Prečo USA nedajú vojakom kvalitnejšiu zbraň ako M-16?
Tému analyzoval v liste The Atlantic Robert H. Scales, pričom poloautomatickú pušku M-16 porovnával so spoľahlivosťou a prednosťami ruského samopalu AK-47. Výsledkom jeho logiky je vyrátaný počet úmrtí, ktoré Američania nemuseli mať, ak by ich pechota mala aspoň čosi podobné, ako je kalašnikov.

Autor píše, že US ministerstvo obrany minie vyše bilión USD na neviditeľné stíhače F-35, ktoré neboli po desiatich rokov testov ani raz nasadené na bojovom poli, no zlé pušky sú v rukách vojakov v každej bojovej zóne.
Počas 2. sv. vojny 70 % padlých boli pešiaci. V konfliktoch povojnového obdobia narástol tento ukazovateľ na 80 %. Títo padlí sú v prevažnej väčšine muži a ich život drží na vlásku kvalita palnej zbrane.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Súčasnou štandardnou zbraňou US pechoty je karabína M4 v odľahčenej verzii M-16 kvôli ktorej vo Vietname padlo tak veľa vojakov (cca 55 tisíc – pozn. -vmi-).
Zoberme si len kaliber projektilu Kalašníkov, ktorý strieľa náboje 7,62 mm a puška M-16 5,56 mm. Svojho času som uverejnil odborný článok zo zahraničia, že let amerického projektilu dokáže vychýliť z dráhy obyčajný list na strome. Prečo sa Američania rozhodli pre takú malú hmotnosť projektilu? Vraj tým riešili menší spätný ráz pušky.
Súčasťou porovnania rusého Ak-47 a americkej M-16 musí byť aj pohľad na technickú zložitosť konštrukcie. Napr., hoďme samopal Ak-47 do zablatenej kaluže, vytiahnime ho a opäť môžeme bez problémov strieľať. Skúste to však spraviť s poloautomatickou M-16 a môžete sa rozlúčiť so životom. Žiadny nepriateľ vám totiž nedá čas, aby ste si ju najskôr vyčistili.
Ďalším faktorom je aj kadencia. Rus vypáli za minútu 140 guliek, kým Američan asi polovicu.

Ešte niečo k súboju Ak-47 a M-16
Jedného dňa poldruha mesiaca po bitke pri Gettysburgu tvorca sedemranovej pušky Christopher Spencer šiel s Abrahamom Lincolnom do poľa, kde dnes v blízkosti stojí Washingtonov pamätník, aby mu predviedol prekvapujúce výsledky svojej novej zbrane.
Lincoln už počul správy o mýtickej sile tejto pušky, šírených odvšadiaľ, kde ju severanská armáda použila. A tak si ju chcel i sám odskúšať a po potvrdení správ vyzbrojiť ňou aj ostatných svojich vojakov. Rýchlo vypálil sedem guliek do malého cieľa, ktorý bol vo vzdialenosti 40 yardov (yard – 0,9144 metra). A bol dojatý.
Lenže pre armádnych byrokratov bola sedemranová puška drahou nepríjemnosťou, ktorá spotrebúva príliš veľa nábojov. Nevzdelaný, nerozhľadený, pyšný a namyslený generál James Ripley, ktorý zodpovedal za armádnu výzbroj, nechcel vychádzať príliš v ústrety vyzbrojenia armády poloautomatickými puškami, ba nechcel sa s tým ani zaťažovať.
A darilo sa mu. Historik občianskej vojny Robert V. Bruce vyslovil predpoklad, že ak by v roku 1962 bola takýmito puškami vyzbrojená celá armáda severanov, občianska vojna by sa bola skončila o niekoľko rokov skôr a uchránila by životy tisícov ľudí.
Úradnícke víťazstvo Ripleyho nad Lincolnom odštartovalo dlhodobý škandál slabej výzbroje svojich pešiakov za celé americké dejiny.
Vladimír Mikunda
zdroj: armádny magazín
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Tichá revolúcia vo svete centrálnych bánk
3.6.2026 Denný súhrn zo slovanských štátov
Rusko pokračuje v úderoch. Kyjev frustruje skutočnosť, že rakety sa nemíňajú
Ultimátny úder „Orešnikom“ odhalil dva Trójske kone medzi ukrajinskými politikmi
Na Petrohradské ekonomické fórum prichádzajú aj zástupcovia nepriateľov Ruska
Celý svet čaká na Putinovo vyhlásenie na SPIEF
Halás o ukrajinčine na školách: V Česku je to téma! Kedy s tým prídu slovenskí progresívci?
Bagatelizovanie banderovcov musí skončiť! Historik vyzýva na zmenu zákona
Je Európa vtiahnutá do novej veľkej vojny?
Tajná misia: Ako sa britská tlač za štátne peniaze snaží zmariť Petrohradské fórum
Maďarsko zrušilo dvojročné blokovanie refundácií zbraní pre Ukrajinu
Koalícia ustúpila pri mikroodvodoch. Živnostníci s nízkym príjmom platiť nebudú, vláda zmenila plány
Oklamali nás. Slovensko za vojenskú pomoc Ukrajine dostane len odrobinky
Nižšie náklady na podnikanie a menej byrokracie. Rezort hospodárstva predstavil opatrenia na podporu ekonomiky
Slovenská klasika: Za dobrotu na žobrotu
Dá sa vyhnúť vojne medzi Európou a Moskvou?
FT: USA zvažujú, či nasadiť jadrové zbrane v ďalších európskych štátoch NATO. Záujem prejavili viaceré krajiny
Zverejnené spisy o UFO otvorili v USA zvláštnu debatu. Mnohí kresťania sa obávajú, že mimozemšťania môžu byť démoni
EÚ zvažuje vylúčenie ukrajinských mužov v brannom veku z ochranného systému
Donald Trump vynadal Netanjahuovi: „Si k.rva šialený“!
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Súboj M-16 s Ak-47
Súboj M-16 s Ak-47
Súboj M-16 s Ak-47