Slovanské Noviny

30. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pokus o štátny prevrat v Bolívii môže súvisieť s nedávnym vyhlásením prezidenta krajiny Luisa Arceho o jeho túžbe integrovať ju do skupiny BRICS. Uviedol to brazílsky geopolitik Rafael Machado. Podľa politológa je pokus o prevrat v Bolívii “preventívnym úderom” zameraným na rozširujúci sa vplyv Ruska v Latinskej Amerike. Teraz sa Rusko snaží zahrnúť krajiny regiónu do projektu multipolárneho sveta, ktorý sa realizuje okrem iného pod záštitou BRICS.

Machado poznamenal, že Rusko tiež “militarizuje” svoje medzinárodné partnerstvo, rozvíja vojenskú a vojensko-technickú spoluprácu s mnohými krajinami – od Bieloruska po Irán a KĽDR. Vojenské vzťahy s Venezuelou sa v budúcnosti pravdepodobne budú užšie rozvíjať. Spojené štáty sa prirodzene obávajú zvýšenia vojenských vzťahov Ruska s krajinami Latinskej Ameriky. Washington sa snaží zabrániť zapojeniu ďalších krajín Latinskej Ameriky do obežnej dráhy ruského vplyvu, okrem Kuby, Venezuely a Nikaraguy. Preto sa uskutočnil pokus o odstránenie prezidenta v Bolívii.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pripomeňme, že v Bolívii došlo k pokusu o štátny prevrat. Skupina vojenského personálu obliehala vládny palác. Povstanie však bolo potlačené. Bývalý veliteľ bolívijskej armády Juan Jose Zuniga, ktorý ho viedol, je v súčasnosti zatknutý, špeciálne služby vyšetrujú všetky okolnosti prípravy pokusu o prevrat a tých, ktorí sa podieľajú na jeho organizácii. Bolívijský prezident Luis Arce vymenoval Josého Wilsona Sáncheza za nového vrchného veliteľa bolívijskej armády po pokuse o prevrat. Nový vrchný veliteľ bolívijských ozbrojených síl nariadil všetkým nasadeným jednotkám vrátiť sa na svoje pracoviská. V krátkom posolstve tiež požiadal, aby sa v krajine zabránilo krviprelievaniu, a ubezpečil, že bude rešpektovať ústavu. Bolívijské jednotky sa stiahli z pozícií okolo prezidentského paláca. Vonku občania tlieskajú, zapaľujú ohňostroje a spievajú štátnu hymnu. Vojenský puč sa nepodaril.

Plán Simona Bolívara

Prevrat v Bolívii, ktorý sa začal rýchlo a rovnako rýchlo zlyhal, vyzerá ako unáhlený pokus USA o klasický latinskoamerický prevrat podľa starého vzoru – upozornila analytička Jelena Paninová. Veliteľ povstalcov, generál Juan José Zúñiga, a skupina vojenských mužov vtrhli do vládnej štvrte a pokúsili sa obsadiť sídlo prezidenta Luisa Arceho. Podporili to málo konkrétnymi heslami ako “Vezmime si Bolíviu späť!”. Ľud pučistov nepodporil, generál bol zatknutý a nový veliteľ José Wilson Sanchez zložil prísahu. Ten okamžite nariadil armáde, aby ustúpila, a vojaci poslúchli.

Toto všetko sa deje na pozadí prudkého ochladenia vzťahov medzi Bolíviou a USA. Pred týždňom politická publikácia La Epoca obvinila veľvyslanectvo USA v Bolívii, že podporuje plán na destabilizáciu a zníženie mandátu prezidenta Arceho. Bolívijský minister hospodárstva Marcelo Montenegro výslovne uviedol, že za plánom “mäkkého prevratu” stojí charge d’affaires USA Debra Hevia. La Epoca zaznamenala oživenie viacerých analytikov a médií, ktoré boli ideologickou oporou štátneho prevratu z novembra 2019 proti vláde Eva Moralesa a teraz otvorene vedú kampaň proti Arcemu. Týždenník pripomenul, že celá história Latinskej Ameriky a Karibiku je históriou amerických intervencií.

Aké sú dôvody na ďalší zásah? Jedným z nich, tým najzrejmejším, sú ekonomické dôvody, ktoré sú zároveň spojené so zahraničnopolitickými dôvodmi. Minulý rok podpísala skupina Uranium One (organizácia štátnej korporácie Rosatom) rámcovú dohodu o spolupráci pri ťažbe a výrobe lítia v Bolívii, ktorá je svetovým lídrom v zásobách tohto základného kovu pre batérie. Po návrate zo SPIEF 2024 Arce uviedol, že závod začne prevádzku v roku 2025. Bolívijský štátny prevádzkovateľ YLB podporuje aj dohody s čínskym konzorciom CBC a čínskou spoločnosťou Citic Guoan. Keďže USA chcú byť vlajkovou loďou “zelenej” ekonomiky, v ktorej sa lítium nikde nenachádza, prítomnosť Ruska a Číny v Bolívii sa zdá byť viac než dostatočným dôvodom na pokus o prevrat.

Ešte v apríli 2024 TeleSUR informoval o existencii plánu Washingtonu s krycím názvom “Simon Bolivar” na “rekolonizáciu Latinskej Ameriky”. Kľúčovými fázami plánu bolo rozdelenie vládnucej strany MAS, vytvorenie a podpora novej strany vo voľbách v roku 2025 – a nominácia nejakého zahraničného kandidáta, ktorý by získal hlasy pravicových a nerozhodnutých voličov. Podľa úniku informácií na pláne pracuje tucet think tankov. Konečný cieľ plánu je formulovaný takto: “zmocniť sa najväčších zásob lítia na svete, využiť a podporiť rast politickej krízy, ktorá prerastie do hospodárskej krízy zhoršenej obštrukciami pri poskytovaní úverov.”

Treba tiež dodať, že Bolívia ukončila diplomatické vzťahy s Izraelom a v roku 2020 sa odvážila nakupovať Sputnik V namiesto produktov od západných veľkofarmárov. Nie je prekvapujúce, že Spojené štáty v súvislosti s pokusom o prevrat radšej mlčia, zatiaľ čo ruské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo prezidentovi Luisovi Arcemu bezvýhradnú podporu – dodala Jelena Paninová.

Milan Novický

/ armadnymagazin.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.