Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Skupinu najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS vytvorili v roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína, pričom Južná Afrika sa k nej pripojila v roku 2010. Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sa stanú plnoprávnymi členmi v januári 2024, pričom záujem o členstvo údajne prejavili desiatky ďalších krajín.

Srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol, že zváži svoju účasť na samite skupiny BRICS, ktorý je naplánovaný na október 2024 v ruskej Kazani, po tom, ako sa dozvedel, že bol na toto stretnutie pozvaný.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Počas piatkového príhovoru k národu si Vučič overil termín samitu BRICS u ministra zahraničných vecí Ivicu Daciu, ktorý zdôraznil, že srbskému lídrovi bola ponúknutá možnosť zúčastniť sa na ňom.

„Bol som pozvaný ako čestný hosť?“ Vučič odpovedal prekvapene. „Ďakujem za pozvanie, keď príde čas, zvážime túto možnosť.“

Rusko ako predsedajúca krajina BRICS v roku 2024 bude hostiť výročný samit tejto skupiny, ktorý prezident Vladimir Putin ohlásil na regionálne hlavné mesto Kazaň. Stretnutie na „najvyššej úrovni“ bude zahŕňať viac ako 200 politických, hospodárskych a verejných podujatí. Presné termíny samitu zatiaľ nebol oznámený.

Minulý rok skupina srbských poslancov navrhla, aby sa namiesto EÚ pripojila k BRICS, pričom tvrdila, že táto organizácia poskytne krajine lepšie vyhliadky.

Srbsko požiadalo o členstvo v EÚ v roku 2009 a v roku 2012 získalo štatút kandidátskej krajiny. Jeho žiadosť však uviazla na mŕtvom bode pre požiadavky bloku na „normalizáciu“ vzťahov Srbska s odštiepeneckou provinciou Kosovo.

Hnutie socialistov, ktoré vystupuje ako mladší partner vládnucej Srbskej pokrokovej strany, obvinilo Brusel z „politického vydierania“ v snahe prinútiť Srbsko vzdať sa svojho územia.

„Nesporným faktom je, že takzvaná európska cesta Srbska má jasnú alternatívu stelesnenú v… BRICS,“ uviedli vlani zákonodarcovia a trvali na verejnom dialógu o tejto otázke.

Republika srbská – jedna z dvoch entít federatívnej Bosny a Hercegoviny taktiež vyjadrila želanie pripojiť sa k BRICS s argumentom, že ide o jasnú alternatívu k EÚ.

„Keďže Brusel stále kladie nové a nejasné požiadavky, myslím si, že Bosna a Hercegovina by mala podať prihlášku do BRICS. Verím, že by bola prijatá rýchlejšie,“ povedal prezident Republiky srbskej Milorad Dodik v auguste minulého roka po tom, ako BRICS súhlasil s prijatím šiestich nových členov.

Skupinu najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS vytvorili v roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína, pričom Južná Afrika sa k nej pripojila v roku 2010. Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sa stanú plnoprávnymi členmi v januári 2024, pričom záujem o členstvo údajne prejavili desiatky ďalších krajín.


Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.