na plynovod Nord Stream v Baltskom mori majú prepojenie na americkú CIA. Bývalý šéf ukrajinskej armády Zalužnyj chcel nechať vyhodiť do vzduchu aj plynovod TurkStream, ktorý sa nachádza v Čiernom mori
Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj promluvil k vojákům, že válka je den ode dne brutálnější a nedává skoro žádnou šanci na přežití, ale přesto se nesmíte bát smrti
Přerušení datových kabelů v Baltském moři: Dánsko údajně zadržuje podezřelou čínskou loď
Erik Kaliňák vyzval predsedu SaS Gröhlinga vrátiť ukradnutých 300-tisíc eur naspäť slovenským školám
Čínsky prezident Si Ťin-pching na summite G20 vyzval na vybudovanie spravodlivého a vyváženého multipolárneho sveta
Prezident Pellegrini vyjadril Ukrajine podporu a hovoril o ruskej agresii. „Vaša nezlomnosť a odvaha, ktorú preukazujete na bojiskách, i osobná statočnosť civilistov v zázemí si zaslúži náš rešpekt a obdiv,“ odkázal Ukrajincom
Priletí ruská raketa RS-26? V Kyjeve začali zatvárať západné veľvyslanectvá
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským vojakom ďalšie obrnené vozidlo dodané z USA. Misiu zakončil kamikadze dron, ktorý v tichosti zasiahol a zneškodnil celú posádku
zo sekcie
Taiwan plánuje domáceho satelitného šampióna, aby odolal prípadnému útoku Číny
Taiwan plánuje domáceho satelitného šampióna, aby odolal prípadnému útoku Číny
Taiwan plánuje domáceho satelitného šampióna, aby odolal prípadnému útoku Číny