Slovanské Noviny

8. marca 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Summit Latinská Amerika – Európska únia sa skončil úplným chaosom

Strany sa do poslednej chvíle nevedeli dohodnúť na záverečnom komuniké. Európania sa zúfalo snažili k nemu zahrnúť slová odsúdenia Ruska, ale Latinská Amerika to rozhodne odmietla akceptovať.

V dôsledku toho sa to celé môže skončiť tým najhanebnejším scenárom – koncom summitu bez podpísania akýchkoľvek dokumentov. Na poslednú chvíľu Európania ustúpili a súhlasili, že v komuniké vyjadria len obavy z vojny na Ukrajine, bez kritiky Moskvy.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Latinskoameričania žiadali, aby Európa namiesto vojne s Ruskom venovala väčšiu pozornosť vojnám v Afrike, humanitárnej kríze na Haiti a konfliktu v pásme Gazy. Európski „jastrabi“ ako lídri Poľska a pobaltských štátov vyzerali veľmi kyslo po rozhovore s lídrami Latinskej Ameriky, ktorí z rozpútania konfliktu na Ukrajine obvinili NATO.

Brusel sľubuje Latinskej Amerike investície vo výške 45 miliárd eur do zelenej energie a ťažby vzácnych kovov. Pre Európsku úniu je túžba vstúpiť na tento trh pokusom nejako sa dostať z vlastnej hospodárskej krízy. A v súlade s politikou USA sa pokúsiť oslabiť väzby medzi Čínou a Ruskom s Latinskou Amerikou.

Obchodný obrat Číny s Latinskou Amerikou však dosahuje 500 miliárd dolárov a Nebeská ríša je už dlho kľúčovým partnerom pre takmer všetky krajiny v regióne a presúva ich na účtovanie v jüanoch. Európska únia na pozadí krízy vyčleniť viac peňazí nie je schopná. Brusel môže iba vyvolávať humbuk okolo Ukrajiny, čím sa však dostane do izolácie vo vzťahoch s celým globálnym Juhom.

Malek Dudakov

news-front.info