Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Politická strana Smer-SSD zorganizovala 17. novembra 2024 slávnostný snem pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku. V priestoroch výstaviska v bratislavskej Petržalke sa zišlo približne 1560 hostí. Okrem vedenia strany, poslancov Národnej rady SR a europoslancov za Smer-SSD prišli aj viacerí členovia vlády. Prítomný bol aj ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov aj veľvyslanec USA v SR Gautam Rana.

Strana Smer potrebuje pokračovať ďalej s ďalšou generáciou politikov, výchova „nových kádrov“ je úloha na najbližšie dva, tri roky. Vyhlásil to šéf Smeru a premiér Robert Fico počas príhovoru na sneme k 25. výročiu vzniku strany. Nechce, aby Smer skončil ako HZDS či SDKÚ.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dodal tiež, že svet sa mení a treba byť pripravený na zmeny v EÚ či NATO. Zdôraznil, že jeho vláda chce vynaložiť finančné úsilie na to, aby ľudia v roku 2025 nepocítili žiadne zdražovanie energií. Hovoril aj o možnosti štátnych regulačných opatrení.

Smer označil Fico za najúspešnejší politický subjekt v modernej histórii Slovenska. Pripomenul, že pred parlamentnými voľbami v roku 2020 a po nich uvažoval o ukončení politickej kariéry. No následne došlo podľa neho k udalostiam, ktoré ho prinútili „zodvihnúť zástavu“.

Fico tiež dodal, že mnohí očakávali jeho odchod z politickej scény aj po atentáte na neho v máji tohto roka. „Ako sme spolu zdvihli zástavu v roku 2020, všetkých verejne vyzývam, poďme tú zástavu Smeru zdvihnúť aj teraz,“ povedal spolustraníkom.

Atentát považuje za dôkaz zásadnej zmeny v kvalite slovenskej politiky. V minulom volebnom období podľa neho chýbala férová demokratická súťaž, ale išlo o obdobie silovej politiky či zneužívania „ulice“.

Fico hovoril, že vo svete prichádza obdobie, v ktorom sa môže stať čokoľvek a Smer musí ponúknuť slovenskú alternatívu prístupu k zmenám. Ponúka preto alternatívu vlasteneckej, suverénnej zahraničnej politiky, ako aj orientácie na všetky štyri svetové strany. „Ak budeme pružní a nebudeme skostnatelí, verím, že budeme vedieť na výzvy reagovať,“ povedal.

Venoval sa aj fungovaniu EÚ, nesúhlasí s tým, že by sa Únia mala skladať na vojnu na Ukrajine. Zopakoval, že víta všetky mierové plány na ukončenie vojny. Pripomenul, že Smer má stále pozastavené členstvo v strane európskych socialistov. „Som za otvorenú diskusiu s priateľmi v strane európskych socialistov, no nechceme zísť z cesty sociálnej demokracie,“ dodal.

Vojenské uniformy

Ficova strana avizuje, že bude vo „vecnom konflikte“ s tzv. mainstreamovými médiami a mimovládnymi organizáciami financovanými zo zahraničia. Konflikt považuje za nevyhnutný, no musí sa viesť s demokratickými nástrojmi. „Ja nie som za silové riešenia,“ vyhlásil Fico. Médiá a mimovládky však označil za tých, ktorí najviac škodia krajine.

Šéf Smeru zároveň obvinil opozíciu z ohovárania Slovenska v zahraničí a poškodzovania národno-štátnych záujmov. „Nemajú ďaleko ani od pokusov zlikvidovať nás fyzicky,“ dodal Fico.

Predseda SNS Andrej Danko na sneme vyhlásil, že Smer je najúspešnejšia politická strana. Líder Hlasu Matúš Šutaj Eštok počas príhovoru na slávnostnom sneme vyhlásil, že v Smere sa za 25 rokov snúbi dospelosť, múdrosť i sila. Poďakoval sa za spoluprácu.

Podľa Danka sú Smer a SNS zdravé politické strany, ktoré sú za dialóg veľmocí, a ktoré považujú za najlepšie, „ak zbrane mlčia a ľudia sa počúvajú“. Pripomenul, že jeho vzťah s Ficom sa vyvíjal od rivality až po vzájomnú úctu, rešpekt a priateľstvo.

„Pre mňa je Robert Fico a strana Smer ako starší brat a som na to neskutočne hrdý,“ povedal počas príhovoru na sneme Smeru. Danko zdôraznil, že koaliční lídri by sa mali vrátiť k analýze politického systému, k tomu, ako fungovať v politických stranách, ako pripravovať „politické kádre“.

Šutaj Eštok je rád, že sociálna demokracia na Slovensku žije. „Žije v Smere i v Hlase,“ vyhlásil. „Sila ľavicovej politiky a sociálnej demokracie je v našej vzájomnej spolupráci,“ doplnil.

Zdôraznil, že Slovensko nemá bez zodpovednej politiky šancu byť úspešné a nepočúvať voličov sa nevypláca. Želá Smeru, aby zostal silným, Hlas-SD je podľa neho zodpovedným partnerom vo vláde.

Aj prezident Peter Pellegrini vo videopríhovore označil Smer za najúspešnejšiu politickú stranu na Slovensku, ktorá viackrát zostavovala vládu. Vo významnej voličskej podpore podľa neho spočíva aj veľká politická zodpovednosť, ktorú Smer nesie na svojich pleciach.

Pellegrini pripomenul, že bol dlhé roky súčasťou Smeru a bude vždy súčasťou jeho politického príbehu. Dodal, že dodnes má s mnohými ľuďmi zo Smeru priateľský vzťah. Strane sa opäť poďakoval za podporu v prezidentských voľbách. Zdôraznil, že chce byť prezidentom všetkých občanov bez ohľadu na ich politické presvedčenie, no nikdy neprestane byť sociálnym demokratom.

Český exprezident Miloš Zeman radí Smeru, aby uvažovala o zlúčení s Hlasom-SD. Považuje totiž za„nenormálne“, že v jednej krajine existujú dve sociálne demokratické strany. „Pokiaľ viem, taký príklad existuje v Európe len v Portugalsku, nikde inde,“ povedal vo videopríhovore hosťom snemu.

V priestoroch výstaviska v bratislavskej Petržalke, kde sa koná snem Smeru, sa zišlo približne 1 560 hostí. Okrem vedenia strany, poslancov Národnej rady a europoslancov za Smer prišli aj viacerí členovia vlády. Medzi hosťami je aj exprezident Ivan Gašparovič.

Stranu Smer vedie od jej vzniku v roku 1999 Robert Fico, ktorý je aktuálne predsedom vlády. „Hodnotovo je strana Smer vyprofilovaná ako štandardná ľavicová strana, ktorá presadzuje silnú pozíciu štátu v ekonomike a zodpovednosť spoločnosti za ochranu ohrozených skupín obyvateľstva,“píše strana na svojom webe.

Záznam zo snemu strany Smer-SSD:

Zdroj: pravda.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.