Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ľudia z dávnych čias využívajú užitočné vlastnosti rastlín, ktoré im dávajú jedlo, teplo a pomáhajú udržiavať zdravie. Okrem týchto vlastností si však ľudia všimli, že rastliny môžu vplývať na osud človeka a liečiť nielen fyzické, ale aj psychické choroby človeka.

Naši predkovia oddávna uctievali stromy a posvätné háje. K nim sa chodili liečiť a prosiť o ochranu alebo lásku. Po stáročia bola stromom pripisovaná magická sila. Verilo sa, že v nich žijú duchovní strážcovia. So stromami je spojenými veľa povier a obradov.

Strom je v kultúre Slovanov predmetom uctievania. V archívnych pamiatkach 11. až 17. storočia sú zmienky o uctievaní posvätných hájov a stromov. Boli to spravidla vyhradené časti stáročných lesov, kde sa nerúbali stromy a nelovila zver. Posvätné háje a stromy Slovanov mali zvyčajne svoje názvy s určitým dôležitým významom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Do kategórie uctievaných a posvätných stromov, patrili najmä staré stromy, ktoré zvyčajne rástli samostatne na poli, lúke alebo v blízkosti liečivých prameňov. K týchto stromom prichádzali ľudia, aby sa zbavili choroby, urieknutia, neplodnosti a ďalších problémov. Prinášali dary, obety, dotýkali sa ich a prosili o pomoc. Cez dutiny a trhliny takýchto starých stromov ľudia preliezali, a tým akoby zanechávali svoje choroby a problémy za hranicami tohto priechodu. Tí, ktorí mali určité danosti, komunikovali so stromom, alebo dokázali z neho sčítať informácie nazhromaždené stáročiami.

Aby kresťanstvo, ktoré sa objavilo na území Slovanov prilákalo ľudí do kostolov, boli tieto kostoly často postavené priamo na miestach posvätných hájov. Dôkazom toho sú početné legendy a apokryfické legendy o postavení kostola v blízkosti uctievaných stromov, alebo v blízkosti posvätných stromov boli vykonané rôzne obrady. Inak sa posvätné háje príchodom novej relígie neúprosne ničili.

Južní Slovania praktizovali zvyky sobášiť mladých pod uctievaným stromom. Srbi, Bulhari a Macedónci majú mnoho zvykov a osláv, ktoré boli uskutočňované pod posvätným stromom a tento strom fungoval ako záznamník udalostí, ktoré uchovával po stáročia, až tisícročia, záviselo to od druhu stromu. Tu slávili sviatky, oslavy, pálili ohne na slnovrat, dávali prísahu, vykonávali súdy a podobne.

Posvätnému stromu bolo možné sa vyspovedať z hriechov a ľutovať svoje hriechy. Do príchodu novodobých relígií bol posvätný strom spojením medzi Bohom a ľuďmi, alebo medzi svetom bohov a svetom ľudí. Bolo prísne zakázané rúbať tieto stromy, alebo ich nejakým spôsobom poškodzovať. Inak by tieto činy viedli k smrti človeka, jeho dobytku a neúrode. Takéto stromy boli považované za patrónov dedín, domov, studní, jazier, chránili pred krupobitím, požiarmi a prírodnými katastrofami.

Napríklad v Bielorusku ľudia verili, že v každom vŕzgajúcom strome je duša mŕtveho človeka, ktorá prosí okoloidúcich, aby sa za ňu pomodlili. Ak po takejto modlitbe človek zaspí pod stromom, duša mu v sne povie, ako dlho a z akého dôvodu je uväznená v tomto strome. Srbi verili, že duša človeka nájde uspokojenie v strome, ktorý rastie na jeho hrobe, preto nie je vhodné trhať ovocie zo stromov z cintorína a lámať vetvy. Existuje veľa slovanských balád o zakliatych ľuďoch v stromoch. Podobné ľudové povery sa zvyčajne vzťahujú na ľudí, ktorí zomrú predčasnou smrťou, akoby ich prerušený život sa snažil pokračovať v inej forme.

Strom, ako aj rastlina, vo všeobecnosti zodpovedá človeku podľa vonkajších znakov: kmeň – telo, korene – nohy, konáre – ruky, miazga – krv, atď. U Slovanov bol zvyk zasadiť pri narodení dieťaťa strom. Verilo sa, že ​​dieťa bude rásť rovnako ako strom, ktorý sa vyvíja. Súčasne, v niektorých poverách sa hovorí, že rast takéhoto stromu spôsobuje vyčerpávanie človeka a vedie k jeho smrti.

Strom úzko súvisí s oblasťou mystérií. Je to miesto rôznych mytologických bytostí. Rusalky žijú na brezách, na obrovské duby sa zlietajú na sviatky čarodejnice, čerti sedia v koreňoch bazy, v dutej vŕbe žijú víly a démoni obývajú tŕnisté kríky.

Spisovateľ Sergej Jesenin vysvetlil, prečo sa strom obyčajne vyšíval len na uteráky a ručníky. Má to hlboký význam. „Strom je život,“ píše básnik. „Každé ráno, keď vstaneme, umyjeme si tvár vodou. Voda je symbolom očistenia… Utieraním si tváre o plátno s obrazom stromu náš národ hovorí, že nezabudol na tajomstvo starých otcov, utierať sa listami, že si pamätá sám seba ako semeno stromu života a ponárajúc svoju tvár do uteráka, akoby chcel na svojich lícach vytlačiť aspoň jeho malú vetvičku, aby ako strom mohol zo seba zosypať šišky slov a myšlienok a vytvoriť z vetví – rúk tieň cnosti.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.