Slovanské Noviny

29. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

24.11.2020

Odchádzajúca administratíva Spojených štátov sa na poslednú chvíľu snaží robiť razantné kroky. Washington v nedeľu oficiálne ukončil spoluprácu v rámci Zmluvy o otvorenom nebi. Daná zmluva umožňuje signatárskym krajinám, aby ich neozbrojené lietadla vykonávali prieskumné lety nad celým územím jej členských štátov. Podobným spôsobom kontrolujú aj to, či oponenti náhodou nerozmiestňujú zakázané zbrane. 

Foto: MIL

Zmluvu o otvorenom nebi dňa 24. marca 1992 v Helsinkách podpísalo 23 krajiny OBSE. V súčasnosti je týchto krajín už 34. Americký prezident Donald Trump však 21. mája vyhlásil, že Washington odstúpi od tohto dokumentu umožňujúceho inšpekčné lety za účelom monitorovania vojenských aktivít. Ako vždy, na vine bolo Rusko. Trump rozhodnutie Washingtonu vysvetlil tým, že Moskva údajne porušuje zmluvu. V Kremli to pochopiteľne odmietli a podotkli, že Rusko vždy dodržiavalo a dodržiava zmluvu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Biely dom“ ako hlavný dôvod odstúpenia od tejto zmluvy uviedol, že Rusko uvalilo na zmluvu isté obmedzenia. V prvom rade sa to týka Kaliningradskej oblasti (ruská enkláva, čiže časť vlastného územia, ktorá je celkom oddelená od zostávajúceho územia vo východnej Európe hraničiaca s Poľskom a Litvou), ako aj oblasti pozdĺž rusko-gruzínskych hraníc. Vo Washingtone tiež obvinili Rusko z toho, že neumožňuje letecké monitorovanie svojich vojenských cvičení.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v nedeľu na svojej stránke na Twitteri oznámil, že USA odstupujú od zmluvy: „Dnes, v súlade s predchádzajúcim oznámením, odstúpenie USA od Zmluvy o otvorenom nebi nadobúda platnosť. Amerika je vďaka tomu bezpečnejšia, pretože Rusko si naďalej neplní svoje povinnosti.“

Aj keď sa ešte na poslednú chvíľu snažia Trumpovi ľudia zamiešať karty, tak faktom zostáva, že vo väčšine prípadov ich snaha bude márna. Joe Biden ešte pred prezidentskými voľbami prisľúbil, že napraví mnohé chyby, ktoré podľa neho urobila Trumpova administratíva. Zruší niektoré dohody, ktoré podpísal a naopak obnoví viaceré zmluvy, ktoré Donald Trump zrušil. To sa bezpochyby bude týkať aj Zmluvy o otvorenom nebi.

Joe Biden jej zrušenie označil za neprezieravý krok. Podľa neho to iba prispeje k zvýšeniu napätia medzi Západom a Ruskom a tiež zvýši riziko omylu a konfliktov. Dá sa teda očakávať, že nový prezident sa napokon vráti k platnej zmluve, ktorú podpísalo vyše 30 krajín sveta a ktorá prispieva k medzinárodnej bezpečnosti a zvyšuje vzájomnú dôveru štátov.

Zdroje:

(1) US officially withdraws from Open Skies transparency pact, Deutsche Welle, 22.11.2020

(2) Pompeo Confirms U.S. Withdrawal From Open Skies Treaty, Bloomberg, 22.11.2020

(3) U.S. withdraws from Open Skies Treaty, Russia hopes remaining parties meet commitments, CGTN, 23.11.2020

(4) United States formally withdraws from Treaty on Open Skies, Aviation24, 22.11.2020

(5) https://twitter.com/SecPompeo/status/1330516375090180096?ref_src=twsrc%5Etfw

(6) zem a vek

autor: Eugen Rusnák

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d