Slovanské Noviny

8. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Spotreba piva na Slovensku klesla na historické minimum, rástol však predaj sladených nápojov aj spotreba vína

Z najnovších údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky sme sa dozvedeli, aké množstvo alkoholických a nealkoholických nápojov skonzumovali Slováci v roku 2024.

Spotreba alkoholického piva na Slovensku vlani v prepočte na obyvateľa ďalej klesala a dosiahla dlhodobé minimum. Slováci skonzumovali tiež menej liehovín, naopak vypili viac hroznových vín. Vyplýva to z predbežných údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky. V krajine sa zároveň zvyšovala spotreba sladených nealkoholických nápojov, ktoré tento rok štát zdanil.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Spotreba alkoholického piva sa na osobu znížila medziročne o 8,2 percenta, na 48 litrov. Ešte v roku 2019 predstavovala 72,9 litra.

Následne výraznejšie klesla, a to aj v čase silných vĺn koronavírusovej nákazy, keď epidemické reštrikcie zasiahli tiež gastronomický sektor.

Česi vypijú v priemere dvojnásobne viac piva ako Slováci. V Česku vlani spotreba alkoholického piva na obyvateľa predstavovala 126 litrov, oproti roku 2023 klesla o dva litre.

Konzumácia liehovín na Slovensku sa po predchádzajúcom náraste vlani v prepočte na obyvateľa znížila, a to na 7,5 litra z 8,8 litra v roku 2023. Spotreba hroznových vín sa naopak zvýšila a presiahla hranicu ôsmich litrov na osobu.

V roku 2024 sa na Slovensku podľa predbežných údajov zvýšila spotreba nealkoholických nápojov na obyvateľa, a to na 216,6 litra z predvlaňajších 210 litrov.

Pokým napríklad konzumácia nealkoholického piva a jeho ochutených variantov klesla, rástla spotreba prisládzaných a tiež sirupových nápojov.

Slovensko tento rok v rámci vládneho konsolidačného balíka zaviedlo tiež novú daň zo sladených nealkoholických nápojov. Ministerstvo financií v júnovej prognóze zvýšilo odhad tohtoročného výnosu z tejto dane o viac ako štvrtinu zhruba na 89 miliónov eur.


Zdroj: hnonline.sk / ta3.com