Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.

Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho druhu v Taliansku. Vítajú ho najmä ľudsko-právne organizácie, ktoré dlhodobo kritizujú vracanie migrantov do Líbye, kde im podľa nich v detenčných centrách hrozí neľudské zaobchádzanie.

Loď Asso Ventotto, ktorej kapitán Giuseppe Sotgiu bol v stredu v Neapole odsúdený, fungovala ako pomocné plavidlo ropnej plošiny v Stredozemnom mori neďaleko Tripolisu. Tú prevádzkujú spoločne talianska firma ENI a líbyjská národná ropná spoločnosť (NOC). Koncom júla 2018 kapitán lode zaznamenal volanie od líbyjskej pobrežnej stráže, aby pomohol migrantom na vratkom člne neďaleko plošiny. Kapitán s posádkou stovku utečencov zachránil a následne ich odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa kapitánovho obhajcu migranti neprotestovali proti tomu, že boli vydaní Líbyjčanom, ktorí ich potom previezli do najbližšieho prístavu (Tripolisu). Obžaloba však tvrdí, že posádka talianskej lode nezistila stav utečencov a nespýtala sa ich, či chcú požiadať o azyl. Kapitán Sotgiu tak dostal rok väzenia za “opustenie maloletých a zraniteľných”.

Ak by sa toto rozhodnutie potvrdilo v odvolacom konaní, mohlo by to mať rozsiahle politické dôsledky pre Taliansko a EÚ. Skupiny pomoci dlhodobo odsudzujú pokračujúcu finančnú podporu líbyjskej pobrežnej stráže pri hliadkovaní na jej hraniciach a vracaní migrantov pokúšajúcich sa dostať do Európy. Riccardo Noury, hovorca talianskej kancelárie Amnesty International, uviedol, že rozsudok je dôležitý pre zistenie, že obchodná loď je po prvý raz „spoluvinníkom medzinárodného zločinu“.

„Ak to isté urobia aj ostatné civilné alebo obchodné lode, môžu byť súdené a odsúdené,“ povedal Noury.

Už v roku 2012 prehral taliansky štát spor na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu kvôli tomu, že jeho pobrežná stráž v roku 2009 odovzdala líbyjským úradom migrantov zadržaných na mori, uviedla AP. Kvôli zlému zaobchádzaniu v líbyjských zadržiavacích strediskách tak Taliansko podľa súdu porušilo niekoľko článkov Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Milan Novický

armádny magazín

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d